Facebook Google+ Twitter

Kim jest "Człowiek nietoperz"?

"Człowiek nietoperz" Jo Nesbø to pierwsza część cyklu o Harrym Hole, norweskim policjancie zmagający się z problemem alkoholowym.

okładka / Fot. Wydawnictwo DolnośląskieGłównym bohaterem jest ok. 40-letni Harry Hole, norweski policjant zmagający się z problemem alkoholowym. Przez swój nałóg o mało nie stracił życia i pracy. Jest samotnym wilkiem, nie potrafi zbudować trwałego związku z kobietami.

Harry zostaje wysłany do Australii, by pomógł tam schwytać sprawcę zabójstwa jego rodaczki - Inger Holter. W celu dojścia do prawdy, Harry przemierza ulice Sydney wraz z miejscowym policjantem Andrew Kensingtonem, który jest Aborygenem. Wspólnie odwiedzą domy publiczne i podejrzane lokale, w których można kupić narkotyki oraz poznają dewiantów seksualnych. Czy może to mieć związek z morderstwem Norweżki?

Na początku muszę przyznać, że to moje drugie spotkanie z twórczością Jo Nesbø, moja przygoda z tym pisarzem rozpoczęła się od "Łowców głów". Kryminał ten tak mi się spodobał, że postanowiłam poznać jego cykl o Harrym Hole.

"Człowiek nietoperz" to dość udany debiut pisarski, choć trzeba przyznać, że powieść znacznie różni się od "Łowców głów". Pierwszy kryminał Nesbø jest mniej dynamiczny, za to można dzięki niemu poznać autora i jego poglądy. Dowiedziałam się z niej także wiele o Australii, Aborygenach oraz miejscowych legendach.

Spodobało mi się w niej to, że samotny wilk Harry Hole ma swoje słabości, nie jest bez skazy. Zdarza mu się popełniać błędy, które go drogo kosztują. Czasami ma się ochotę nim potrząsnąć, by zaczął myśleć logicznie. Jeśli chodzi o postacie kobiece, to są one mniej wyraziste - jak choćby Brigitta czy prostytutka Sandra.

W powieści nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Autor umiejętnie buduje napięcie poprzez dozowanie istotnych dla sprawy informacji. Co więcej, zakończenie jest zaskakujące, choć trochę mnie zawiodło. Niemniej jednak polecam tę powieść miłośnikom skandynawskich powieści kryminalnych oraz Jo Nesbø.

Warto wspomnieć, że "Człowiek nietoperz" to pierwsza część cyklu o Harrym Hole. Kolejne to: "Karaluchy", "Czerwone gardło", "Trzeci klucz", "Pentagram", "Wybawiciel", "Pierwszy śnieg", "Pancerne serce", "Upiory" oraz "Policja".

Jo Nesbø jest norweskim pisarzem oraz muzykiem rockowym, członkiem zespołu Di Derre. Co ciekawe, z wykształcenia jest ekonomistą, pracował jako makler i dziennikarz. Zadebiutował w 1997 roku powieścią "Człowiek-nietoperz", która jest pierwszą częścią cyklu o Harrym Hole. Na swoim koncie ma także osobne powieści kryminalne - "Łowcy głów" oraz "Syn". Nesbø jest także autorem cyklu dla dzieci o Doktorze Proktorze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zachęcam do zapoznania się z tym cyklem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałam jedną książkę tego autora, bardzo mi się podobało i z pewnością skuszę się na kolejne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.