Facebook Google+ Twitter

Kim jest Dorota Masłowska?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-18 19:52

Urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie. W wieku dziewiętnastu lat, zamiast uczyć się do matury, napisała swoją pierwszą książkę pt.: „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Jej talent dostrzegł Paweł Dunin-Wąsowicz (krytyk literacki, dziennikarz) i we wrześniu 2002 r. wydał „Wojnę...” w wydawnictwie „Lampa i Iskra Boża”.

Dorota Masłowska,19-letnia autorka głośnej książki "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". / Fot. PAP/Stefan Kraszewski.Książka została okrzyknięta pierwszą „polską powieścią dresiarską”, a dzięki pozytywnym recenzjom Jerzego Pilcha z Polityki do końca 2002 r. sprzedano ją w 50 tys. egzemplarzach (do dziś 120 tys. egz.). „Wojna...” przyniosła autorce Paszport Polityki w kategorii literatura za „oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego” oraz nominację do nagrody literackiej Nike. Jak dotąd powieść Masłowskiej została wydana w ośmiu językach (francuskim, włoskim, niemieckim, czeskim, holenderskim, węgierskim, angielskim i hiszpańskim).

Po maturze Masłowska dostała się na psychologię na Uniwersytet w Gdańsku, po pół roku przeniosła się do Warszawy. W 2003 r. została nominowana do prestiżowej nagrody Nike. Głównej nagrody nie zdobyła, ale została wyróżniona nagrodą publiczności, zdobywając 35 procent głosów. W tym samym roku odebrała Paszport Polityki w kategorii „literatura”, wcześniej została wyróżniona kilkoma nagrodami, m.in. była laureatką konkursu miesięcznika Twój Styl „Dzienniki Polek 2000” za cykl opowiadań „Mięśnie skrzydeł”.

6 października 2003 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku miała miejsce premiera sztuki napisanej na podstawie „Wojny polsko-ruskiej”. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Lipiec-Wróblewska, a Silnego zagrał Eryk Lubos. Dwie piosenki do tej inscenizacji skomponowała grupa Cool Kids Of Death.

Masłowska przez jakiś czas pisała felietony w Przekroju pt.: „Dziennik z krainy pazłotka”. Napisała kilka recenzji książek dla Wysokich Obcasów w rubryce Hit/Kit. Obecnie współpracuje z magazynem „Lampa”.

Po trzech latach od premiery „Wojny polsko-ruskiej...” Masłowska napisała nową powieść pt.: „Paw królowej”, która znowu podzieliła krytyków. „Paw królowej” napisany jest rymowaną prozą stylizowaną na piosenkę hip-hopową, w której Masłowska naśladuje i parodiuje współczesną polszczyznę. Podobnie, jak „Wojna...”, „Paw królowej” zawiera bardzo krytyczny obraz polskiej rzeczywistości. Książka otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.