Facebook Google+ Twitter

Kim jest generał brygadier Zbigniew Meres?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-05 09:09

Kim jest i co udało mu się do tej pory zrobić dla społeczeństwa? Rozmowa z senatorem RP Zbigniewem Meresem.

Kim jest generał brygadier Zbigniew Meres?
- Jestem strażakiem-ratownikiem, dąbrowianinem i zagłębianinem,. honorowym obywatelem Dąbrowy Górniczej i Sandomierza, Senatorem RP VII kadencji. nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy na Politechnice Śląskiej. Zawodowo jestem związany z bezpieczeństwem powszechnym.

Swoje życie poświęciłem ratownictwu i ochronie ludności. Byłem Komendantem Głównym PSP i Szefem Obrony Cywilnej Kraju. Dowodziłem akcją gaszenia pożarów lasów w Kuźni Raciborskiej, ratowałem ludzi podczas powodzi tysiąclecia. Obecnie jestem wiceprezesem Zarządu Głównego ZOSPRP w Warszawie i prezesem oddziału wojewódzkiego tego związku w Katowicach.

Z kim Pan współpracuje?
Jako senator ziemi będzińskiej, ziemi zawierciańskiej i Dąbrowy Górniczej współpracuję zarówno z samorządowcami jak i licznymi stowarzyszeniami
i organizacjami czy służbami takimi jak Ochotnicze Straże Pożarne, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe itd., których nadrzędnym celem jest dbanie
o bezpieczeństwo naszych obywateli.

Jak ocenia Pan swoją pracę w Senacie?
Pracę w Senacie poświeciłem na doskonalenie systemu bezpieczeństwa w Polsce. Rzetelnie i uczciwie pracowałem przy każdej ustawie, która tego dotyczyła. Senatorowie z Województwa Śląskiego i to zarówno Ci z opozycji jak i z koalicji wybrali mnie w rankingu Dziennika Zachodniego najpracowitszym senatorem minionej kadencji.

Czego udało się Panu dokonać?
Jestem pomysłodawcą zmian, które ułatwiły samorządom pozyskiwanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla OSP. Dzięki zmianom w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, pozwalającym jednostkom OSP na otrzymywanie dotacji, w samym tylko województwie śląskim w 2010 roku całkowita wartość dofinansowania do zakupionego sprzętu wyniosła 7 346 324 zł. W tym roku wysokość przyznanych środków ma przekraczać 8 milionów złotych. Nowe wozy często nazywane są przez druhów i samorządowców „Meresówkami”.

Pracowałem nad nowym prawem związanym z bezpieczeństwem nad wodą. Ustawa, którą Prezydent podpisał 8 września 2011 r. uregulowała współpracę WOPR-u z jednostkami ratownictwa medycznego i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. I nad wieloma innymi ustawami.

Co zamierza Pan jeszcze zrobić?
Zamierzam dalej tworzyć prawo sprzyjające poprawie bezpieczeństwa obywateli.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Krystyna Urbańczyk
Materiał ukazał się w serwisie kronikarz.org.plDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.