Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7637 miejsce

Kim jest greenkeeper?

W Polsce podobno każdy zna się na piłce nożnej. Jednak czy miłośnicy naszego narodowego sportu wiedzą kim jest greenkeeper?

 / Fot. w24Greenkeeper to osoba odpowiedzialna za wygląd murawy obiektów sportowych. Dbają o to, aby trawniki było zdrowe, odpowiednio przycięte i zapewniały bezpieczeństwo podczas sportowej rozgrywki. Do zadań greenkeepera należy przede wszystkiego dbałość o wysoką jakość murawy. Idealnie zachowana nawierzchnia to nie tylko kwestia estetyki, ale również zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownikom. Wszyscy pamiętają zapewne sławetny mecz Polski z Anglią, kiedy to murawa przypominała Basen Narodowy. Zdaniem wielu greenkeeperów odpowiedzialne za to było złe przygotowanie murawy. Jak widać greenkeeper to także osoba, która dba o wizerunek kraju na świecie.

Greenkeeper to zawód z pewnością bardziej znany na zachodzie, szczególnie w USA, gdzie futbol amerykański i golf są bardzo popularne. Zresztą to właśnie na boisku golfowym greenekeeper będzie miał najwięcej pracy. Tam dbałość o wygląd nawierzchni jest często sprawą pierowszorzędną. Murawą często opiekuje się nie jeden, ale cały zespół greenekeeperów

Ten zawód wymaga bardzo dobrej kondycji, stałego doglądania i pielęgnowania murawy. Obowiązki greenkepera to m.in.: koszenie i nawożenie murawy, poprawianie cyrkulacji wodno-powietrznej, nawadnianie, sprzątanie. Oprócz tego greenkeeper strzeże zieleń przed atakiem szkodników. Jego rola zresztą zaczyna się już na samym początku kiedy to doradza jak zagospodarować teren.

W Polsce od 2004 roku istnieje Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów. Zrzesza ono osoby, które zawodowo zajmują się tą działalnością. Od jakiegoś czasu zauważono wzrost zainteresowania tym zawodem, co z pewnością jest związane ze wzrostem ilości obiektów sportowych. Jeżeli chodzi o zdobycie odpowiednich kwalifikacji, to w Polsce nie ma żadnych kursów, ani szkoleń z tego zakresu. Polski greenkeeper zazwyczaj kończy kierunek rolniczy, pracy uczą się jednak od najlepszych, czyli od angielskich greenkeeperów.

Greenkeeper to zawód o bardzo wąskiej specjalizacji, która jednak bardzo szybko się rozwija. Może na to wskazywać chociażby budowa nowych obiektów sportowych. Zauważamy również wzrost zainteresowania grą w golfa, a co za tym idzie powstawanie nowych pól golfowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gdyby zamawiający przed inwestycją korzystali z usług tych fachowców nie było by tyle fuszerek.
Pytanie tylko czy branża jest zainteresowana zrobieniem czegoś raz a dobrze czy byle jak ale cały czas.
Do póki gwarancja za wykonane prace nie będzie miała zasadniczego znaczenia nic się nie zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.