Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8140 miejsce

Kim jest greenkeeper?

W Polsce podobno każdy zna się na piłce nożnej. Jednak czy miłośnicy naszego narodowego sportu wiedzą kim jest greenkeeper?

 / Fot. w24Greenkeeper to osoba odpowiedzialna za wygląd murawy obiektów sportowych. Dbają o to, aby trawniki było zdrowe, odpowiednio przycięte i zapewniały bezpieczeństwo podczas sportowej rozgrywki. Do zadań greenkeepera należy przede wszystkiego dbałość o wysoką jakość murawy. Idealnie zachowana nawierzchnia to nie tylko kwestia estetyki, ale również zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownikom. Wszyscy pamiętają zapewne sławetny mecz Polski z Anglią, kiedy to murawa przypominała Basen Narodowy. Zdaniem wielu greenkeeperów odpowiedzialne za to było złe przygotowanie murawy. Jak widać greenkeeper to także osoba, która dba o wizerunek kraju na świecie.

Greenkeeper to zawód z pewnością bardziej znany na zachodzie, szczególnie w USA, gdzie futbol amerykański i golf są bardzo popularne. Zresztą to właśnie na boisku golfowym greenekeeper będzie miał najwięcej pracy. Tam dbałość o wygląd nawierzchni jest często sprawą pierowszorzędną. Murawą często opiekuje się nie jeden, ale cały zespół greenekeeperów

Ten zawód wymaga bardzo dobrej kondycji, stałego doglądania i pielęgnowania murawy. Obowiązki greenkepera to m.in.: koszenie i nawożenie murawy, poprawianie cyrkulacji wodno-powietrznej, nawadnianie, sprzątanie. Oprócz tego greenkeeper strzeże zieleń przed atakiem szkodników. Jego rola zresztą zaczyna się już na samym początku kiedy to doradza jak zagospodarować teren.

W Polsce od 2004 roku istnieje Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów. Zrzesza ono osoby, które zawodowo zajmują się tą działalnością. Od jakiegoś czasu zauważono wzrost zainteresowania tym zawodem, co z pewnością jest związane ze wzrostem ilości obiektów sportowych. Jeżeli chodzi o zdobycie odpowiednich kwalifikacji, to w Polsce nie ma żadnych kursów, ani szkoleń z tego zakresu. Polski greenkeeper zazwyczaj kończy kierunek rolniczy, pracy uczą się jednak od najlepszych, czyli od angielskich greenkeeperów.

Greenkeeper to zawód o bardzo wąskiej specjalizacji, która jednak bardzo szybko się rozwija. Może na to wskazywać chociażby budowa nowych obiektów sportowych. Zauważamy również wzrost zainteresowania grą w golfa, a co za tym idzie powstawanie nowych pól golfowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gdyby zamawiający przed inwestycją korzystali z usług tych fachowców nie było by tyle fuszerek.
Pytanie tylko czy branża jest zainteresowana zrobieniem czegoś raz a dobrze czy byle jak ale cały czas.
Do póki gwarancja za wykonane prace nie będzie miała zasadniczego znaczenia nic się nie zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.