Facebook Google+ Twitter

Kim jest kobieta, która pokieruje unijną dyplomacją?

W czasie, kiedy w Polsce komentowano wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, Włosi świętowali nominację Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. Zacznie od przeprowadzki podlegających jej biur.

 / Fot. EPA/FABIO CAMPANAWczoraj portal euobserver podał, że Mogherini przeniesie biura swojego urzędu do siedziby Komisji Europejskiej, czyli wieżowca Berlaymont. Takie posunięcie mogłoby wskazywać na chęć bliższej współpracy z Komisją. Przewodniczący Jean-Claude Juncker proponuje Włoszce wsparcie innych komisarzy, z którymi Mogherini miałaby się spotykać co najmniej raz w miesiącu, by omawiać bieżącą politykę zagraniczną. Juncker wydzielił nawet dziedziny, którymi miałaby się zajmować ta grupa komisarzy, czyli: rozszerzeniem i europejską polityką sąsiedztwa, handlem, rozwojem, pomocą humanitarną, polityką klimatyczną i energetyczną, transportem oraz migracją. Poprzedniczka Włoszki, Catherine Ashton również miała spotykać się z komisarzami i omawiać politykę zagraniczną. W praktyce jednak doszło tylko do pięciu spotkań.

W komentarzach dotyczących Mogherini najczęściej wytyka się jej prorosyjską postawę. Włoska polityka zagraniczna cechuje się łagodnym stosunkiem do Rosji i niechęcią do angażowania się Unii w konflikt z Ukrainą poprzez sankcje. Jako szefowa unijnej dyplomacji powinna obrać taki kurs polityki, by wyrażał dominujące poglądy co do sytuacji na wschodzie. Włoszce nie udaje się jednak odkleić prorosyjskiej łatki od swojego wizerunku, tym bardziej, że już na pierwszym spotkaniu z eurodeputowanymi nazwała "nieszczęśliwym wypadkiem" zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Ukrainą 17 lipca.

Drugą słabą stroną Mogherini może być wiek i brak doświadczenia.Włoszka ma 41 lat. Krytycy zarzucają jej niedoświadczenie w polityce międzynarodowej. Zaledwie kilka miesięcy temu została szefową dyplomacji w rządzie premiera Matteo Renziego, jako najmłodsza na tym stanowisku w historii Republiki Włoskiej. Mogherini na komentarze dotyczące jej wieku odpowiedziała: "Uspokaja mnie fakt, że premier Włoch jest jeszcze młodszy ode mnie".

Stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa , które obejmie Mogherini, można porównać do funkcji ministra spraw zagranicznych w tradycyjnym państwie. Jest to urząd stosunkowo młody, dlatego w dużej mierze od zaangażowania Włoszki będzie zależeć jego wpływ na stosunki między Unią a resztą świata. Może przyjąć postawę biernego przekazywania ustalonego wcześniej stanowiska Unii w danych sprawach, a może także próbować wykorzystać maksimum swoich kompetencji i wywierać realny wpływ na politykę zagraniczną wspólnoty. Warto przypomnieć, że jednym z potencjalnych kandydatów na stanowisko po Catherine Ashton był Radosław Sikorski.

W świecie wielkiej polityki Mogherini jest stosunkowo krótko, ale jej kariera potoczyła się szybko i dynamicznie. Do parlamentu włoskiego wybrano ją w 2008 roku. W lutym tego roku została Minstrem Spraw Zagranicznych, a już od 1 listopada obejmie jedno z najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej.

Włoszka wychowała w Rzymie, w bardzo dobrym domu, w którym bywali znani przedstawiciele rzymskiego świata polityki i sztuki. Ojciec Federiki, Flavio Mogherini, był współtwórcą wielu filmów jako scenarzysta i reżyser. Prywatnie pani minister jest mężatką i matką dwóch córek w wieku 9 i 4 lat.

źródła:
polityka
gazeta.pl
tvn24
wyborcza.pl
rmf24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.