Facebook Google+ Twitter

Kim jest prawdziwy Polak?

Polak-katolik, Polak-żyd, wyznawca prawosławia, islamu, świadek Jehowy, Polak ze wschodu, z zachodu, Kaszub, Ślązak, Galicjanin, prawicowiec, lewicowiec, Polak z centrum, góry i dołu... Który z nich jest prawdziwy?

Choć, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, kim jest prawdziwy Polak, mógłbym pisać i pisać, to jednak będzie krótko. Bowiem nie mnie dane jest oceniać innych, dzielić naród na lepszą i gorszą część, wskazywać Polaków prawdziwych i tych, którym do polskości jest bardzo daleko.

Niemniej jednak zastanawiam się, czy ktokolwiek ma prawo do takich ocen, do tworzenia podziałów, do selekcji Polaków - na prawdziwych, półprawdziwych i nieprawdziwych. Wreszcie gnębi mnie pytanie, czy prawdziwi Polacy w ogóle istnieją, a jeżeli tak, to kim są ci nieprawdziwi?

Niestety odpowiedzi na te i inne ważne pytania o polskość Polaków, wciąż nie mogę znaleźć i wychodzi na to, że każdy sam musi ich poszukać, wcześniej jednak odpowiadając sobie na pytanie kim sam jest i czy jego miarą można oceniać innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Z grubsza odpowiedziałeś już na zadane w tytule tekstu pytanie.Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie-jeśli
musi.Właśnie,jeśli musi.Przypuszczam,że 99% Polaków nie ma problemu z odpowiedzą na to pytanie i po prostu pytania takiego nie zadaje sobie-bo nie musi właśnie,nie mają oni wątpliwości kim są,kim są ich bliscy ,koledzy,znajomi.Roztrząsanie tego typu tematów
prowadzi właściwie donikąd,co najwyżej budzi zbędne dyskusje.
Po prostu - jestem Polakiem i tyle- nie potrzebuję żadnego uzasadnienia w tej kwestii,żadnych potwierdzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co wdawać się w takie dywagacje, Autorze?
Ale jeśli już mamy dywagować, to wskazałbym ten element, który wskazywano od wielu wieków: znajomość języka polskiego. Nasz język należy do najtrudniejszych na świecie i jego znajomość jest jednoznacznym poświadczeniem polskości. Ale nasze korzenie mogą być takie, jak wymienione w zajawce, choć ta lista jest o wiele, wiele dłuższa (np. Tatarzy, Karaimowie, Bojkowie, Ormianie itd.). Tak jak wyobrażamy sobie prawdziwego Węgra, jak mówi w języku, którego za diabli nie można zrozumieć, tak pewnie inne nacje wyobrażają sobie Polaków. A to, że się różnimy, to normalne. Są kraje, gdzie ludzie jakby mniej się różnią - Chiny, Koree obie. Komunizm chiński to nie jest chyba słowiański ideał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie jest tak, że albo się jest Polakiem, albo nie? Tak po prostu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy kto czuje się Polakiem nim jest.

Prawdziwi Polacy istnieją jednak bo mamy prawo oceniać co jest wg nas polskością a co nie, co działa na korzyść Polski a co nie. Istnieją bo np. rzeczywiście mają postawę propolską a inni nie.

Ale dla mnie światopogląd nie ma tu znaczenia. Ateista, katolik, prawosławny itd. Polska krajem różnorodnym światopoglądowo.

PS Temat rzeka. Warto pamiętać tylko, że najważniejsza jest Polska i wszystko będzie okej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.