Facebook Google+ Twitter

Kim jest "Ptaszydło"?

"Ptaszydło" to powieść kryminalna, stanowiąca pierwszą część cyklu o Nilsie Trojanie, berlińskim komisarzu z problemami.

okładka / Fot. Wydawnictwo DolnośląskieNa początku muszę przyznać, że to dopiero moje drugie spotkanie z niemieckim kryminałem. Do niedawna czytałam głównie angielskie, amerykańskie i skandynawskie. Czasem zdarzało mi się zapoznać się z jakiś polskim. Pierwszym kryminałem niemieckiego pisarza, który przeczytałam, była "Panna młoda w śniegu" Jana Seghersa, którą miło wspominam. Postanowiłam więc lepiej poznać niemieckie kryminały i sięgnęłam po "Ptaszydło" Maxa Bentowa.

Głównym bohaterem jest Nils Trojan, berliński komisarz, który jest na skraju załamania nerwowego. Ma koszmary, które nie pozwalają mu odpocząć po ciężkich dniach w pracy. Z powodu swoich lęków, chodzi na terapię do atrakcyjnej pani psycholog Jane Michels, z którą najchętniej umówiłby się na randkę.

Tymczasem w Berlinie dochodzi do brutalnego morderstwa młodej kobiety. Na łóżku leżała młoda, naga kobieta z wyciągniętymi do góry rękami i powykręcanymi nogami. Ktoś wydłubał jej oczy, w ich miejscu znajdowały się teraz dwa czarne otwory. Na jej policzkach zakrzepła krew. Na brzuchu kobiety znajdowało się głębokie cięcie w kształcie okręgu, a w jego środku, niczym złożony w katafalku, leżał wypatroszony, oskubany ptak z połamanymi skrzydłami. Co więcej, morderca zabrał sobie włosy ofiary na pamiątkę.

Wkrótce dochodzi do kolejnej zbrodni, na miejscu której znaleziony zostaje ptak. Jak się później okazuje to gil, który staje się znakiem rozpoznawczym mordercy. Na domiar złego, kolejna ofiara miała córkę, która znikła w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy Nilsowi Trojanowi i jego ekipie uda się powstrzymać psychopatę i odnaleźć niewinne dziecko?

"Ptaszydło" to debiut literacki Maxa Bentowa oraz pierwsza część cyklu Nilsa Trojana. Książkę czyta się bardzo szybko, strony przewracają się same - to zasługa lekkiego języka, pełnego dialogów i oszczędnych opisów. Chyba, że są to opisy miejsc zbrodni, które są niezwykle dokładne - drastyczne i krwawe. Dobrym zabiegiem jest wyeksponowanie myśli bohaterów mimo narracji trzecioosobowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.