Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29851 miejsce

Kim jest Ryszard Krauze?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-08-30 13:05

Jeżeli milczenie jest złotem, to Ryszard Krauze musi być cały ze złota. To jeden z najbogatszych i najbardziej tajemniczych Polaków. O jego majątku i znajomościach z politykami różnych partii krążą legendy. On sam, pytany o te znajomości i ewentualne z nich korzyści, taktownie... nie potwierdza ani nie zaprzecza. Ma więc kilka medialnych twarzy.

Twarz I - Biznesmen


Do niedawna król publicznych zamówień na rynku informatycznym. Jego firma Prokom komputeryzowała m.in. ZUS. To był pierwszy, wielki kontrakt, który od początku budził kontrowersje. Pojawiły się spekulacje, że Krauzemu nie tylko sprzyjał przy tym kontrakcie los, ale też politycy SLD. Wdrażanie Kompleksowego Systemu Informatycznego w tej firmie przebiegało wolno i z oporami. System był trudny do opanowania przez ZUS. Nic dziwnego, że wówczas przez Polskę przetaczał się makabryczny żart: Co by było, gdyby Prokom pisał oprogramowanie dla elektrowni atomowych? Nic by nie było.Ryszard Krauze / Fot. Adam Warżawa/Dziennik Bałtycki

Firma Prokom Krauzego komputeryzowała także NIK. I to w czasie, kiedy jej prezesem był obecny prezydent RP Lech Kaczyński. W ostatnich latach informatyka przestała być kurą znoszącą złote jaja. Krauze z rekina informatycznego przeistoczył się w rekina farmaceutycznego. Za sprawą Biotonu, który kupił przed dziesięcioma laty. Bioton, produkujący ludzką insulinę, robi dziś furorę na giełdzie. A sam Krauze przyznaje, że walkę o polski rynek ma już za sobą. I teraz interesuje go głównie zagraniczna ekspansja polskiej insuliny. Zapowiada rejestrację leku w całej Europie Zachodniej oraz budowanie fabryk w Rosji i Chinach.

Twarz II - Szef


Ma „szczęśliwą” rękę do pracowników. Zatrudnił u siebie m.in. Wiesława Walendziaka - byłego polityka PiS, a do Rady Nadzorczej Biotonu weszli dwaj byli funkcjonariusze służb specjalnych i to wysokiej rangi: Sławomir Petelicki (pracował w wywiadzie, a potem stworzył jednostkę GROM) oraz Wojciech Brochwicz - były dyrektor UOP i wiceminister w MSWiA. Oczywiście zostali zatrudnieni, bo są specjalistami.

Twarz III - Prześwietlana?


Janowi Kulczykowi, Aleksandrowi Gudzowatemu i Ryszardowi Krauzem nie pomoże, że zatrudniają polityków. Interesy, jakie robili z państwem biznesmeni, zostaną dokładnie prześwietlone - tak publicznie niedawno mówił Mariusz Kamiński - kandydat na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.