Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26421 miejsce

Kim jest "Szewc z Lichtenrade"? Wywiad z Andrzejem Pilipiukiem

Na początku lipca do sprzedaży trafiła najnowsza antologia opowiadań Andrzeja Pilipiuka pt.: "Szewc z Lichtenrade". Z poczytnym autorem rozmawiam o pracy nad zbiorem, zamiłowaniu do historii i archeologii oraz tajnikach zawodu szewca.

Andrzej Pilipiuk / Fot. (C) Fabryka Słów"Szewc z Lichtenrade" to antologia opowiadań. W jaki sposób powstała?
Opowiadania do tego zbioru powstawały w ciągu ostatniego roku. W chwili, gdy oddawałem maszynopis poprzedniej książki-zbioru pt. "Aparatus" miałem na warsztacie kilka rozpoczętych tekstów, nad którymi musiałem jeszcze posiedzieć i pomyśleć... Pozostałe dopisałem "na świeżo" - zimą i wiosną bieżącego roku. Lubię pisać teksty "bezjakubowe" - z reguły znajduję sobie ciekawą scenerię oraz epokę i na tym tle snuję opowieść... Często wymaga to pogłębionych studiów danego zagadnienia, np. pisząc opowiadanie "2586 kroków" czytałem o historii medycyny i podręczniki leczenia chorób tropikalnych, do tekstu "Wujaszek Igor" musiałem przebrnąć przez podręczniki dla kolejarzy wydane w latach 50.

Można odnieść wrażenie, że lubuje się Pan w podróżach w czasie i historiach alternatywnych. To ostatnie szczególnie ukazane jest w „Szewcu z Lichtenrade”...
Zawsze interesowało mnie "co by było, gdyby" - jak mogłaby potoczyć się historia ludzkości, świata, poszczególnych narodów, gdyby ktoś podjął inne decyzje. Większość światów alternatywnych, które wymyślam, jest zgoła niemożliwa do zaistnienia, ale ich tworzenie zawsze sprawia mi masę uciechy. Historia zawsze mnie pociągała. Życie codzienne naszych przodków, trudy, którym musieli stawić czoła, sposób myślenia często odmienny od naszego…

Czerpał Pan inspiracje z kultowej literatury lub świata filmu?
Filmy historyczne niestety przeważnie są luźnymi wariacjami na temat przedstawianych epok, czasem wręcz fałszującymi rzeczywistość historyczną w imię poprawności politycznej... Z literaturą bywa niewiele lepiej. Ja, pisząc fantastykę osadzoną w realiach historycznych, staram się "dobrze odrobić pracę domową".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobry pomysł na wywiad. 5 *

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.