Facebook Google+ Twitter

Kim jesteśmy?

Jesteśmy odpowiedzialni za siebie, za drugiego człowieka. Każdy z nas odpowiada za swoje wybory. Kim tak naprawdę jesteśmy i jakimi konkretnymi zasadami się kierujemy?

”Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane.” Carlos Ruiz Zafon.

Włączam TV i co widzę? Kolejna tragedia. Słucham i co słyszę? Tragedia. Czytam w internecie wiadomości i znów tragedia. Pytanie, które w takich sytuacjach zadaję sama sobie jest następujące: dlaczego sami sobie komplikujemy życie? Dlaczego sami sobie gotujemy ten los? Dlaczego dokonujemy niewłaściwych wyborów? Już bardzo dawno temu Zofia Nałkowska napisała: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Co prawda odnosiła to do rzeczywistości wojennej, ale czy te słowa teraz nie mają również znaczenia? Jak już tak się naoglądamy, to najczęściej można usłyszeć: gdzie jest Bóg? Dlaczego pozwala na takie nieszczęścia? Pytanie, które chcę postawić jest inne. Dlaczego widząc takie rzeczy potrafimy się wzruszyć, oburzyć a kiedy naprawdę na naszej drodze staje osoba, która potrzebuje tej pomocy, to już nie nasza sprawa?

Osądzamy tę osobę bez chwili zawahania się, bo przecież to, co mówią inni na pewno jest prawdą. A „ pewność zabija na pewno” … Rodzi się chore dziecko, małżeństwo się sypie, depresja, choroba w rodzinie, moja choroba a my mamy doskonałe wytłumaczenie na wszystko i bez zmrużenia oka wszyscy są winni, tylko nie ja. Obwiniamy wszystko i wszystkich za nasz los, a tak naprawdę należy zadać sobie pytanie, a ja, czy czasem problem nie tkwi we mnie? Co to wszystko oznacza dla mnie?

Żyjąc w społeczeństwie, między ludźmi, chcąc nie chcąc możemy spotkać się z wieloma sytuacjami trudnymi, które nie są naszymi osobiście, ale ludzi żyjących obok nas. Jak się zachowamy w danej sytuacji? Pomożemy, czy przejdziemy obojętnie obok, bo to nie mój problem? Ostatnio w ręce wpadają mi różne teksty, które wywołują we mnie z jednej strony złość i gniew, z drugiej strony zadają ból, bo nie potrafię przejść bez emocji, kiedy drugi człowiek cierpi, ale też zastanawiam się, dlaczego niekiedy wybieramy zło i idziemy dalej? Dlaczego jest tyle fałszu i obłudy? Pomimo że stoi ktoś obok, który stara się pokazać właściwą drogę, że jest Bóg, który pomaga i stara się pokazywać nam, co dalej?

Może za dużo wymagam? Jednak nie wydaje mi się. Skoro niejeden z nas czuje się panem własnego życia, to takie „panowanie” powinno skłaniać nas do tego, żebyśmy byli odpowiedzialni za własne życie, decyzje, słowa i czyny. To my dokonujemy wyborów! Tylko, że bardzo często jest tak, że łatwo jest mówić, a trudniej czynić, a jak już dojdzie do tragedii, to wtedy wszyscy inni są winni, tylko nie ja. Przecież ja jestem święta/święty, co oni ode mnie chcą, nie mam sobie nic do zarzucenia itd.

Tutaj kłania nam się stanięcie w prawdzie. A czym jest prawda? Dlaczego tak bardzo boimy zmierzyć się z tą prawdą o nas samych?

„Nieprzyjemne prawdy są zawsze lepsze od przyjemnych złudzeń.” J.F. Kennedy.

Pamiętajmy, że tak naprawdę sami sobie komplikujemy życie. Nikt za nas tego nie robi. No, chyba, że ktoś jest ubezwłasnowolniony, to wtedy ma wytłumaczenie. Wielu z nas ma rodziny, życia poukładane, bo dokonali takich wyborów jakiś czas temu, a teraz, dosłownie, nie wiadomo dlaczego, takie życie im nie pasuje, czegoś im brak itd.

Wcześniej było zrozumienie, a teraz go brak. Wszystkie wartości, które były pomocne dotychczas, nie mają racji bytu. Stają się niewygodne, bo chcemy wybrać coś innego… bo ciągnie nas do czegoś innego, tęsknimy za czymś nieosiągalnym. Szukamy tego czegoś, aby zaspokoić swoje egoistyczne pobudki…
Jednak nie zapominajmy o tym, że tak jak jesteśmy odpowiedzialni za własne życie, odpowiadamy również za życie osób, które żyją obok nas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.