Facebook Google+ Twitter

Kim są autorzy Wiadomości24.pl?

Odpowiadając na tytułowe pytanie myślę o modnej ostatnio idei dziennikarstwa obywatelskiego, która przyświeca głównym założeniom “Wiadomości24.pl”.

Jednoznaczna odpowiedź na tytułowe pytanie wymaga szeroko zakrojonego śledztwa dziennikarskiego (tu uśmiech). Czytam niektóre artykuły i w każdej chwili mogę obejrzeć profil danego autora, wyrabiając sobie - na podstawie zawartych w nim informacji - subiektywną opinię. Dzięki korespondencji mam kontakt z redaktorami dyżurującymi poznaję redaktorów seniorów, ale cóż to znaczy w rzeczywistości wirtualnej...

Swoje przemyślenia opieram na niewielkim doświadczeniu, wynikającym z krótkiego pobytu w serwisie i małym dorobku w porównaniu do aktywnych bywalców. Jeśli kogoś urażę, to z góry przepraszam i zapewniam, że nie jest to moją intencją.

Odpowiadając na pytanie myślę o idei dziennikarstwa obywatelskiego, która przyświeca “Wiadomości24.pl”. Chodzi o to, że ludzie nie będący profesjonalnymi dziennikarzami, piszą nieodpłatnie teksty na temat dziedzin, zjawisk i zdarzeń, które ich interesują (choć, podobno istnieją możliwości wynagrodzeń dla najlepszych autorów). Dodatkowo lokalność twórców jest siłą serwisu, bo jak mawiają niektórzy, Polska zaczyna się zaraz za Warszawą.

Muszą to być ludzie, którzy robią to zupełnie bezinteresownie (pomijam tu znany już wszystkim system punktacji artykułów pt.: "ty mi ja tobie"), chcą się czegoś nauczyć i oczekują pomocy od bardziej doświadczonych. Ci z kolei, jeśli robią to rzetelnie, dbając o poziom tekstów i konstruktywnie krytykując, spełniają ich oczekiwania zyskując jednocześnie materiały do serwisu.

Patrząc na profile poszczególnych użytkowników, można stwierdzić, że z reguły są to ludzie młodzi, wykształceni, albo w ciągłym pędzie za wiedzą, pracujący, którym obecność na łamach “Wiadomości24.pl” daje możliwość wypowiedzenia się w internecie,. A fakt, że swoje teksty podpisują własnym nazwiskiem, zobowiązuje do odpowiedzialności za słowo. Pisząc mogą szlifować swój warsztat, eliminować błędy i analizować wskazówki. Dużą satysfakcję - przynajmniej mnie - przynosi możliwość zobaczenia i skorygowania tekstu w oparciu o uwagi redaktorów.

Nie chciałabym pominąć autorów w tzw. "wieku popołudniowym". Ich artykuły ujawniają, że mamy do czynienia z osobami doświadczonymi w fachu dziennikarskim albo po prostu z błyskotliwymi erudytami, wielbicielami piętnowania absurdów. Uważam, że obecność w serwisie osób z różnymi doświadczeniami to jego niezaprzeczalny atut.

By nie było tak słodko i idealnie, zwrócę uwagę, że chciałabym otrzymywać więcej merytorycznych uwag do tekstów, które oczywiście są tego warte i byłoby dobrze, by nie były one anonimowe, bo przecież naczelną zasadą jest wiarygodność i uwierzytelnianie swoich słów nazwiskiem. Jest to prośba do redaktorów dyżurujących, osób zajmujących się adjustacja tekstów. Jednak po ich wskazówkach odnośnie poniższego tekstu ( i nie tylko) myślę, że w pełni można na nich liczyć. Jeśli chodzi o kwestie formalne to pomocą służą korektorzy tekstów, a także możliwości pola edytorskiego.

Ciekawa jestem co na temat autorów “Wiadomości24.pl” myślą inni. Zapewne osoby, które od początku współtworzą serwis i należą do zespołu redakcyjnego (bo przecież to również autorzy), oceniają autorów nie tylko jako twórcy tekstów, ale i redaktorzy mający wpływ na zawartość gazety internetowej. Co ciekawe, prawdopodobnie to od jednego z nich dowiedziałam się o starcie projektu “Wiadomości24.pl” na jednym z gron tematycznych serwisu grono.net. Zaś bywalcy i stali autorzy mogą mieć swoje uwagi wynikające z dłuższego pobytu i doświadczeń w serwisie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.