Facebook Google+ Twitter

Kim są E-wangeliści? Poznaj książkę Tomasza Ciska i Pawła Nowackiego

We wstępie do książki "E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu", Paweł Nowacki pisze, że większość rodzimych internautów zaczęła korzystać z sieci w ostatnich 10 latach. Najważniejsze serwisy internetowe były dla nich rzeczywistością zastaną. Książka Tomasza Ciska i Pawła Nowackiego odkrywa przed czytelnikiem "prehistorię" polskiego internetu.

 / Fot. Materiały prasoweNiewielu jest internautów, którym nie mówią nic nazwy Wirtualna Polska, Onet, Gadu-Gadu, Allegro, Merlin.pl czy Money.pl. W zdecydowanej mniejszości są z kolei ci, którzy pamiętają Wirtualny Serwis Ekonomiczny czy Optimus Net. Tymczasem najwięksi gracze polskiego internetu nie wzięli się znikąd. Książka "E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu" to zbiór wywiadów, który pełni rolę przewodnika. Cisek i Nowacki pokazują, że przed Google i Facebookiem było "życie" i rysują pustynny krajobraz polskiej sieci, w którym na przełomie tysiącleci pojawiały się powoli oazy kształtujące to, co dziś wydaje nam się oczywiste.

Książka składa się z 15 wywiadów z rodzimymi pionierami i kalendarium, które unaocznia dynamikę rozwoju branży. Rozmowy przybliżą nam nie tylko fascynujące historie konkretnych biznesów, ale również pokażą, jakie cechy charakteru są potrzebne, by osiągnąć sukces.

Jak wyglądają więc początki serwisów i usług internetowych w Polsce? Było to "pływanie po nieznanych wodach i odkrywanie nowych lądów" - zauważył współtwórca sukcesu Gadu-Gadu, Piotr Pokrzywa. Innym celnym skojarzeniem jest zdobywanie Dzikiego Zachodu. W praktyce scenariusz opierał się najczęściej na grupie śmiałków, którzy przeczuwali, że internet to przyszłość.

Rola pioniera, jak łatwo się domyślić nie była prosta, tym bardziej, że w momencie, gdy w Polsce biznes zaczynał się rozkręcać, pękła na świecie bańka dot-comów. Z każdego wywiadu możemy się dowiedzieć więc, jaki wpływ sytuacja globalna miała na rodzimy rynek i dzięki czemu jedni gracze przetrwali zawieruchę, podczas gdy inni stali się tylko wspomnieniem. W tym kontekście interesujące jest to, że wielu rozmówców mówi o problemach z wyceną biznesów w sieci i monetyzowaniem aktywności pozyskanych użytkowników. W dobie debiutu Facebooka na giełdzie i przejęć za miliardy dolarów, to zagadnienie wydaje się szczególnie ważne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Czy jest taka opcja, aby "E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu" wzbogacili akcję "książka za recenzję"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bono
  • Bono
  • 02.10.2012 13:56

Czekamy teraz na wspomnienia pt. byłem dziennikarzem obywatelskim wiadomości24pl. To dopiero byłaby pasjonująca lektura... dla praktykantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm....ciekawa...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mi został jeszcze jeden wywiad. Książka faktycznie trochę "historyczna" al to dobrze - pokazuje niektóre rzeczy w innym świetle niż by się mogły wydawać. Niektóre rzeczy które możemy przeczytać w wywiadach są zaskakujące (i to mocno!), niektóre zabawne, a jeszcze inne bardzo, ale to bardzo inspirujące. Jak dla mnie jest to obowiązkowa lektura dla osób, które wiążą swoją przyszłość z internetem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zadziwiający tytuł dla tego tematu, na pewno warto przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno warto przeczytać. O książkę pytałem dziś w Empiku, ale jeszcze nie mieli. Przy najbliższej okazji może uda mi się zdobyć. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"książka ma też walor edukacyjny" - dla mnie przede wszystkim :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.