Facebook Google+ Twitter

Kino kresowe w przeddzień Święta Niepodległości Polski w DSH

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-11-08 01:37

Ten literowy skrót powinien być już dobrze znany, ale dla pewności przypomnę, że to Dom Spotkań z Historią w Warszawie przy ulicy Karowej 20. Do tej pory zaprezentowano tam ponad sto filmów prezentujących dzieje Odrodzonej Rzeczpospolitej.

plakat seansu filmowego 10 XI 2012 r / Fot. Zbigniew Wacław KowalewskiMam dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników polskiej awiacji. W ramach cyklu "Kino kresowe", od 4 lat w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbywają się seanse filmów archiwalnych, dokumentalnych i fabularnych dotyczących Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Twórcom filmowego obrazu "Wszystko dla Orląt" udało się wiernie zrekonstruować część walk o polski Lwów. Działo się to w okresie narodzin polskich sił powietrznych. Wówczas to powstała używana do dzisiejszego dnia, jako symbol polskiego lotnictwa biało - czerwona szachownica.

Zdjęcia nakręcono na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Oryginalne wykopiowania i zdjęcia filmowe, bogata ikonografia i dynamiczny montaż sprawiają, że półgodzinny obraz ogląda się niejako jednym tchem. Nic dziwnego, bo scenariusz napisał słynny autor serialu "Dom", Jerzy Janicki, a komentarz czytał Krzysztof Kołbasiuk. Obaj twórcy, niestety już nie żyją, więc to okazja do przypomnienia sobie ich wspólnego dzieła. Każdy dobry utwór jest owocem wspólnej pracy wielu ludzi, a film dokumentalny, w szczególności potwierdza tę oczywistą prawdę.

W walkach Polaków o niepodległość ważne miejsce zajęły trzytygodniowe boje o Lwów, trwające od 1 do 22 listopada 1918 roku. Weszły one do historii Polski pod nazwą "Obrona Lwowa". W obronie miasta uczestniczyła wtedy młodzież - tzw. Orlęta lwowskie - i polscy lotnicy. O tamtych wydarzeniach opowiada jeden z uczestników bitwy o Lwów - Emil Niedźwirski.
[strona_podzial
]To bardzo chwalebny, choć tragiczny epizod z wojny z Ukraińcami w 1918 r.
W programie kolejnego spotkania w cyklu "Kino kresowe" w Domu Spotkań z Historią znalazły się trzy filmy dokumentalne: Wszystko dla Orląt (1991, 21’), reż. Zbigniew Kowalewski; Polskie Termopile (2003, 22’), reż. Jerzy Janicki; Dytiatyn 1920 (2010, 23’), reż. Ewa Szakalicka. Spotkanie odbywa się w ramach Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Wszystko dla Orląt website
Rok produkcji: 1991
Gatunek: Film historyczny
Dane techniczne: Barwny, taśma 16 mm. 28 min.

 / Fot. .Reżyseria: Zbigniew Wacław Kowalewski
Scenariusz: Jerzy Janicki
Zdjęcia: Henryk Janas
Współpraca operatorska: Andrzej Arwar
Opracowanie muzyczne: Marta Broczkowska
Współpraca przy opracowaniu muzycznym: Hanna Makowska
Dźwięk: Ryszard Krupa
Montaż: Krystyna Górnicka
Współpraca montażowa: Krzysztof Podolski
Kierownictwo produkcji: Wojciech Szczudło
Produkcja: Studio Filmowe Wir video

Pokaz filmu "Wszystko dla Orląt"rozpoczyna się w sobotę 10 listopada, o godz. 16.00 w Warszawie, przy ulicy Karowej 20. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na ten bezpłatny seans filmowy, co w czasach kryzysu ma również niebagatelne znaczenie.

kontakt:
Tomasz Kuba Kozłowski
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa
tel. [+48] 22 255 05 50
faks [+48] 22 255 05 04

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.11.2012 22:55

Organizatorzy z DSH wydrukowali piękny plakat i przygotowali świetną prezentację. Wszystkim obecnym na sali projekcyjnej dziękuję za liczny udział w seansie. Przyszło Was tak dużo, że nie dla wszystkich wystarczyło miejsc siedzących. Jestem bardzo wdzięczny uczestnikom dyskusji za sprostowania popełnionych omyłek i bardzo ciekawe pytania. Dla mnie był to niezapomniany wieczór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.