Facebook Google+ Twitter

Kino: "Sputnik nad Warszawą" przywiezie do stolicy Walujewa

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2009-11-05 18:23

Przebojowy rosyjski musical "Bikiniarze" otworzy 3. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". Oficjalne rozpoczęcie dziś w Warszawie, ale pokazy ponad 150 filmów zaczną się jutro i potrwają do 15 listopada.

To trzecia edycja festiwalu, W tym roku po raz pierwszy w programie są filmy najnowsze, a nie tylko - jak to było w poprzednich latach - retrospektywy kina z lat 70., 80. i 90.

Zainteresowanie kinem naszego wschodniego sąsiada rośnie z roku na rok - dlatego festiwal dotrze do 27 miast w Polsce; dla porównania w zeszłym roku trafił do 7 miast. "Kino rosyjskie, którego mieliśmy przesyt w PRL, potem nagle całkiem zniknęło - stąd ten renesans" - oceniła dyrektorka imprezy Małgorzata Szlagowska na konferencji prasowej w Warszawie.

Gośc festiwalu Michaił Szwydkoj powiedział dziennikarzom, że festiwal kina rosyjskiego jest odzwierciedleniem festiwalu polskich filmów w Moskwie, do którego stosunek w Rosji jest bardzo przyjazny. Dodał, że festiwale filmowe stoją ponad polityką, są poza nią i służą zacieśnianiu stosunków kulturowych w Polsce".

Widzowie będą mogli obejrzeć miedzy innymi jeden z najnowszych filmów "Sala nr 6" w, których reżyserem jest Karen Szachnazarow, a także inne filmy tego twórcy, który spotka się z publicznością. Będą także retrospektywy Andrieja Tarkowskiego i Wasilija Szukszyna.

Wielbiciele Tarkowskiego zobaczą między innymi "Zabójców", "Solaris", "Stalkera", "Andrieja Rublowa", "Nostalgię", "Ofiarowanie" oraz poświęcone temu twórcy dokumenty, które nigdy dotąd nie były prezentowane w Polsce: "Wyspy", "Wspomnienia", "Trzech Andrzejów", "Pamięć", "Sny Stalkera", "Po Tarkowskim", i "Moja ojczyzna pod wodą".

W czasie festiwalu odbędą się także spotkania z twórcami najnowszego kina rosyjskieg.
Nie lada atrakcja czeka także ...miłośników sportu. Po raz pierwszy w Polsce będzie gościł Nikołaj Wałujew - mistrz świata wagi ciężkiej w boksie, a zarazem gwiazda filmu "Kamienny łeb", który znalazł się w programie festiwalu.

Więcej informacji na www.sputnikfestiwal.pl
Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Sieci Kin Studyjnych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.