Facebook Google+ Twitter

Kino w muzeum - nowy projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Przedpremierowym pokazem filmu "Wstyd" brytyjskiego reżysera Steve'a McQueena rozpocznie się nowy projekt warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 / Fot. gutek film/polskapresseZacieranie granic między różnymi sztukami jest jednym z wyznaczników sztuki współczesnej. Ciekawie odnosi się do tego zjawiska projekt "Kinomuzeum". Kuratorzy warszawskiego MSN szukają wspólnego mianownika dla muzeum sztuki i produkcji filmowych. Prezentowanie projekcji filmowych w przestrzeni muzeum nie jest szczególnie nowe. Tym razem jednak projekcje zyskają odrębne miejsce i zostaną wyposażone w potrzebną oprawę: czterometrowy ekran, dobre nagłośnienie, projektor 35 mm i ok. 80 miejsc na widowni - podaje gazeta.pl

"Kinomuzeum" potrwa dokładnie miesiąc (3 lutego - 3 marca). W ramach dialogu między filmem i sztuką zostanie też przyznana druga już Nagroda Filmowa Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum, przyznawana artystom sztuk wizualnych, którzy chcą się profesjonalnie zająć filmem. Ideą nagrody jest wspieranie eksperymentu w polskiej kinematografii. Laureatem pierwszej nagrody został Zbigniew Libera i jego "Popołudnie w Barze Ozon".

Zakończenie formuły Kinomuzeum będzie jednocześnie inauguracją innego projektu: internetowej filmoteki. Dostępna dla wszystkich baza będzie gromadzić eksperymentalne filmy i sztukę video. Otwarciu towarzyszyć będzie wykład artysty Józefa Robakowskiego i kuratora muzeum Łukasza Ronduda o najciekawszych zjawiskach polskiego filmu artystycznego.

Podczas miesiąca z Kinomuzeum będzie można obejrzeć zarówno filmy, które dostały nagrody na najważniejszych festiwalach, jaki i mniej znane produkcje. Projekt otworzy film z tej pierwszej kategorii: "Wstyd", obsypany licznymi nagrodami, m.in. na festiwalu w Wenecji. Nominowany do Oscara Michael Fassbender odgrywa rolę singla, który cierpi na obsesję seksualną. Polska premiera filmu przewidziana jest dopiero na 24 lutego.

W 2009 Steve McQueen dostał nagrodę artystyczną na biennale w Wenecji. Taką płynność między tworzeniem w ramach sztuk wizualnych, a reżyserowaniem starają się ukazać kuratorzy "Kinomuzeum". Wśród podobnych nazwisk znajdziemy jeszcze m.in. Wilhelma Sasnala ("Z daleka widok jest piękny"), Mirandę July ("Przyszłość"), Jana Švankmajera ("Przeżyć swoje życie"). Pokazany będzie też film Jerzego Skolimowskiego "Na samym dnie", odnowiony w technologii HD.

Część filmów ukaże się w ramach specjalnych cyklów:
Artist Moving Image - tu m.in. Anri Sala, bracia Chapman, Jeremy Deller
Kolekcja - przegląd artystów, którzy trafili do Muzeum Sztuki Wsdpółczesnej
Re:Form - inspirujące przemyślenia o formalnym charakterze kina
Curating Cinema - ze specjalnymi wykładami kuratorskimi
Art Documents
Animacja.

Wstęp na filmy jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
Kuratorzy: Łukasz Ronduda, Natalia Sielewicz


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.