Facebook Google+ Twitter

Kirgistan zaprasza

Kraj w Azji Środkowej. Kraj górzysty, piękny i przyciągający tych którzy lubią podróże do bardzo egzotycznych krajów.

Kirgistan jest bardzo różnorodnym krajem w którym mieszka ponad 50 narodowości (oficjalnie podawana liczba 70). Są to w większości Kirgizi, Rosjanie, Uzbecy i mniejszości narodowe czyli: Ujgurzy, Kazachowie, Ukraińcy, Czeczeni, Azerzy, Koreańczycy, Dunganie, w mniejszym stopniu Chińczycy, są tam też Polacy etc. Bardzo często można spotkać rodziny mieszane. Dzieci od urodzenia mówią w kilku językach. Religia oficjalna jest Islam, ale są także prawoslawni, bahaici, swiadkowie Jehowy, ateisci, krisznaici.

Językiem łączącym te narody był i jest rosyjski. W Kirgistanie nadal można spokojnie dogadać się po rosyjsku, coraz więcej młodzieży mówi po angielsku (w stolicy). Ludzi są bardzo gościnni i do obcokrajowców są nastawieni bardzo życzliwie. Ponieważ kraj jest podzielony na dwie części wysokimi górami (na południową z miastem Osz i północna ze stolicą Biszkek) to można zauważyć pewną różnice między nimi.

Północna cześć jest bardziej europejska, natomiast południowa bardziej azjatycka ale Azja nie taka jak Korea czy Tajland czy Chiny, raczej jest podobna do Iranu i Uzbekistanu (ponieważ mieszkańcy to w większości Uzbecy). Południowa część jest raczej muzułmańska i bardziej religijna a północ jest świecki. Te różnice pojawiły się, ponieważ stolice i północna cześć Kirgistanu w większości zamieszkiwali Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy, a południową - Uzbecy i Kirgizi. Mimo tego w Kirgistanie nigdy nie było problemów na tle etnicznym. Jedynie zamieszki wydarzyły się w Oszu w 1991 roku, ale konflikt miedzy Uzbekami a Kirgizami szybko został zgaszony. Obecnie nie ma żadnych poważnych konfliktów, a w kraju panuje pokój miedzy narodami.

Kirgizi są bardzo łagodnymi ludźmi, nie lubią konfliktów, są bardzo pokojowi. Chętnie zapraszają obcokrajowców do domu, chcą dowiedzieć się o nich, o ich krajach i po prostu poznać ich. Wyglądają Kirgizi raczej jak Mongołowie (jest legenda o tym, dlaczego to tak się stało, którą opowiem później), chociaż w południowej części są podobni do Uzbeków (maja ciemniejsza karnacje, czarne włosy i inny typ oczy) a na północy można spotkać Kirgizów z blond włosami (mieszane rodziny z Rosjanami).

W stolicy ludzi maja więcej możliwości dbać o piękność, więc dziewczyny w miastach wyglądają bardziej zadbane, a na wsi niestety ciężka praca w polach i niesamowite gorące słońce niszczy piękność kobiety.

Do Europejczyków w Kirgistanie są przyzwyczajeni, wiec obcokrajowca z Europy czy Ameryki poznają tylko przez odzież, duże plecaki i oczywiście język. Ponieważ jak już mówiłem w kraju mieszka dosyć dużo Rosjan i inne narody europejskie, a latem dużo turystów przyjeżdża także z Rosji i Kazachstanu. Ogólnie Rosjanie uważane za swoich i Kirgizi nie wyróżniają ich jakoś specjalnie, są po prostu swoimi ludźmi, wspólna historia, język etc łączy.

Natomiast turyści z Europy czy Ameryki są dla Kirgizów bardziej atrakcyjni. Nie zawsze i nie wszyscy tylko przez kasę ale także Kirgizi zainteresowani poznać ich kulturę i język. Kirgizi chcą poznawać inne kraje (szczególnie na wsiach). Kirgizi niestety nie mają dużo możliwości podróżować po innych krajach. A wiec większość Kirgizów całe swoje życie spędza tylko w swoim mięście czy wsi. W odróżnieniu od przeciętnego Polaka który może pozwolić sobie pojechać to Turcji czy Egiptu. Dla przeciętnego Kirgiza czasami jest trudno pojechać nawet nad jezioro Issyk-Kul, które jest w Kirgistanie, ponieważ nie może sobie pozwolić materialnie. Mimo takich trudności ekonomicznych Kirgizi jak już mówiłem są gościnnymi ludźmi i zawsze podzielą się tym, co maja z gościem. Gość w domu jest bardzo ważną osoba. Kirgizi zrobią wszystko żeby gość w ich domu czuł się dobrze. A co można i nie można robić w ich domu i co zrobić żeby oni się nie poczuli obrażeni czytaj dalej.Kushtar Mamytaliev

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.