Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2584 miejsce

„Klacz i źrebię” ze Szczawna-Zdroju. Historia pewnej rzeźby. Wywiad z autorką

Ci, którzy mieli okazję zawitać do Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju, na pewno pamiętają niezwykłą rzeźbę naprzeciwko Teatru Zdrojowego im. H. Wieniawskiego. Autorką „Klaczy i źrebięcia” jest słynna rzeźbiarka Anna Dębska.„Klacz i źrebię” w Szczawnie-Zdroju


Rzeźby Anny Dębskiej znajdują się między innymi w zbiorach muzealnych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie Słupsku, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Opolu i Częstochowie oraz na całym świecie w muzeach w Kolonii, Carrarze, La Spezii, Paryżu, Turynie, Mediolanie, Cincinnati oraz Japonii, USA, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Belgii i na Węgrzech.

Pani Aniu pamięta, pani wszystkie swoje rzeźby? Są ich chyba tysiące sztuk?
Wie pan, tak, chyba tak. Ja mam taką pamięć filmową. Mnie się wiele rzeczy przypomina. Teraz katalogujemy moje rzeźby, ale mam na wszystko mało czasu(śmiech). Ja się nigdy w życiu nie nudziłam i niech pan wierzy-teraz tez się nie nudzę.

"Klacz i źrebię" rzeźba Anny Dębskiej zdobi Park Zdrojowy Szczawna-Zdrój / Fot. M. Bachorski-RudnickiJedna z tych rzeźb, cudownie animalistyczna usytuowana została pośrodku Parku Zdrojowego w pobliżu muszli koncertowej obok Teatru Zdrojowego im. H. Wieniawskiego. Autorka zatytułowała dzieło: „Klacz i źrebię”. Wykonała ją z cementu w 1977 roku. Od tamtej pory rzeźba ta zdobi tą wspaniałą miejscowość.

Pamięta pani, kiedy rzeźba dokładnie powstała?
Tak to był 1977 rok. Ja się wtedy powoli do wyjazdu przygotowywałam. Nawet już nie przyjmowałam zamówień. Jeszcze tylko te leżące wilki robiłam, ale w pośpiechu i teraz nie wiem, gdzie je postawiłam.

Rzeźba w Szczawnie-Zdroju powstała, jako projekt Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej w latach 1974–1979 za sprawą wałbrzyskiej rzeźbiarki Marii Bor, której udało się namówić na takie przedsięwzięcie ówczesnego prezydenta Wałbrzycha. Powstały dzieła między innymi w marmurze, granicie, piaskowcu. Tworzyło je ponad 30 znanych w Polsce i na świecie artystów. Wśród nich Anna Dębska.

Pamięta pani ten projekt? Panią Marię Bor?
AD: - Niestety nie pamiętam. Ja się w sumie nigdy rzeźbą plenerową nie zajmowałam. Nie miałam na to wtedy czasu. Ale może tak było. To jednak dużo lat upłynęło. Nie pamiętam.

Rzeźby, jako realizacja projektu stoją w parku i na skwerkach na Piaskowej Górze, w parku w Rusinowie, w centrum wzdłuż ulicy Kolejowej. Kopernik stanął na Sobięcinie, dzieło "W Słońcu" zdobi Podzamcze, a kompozycja sportowa usytuowana została w pobliżu stadionu na Nowym Mieście. Ta szczególna–Anny Dębskiej usytuowana jest w samym centrum przepięknego Parku Zdrojowego im H. Wieniawskiego W Szczawnie-Zdrój.

Anna Dębska, która sama jest znakomitym jeźdźcem, zawsze umiała dostrzec piękno koni na swobodzie bez ich skrępowania i obciążenia. Bogactwo i różnorodność rzeźb koni w jej twórczości jest porywająca.

O dziele rzeźbiarki napisano: [i]Artystka zaspokaja naszą naturalną potrzebę oczywistych, często pierwotnych instynktów, elementów uczucia, sentymentu tkliwości. Jej bogata forma plastyczna daje jakże interesujące koncepcje rzeźbiarskie, zaskakujące widza zestawieniem form, gdzie koń jest szczególnym umiłowaniem artystki. "Wie pan, jak ja kocham zwierzęta! Konie kocham szczególnie. Żywię do nich wielką miłość".

Cudowna rzeźba Anny Dębskiej „Klacz i źrebię” stwarza niezwykłą kompozycję pomnikową, wspaniale skomponowaną w zamarłą bryłę statyczną godną pomnika dla niezapomnianych koni.

Warto odwiedzić Szczawno-Zdrój właśnie dla takich niezwykłych miejsc, jak Park Zdrojowy i ukrytych tutaj rzeźb. Jedną z nich jest wspaniała „Klacz i źrebię” Anny Dębskiej.

[b]Fot. Beata Głozak (SPIN–Siedlecki Portal Informacyjnie Najlepszy), M. Bachorski-Rudnicki

Dziękuję za inspirację pani Jadwidze Kowalczyk, Urzędowi Miasta Szczawno-Zdrój oraz dziennikarzom SPIN, jak również p. Lidii Raś za okazaną pomoc.

Z Anną Dębską rozmawiał: M. Bachorski-Rudnicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Niestety nie znam pani Dębskiej osobiście ale pana wywiad pozwolił mi skonfrontować jej prace z osobą. To o wiele więcej niż suche czytanie życiorysów czy tzw osiągnięć na niwie. Bardzo dziękuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj stoją te łabędzie z pourywanymi głowami o których mowa jest w tekście: http://puszka.waw.pl/pod_skrzydlami-projekt-pl-275.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiad z Niezwykłą Osobą. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezwykle interesujący wywiad z autorką rzeźb , z przyjemnością obejrzałam też galerie zdjęć ze Szczawna Zdroju, uzdrowisko to , jak wiele innych w całym kraju , pięknieje . Bardzo pozytywne odczucia gdy porównuję zdjęcia sprzed lat . Wszystko to zachęca do powtórnego odwiedzenia urokliwych uzdrowisk w woj.dolnośląskim. Pozdrawiam , wielka 5 za wywiad.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku - z ogromną przyjemnością przeczytałam ten wywiad. Znałam pania Annę Dębską osobiscie, ale szczegóły - w korespondencji prywatnej do Pana.
Jej rzeżby są absolutnie rozpoznawlne tak samo, jak abakany czy dzieła innych, wielkich artystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.