Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21270 miejsce

Kładka na szczecińskich Pomorzanach. Niby jest, ale jakby jej nie było

Po wielu latań starań mieszkańców Wzgórza Hetmańskiego w Szczecinie powstaje kładka nad głębokim linią kolejową, dzielącą dwie części Pomorzan.

Naturalny ciąg pieszy na Wzgórze Hetmańskie / Fot. Zdzisław SadowskiW latach 70. XX wieku, gdy rozpoczęto budowę wielkich osiedli mieszkaniowych na szczecińskich Pomorzanach, odbudowano też zniszczony most, łączący obie części dzielnicy, rozdzielone głębokim wykopem linii kolejowej. Jednak most przecina wykop kolejowy pod kątem ostrym, skierowanym do alei Powstańców Wielkopolskich. Mieszkańcy Wzgórza Hetmańskiego przy ul 9 Maja, aby dotrzeć do przystanku końcowego linii tramwajowej przy ulicy Budziszyńskiej oraz mieszkańcy osiedla Pomorzany Ustronie, aby dotrzeć do siedziby spółdzielni mieszkaniowej „Kolejarz”, musieli nadkładać drogi i korzystać z mostu łączącego obie części Pomorzan.

Drogę mogłaby skrócić kładka nad linią kolejową. I to nawet o pół kilometra. Gdy więc zapadła decyzja o jej budowie, mieszkańcy Pomorzan byli usatysfakcjonowani. Z zainteresowaniem czytałem informacje prasowe o postępach przy budowie kładki, chociaż nie widziałem postępów prac w terenie.

Kładka nad wykopem kolejowym / Fot. Zdzisław SadowskiDopiero doniesienie prasowe, że kładkę na Pomorzanach przerzucono, zmobilizowało mnie do zrobienia fotoreportażu z tej tak oczekiwanej przez mieszkańców Pomorzan inwestycji. Poszedłem na zbieg ulic Budziszyńskiej, Smolańskiej i alei Powstańców Wielkopolskich, bo w tym miejscu (przy rurociągach ciepłowniczych) powinna być przerzucona kładka. Ale tu jej nie było.

Podszedłem więc nad samą skarpę, aby zobaczyć czy nie przerzucono kładki w innym miejscu. I owszem, około 200 m dalej od miejsca, wydawałoby się, naturalnego ciągu pieszego z przystanku końcowego tramwajów przy ul. 9 Maja, w głębi osiedla Pomorzany Ustronie, pomiędzy ul. Na skarpie i 9 Maja.

Widocznie zleceniodawca ZDiTM i projektant uznali, że przerzucenie kładki przy rurociągach ciepłowniczych (SEC poprowadził rurociągi najkrótszą drogą, między częściami Pomorzan), mijałoby się z celem, bo obok jest most. Ale o to właśnie chodziło, aby nie obchodzić mostu dookoła, tylko mieć kładkę w linii prostej od przystanku końcowego tramwajów, aby zaoszczędzić ok. pół km drogi.

Kładka oddalona o 200-250 m od naturalnego ciągu pieszego (najkrótszej drogi łączącej części Pomorzan) / Fot. Zdzisław SadowskiKładka nad wykopem kolejowym została zbudowana (oddanie do użytku w grudniu tego roku) w niezbyt fortunnym miejscu (nie ma bezpośredniego przejścia na ul. Budziszyńską), bo właściwie nie skróci drogi mieszkańców Wzgórza Hetmańskiego (a to oni byli wnioskodawcami budowy kładki) do przystanku końcowego linii tramwajowych. Przyda się tylko mieszkańcom Osiedla Pomorzany Ustronie, skracając o niespełna kilometr ich drogę do zarządu spółdzielni.

Szkoda, że zleceniodawca ZDiTM, nie wziął przykładu z SEC (wtedy jeszcze WUPEC), który przerzucił rury ciepłownicze najkrótszą drogą pomiędzy częściami Pomorzan nad wykopem kolejowym. A tak będziemy mieli kładkę tak „często” wykorzystywaną i użytkowaną jak ta przy Basenie Górniczym.Najkrótsza droga pomiędzy częściami Pomorzan wykorzystana przez SEC (WUPEC) / Fot. Zdzisław Sadowski

Miasto wysłuchało wniosków mieszkańców Wzgórza Hetmańskiego i przerzuciło kładkę o niebanalnej konstrukcji nad wykopem kolejowym. To, że kładka nie skróci drogi mieszkańców Wzgórza Hetmańskiego na końcowy przystanek linii tramwajowych, to już inna sprawa. Nie można przecież mieć „wszystkiego na raz”, zawsze musi coś brakować do szczęścia.


Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dzinucha
  • Dzinucha
  • 29.08.2012 11:11

Mieszkam na Pomorzanach od 1965 r. Ta kładka budowana jest na wprost moich okien. Ciesze się, że wreszcie ludzie nie będą ginąć przechodząc przez te tory. Szkoda, że projektanci kładki nie pomyśleli o działkowiczach i po środku jej nie ma zejścia na działki. A jeśli chodzi o artykuł to autor pisząc go powinien zapoznać się z podstawowym nazywnictwem budowlanym. Pisze o moście, a najbliższy to ten na Odrze koło Dziewoklicza - Most Pomorzan, to o czym on pisze to wiadukt. Błędów w tym artykule jest dużo więcej, widać ważne żeby pisać, nie ważne jaka jest rzeczywistość

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbych
  • zbych
  • 19.08.2012 18:52

"Po wielu lataŃ starań mieszkańców" z takim bledem na pierwsza strone....

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ad Rem
  • ad Rem
  • 19.08.2012 07:57

Jedyne co potrafimy to smucić , zawsze musi być jakieś ale ...jest kładka a ludziska się cieszą .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze możecie sobie wytłumaczyć jak kibice sportowi: Nic się nie stało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Zawsze coś brakuje do szczęścia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.