Facebook Google+ Twitter

Klasa robotnicza idzie do raju

Taki intrygujący tytuł nosi wystawa plenerowa, którą można oglądać na Rynku Ostrowca Świętokrzyskiego. Jej pomysłodawcą i realizatorem jest Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki, przy wsparciu finansowym Wspólnoty Europejskiej, w ramach programu "Młodzież w działaniu".

Baner wystawy. / Fot. Krzysztof KrzakKorzenie obecnej wystawy sięgają roku 1978, kiedy to artyści fotograficy z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego: Edmund Dolecki, Aleksander Salij, Jerzy Soiński, Stanisław Sudnik, Andrzej Pęczalski, Jerzy Piątek, Paweł Pierściński i Jan Spałwan uwieczniło na czarno - białych fotografiach życie zawodowe i rodzinne dwunastu pracowników ówczesnej Huty im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu i pokazało efekty swojej pracy na ekspozycji "Huta - Dom - Rodzina". Wystawa odbiła się szerokim echem nie tylko w tym hutniczym grodzie nad Kamienną. Poza artystycznym, miała ona też propagandowy wydźwięk. Idealnie wpisywała się w obowiązujący wówczas nurt "propagandy sukcesu" ze szczególnym uwzględnieniem wiodącej roli klasy robotniczej w społeczeństwie i państwie polskim.Fragment wystawy na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak

Po przeszło 30 latach od tamtego wydarzenia członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki postanowili odszukać bohaterów historycznych już zdjęć i członków ich rodzin. I to właśnie rozmowy z tymi osobami przeprowadzone na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku stanowią clou tej plenerowej ekspozycji. Naturalnie, uzupełnione są one zdjęciami z wystawy sprzed 30 lat oraz nowymi, kolorowymi wykonanymi przez fotografów związanych ze Stowarzyszeniem. Przedstawiają one "stan obecny" byłych ostrowieckich hutników oraz ich dzieci, żon, synowych, zięciów... Niezwykła sentymentalna podróż! Ale są też fotografie współczesne zakładu metalurgicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który dziś nazywa się Celsa - Huta Ostrowiec i ma hiszpańskiego właściciela.

Wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem przechodniów. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa "Klasa robotnicza idzie do raju" to kolejne niezwykle interesujące przedsięwzięcie młodych ludzi skupionych w Stowarzyszeniu Nie z tej Bajki, które przygotowało już takie m.in.: działania, jak mural "Gombrowicz", wystawy "Ramasama", "Najciemniej pod latarnią", "Wykluczone!" Ciekawe, czym zaintryguje mieszkańców i gości Ostrowca Świętokrzyskiego następnym razem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.09.2009 14:37

Czy możana prosić o link do wywiadów, jeśli są w sieci dostępne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe wydarzenie. Popatrzeć jak było wcześniej i jest teraz. Dla starszych wspomnienia a dla młodszych historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.09.2009 19:41

Krótko, na ciekawy temat ;}

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są wywiady - wspomnienia z bohaterami zdjęć i ich rodzinami. Dzięki, Elu, za pozytywne słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.09.2009 16:35

Dobry pomysł, bardzo jestem ciekawa jakie można wysnuć wnioski, refleksje, no i samych zdjęć. Szkoda, że daleko mieszkam i nie zobaczę. Czy oprócz fotografii coś jest jeszcze? Jakieś wywiady, opracowanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.