Facebook Google+ Twitter

Klaster Informatyczny – przepis na sukces!

Od zawsze wiadomo, że udział w wielu projektach i przetargach jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw i korporacji. W ostatnich latach ten stan rzeczy udaje się jednak zmienić dzięki współpracy małych firm w formie klastra.

Klastry to grupy przedsiębiorstw i instytucji, powiązanych ze sobą w celu osiągnięcia trwałej przewagi konkurencyjnej. Twórcą tego pojęcia był światowej sławy ekonomista Michael E. Porter, który jest autorytetem w strefie organizacji pracy i konkurencji.

Dzięki szerokiej współpracy wielu przedsiębiorców dostało szansę na realizację zleceń na dużą skalę, zarezerwowanych do tej pory dla nielicznych.

Obecnie w Polsce jest prawie 200 klastrów działających w różnych branżach.

Jednym z najnowszych, tzn. sformalizowanych w 2011 roku, jest Klaster Informatyczny Trident. Tworzy go około 20 firm zajmujących się zagadnieniami IT, dwie instytucje oraz Akademia Górniczo–Hutnicza w Krakowie. Jak mówi koordynator projektu Sara Paleczny, „Klastry to sprawdzony sposób na współpracę i rozwój firm z tej samej branży. Dlatego zdecydowaliśmy się na sformalizowanie kooperacji, która trwała już kilka lat i stworzyć sieć powiązań”.

Obecnie Trident objął swoim patronatem projekt „Bon na innowację” w ramach projektu PARP i jest odpowiedzialny za jego kontynuację. Dodatkowo w planach jest stworzenie IT demo center oraz inkubatora technologicznego, dający innym małym przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do najnowszych rozwiązań.

Czytaj też:


Klaster sposobem na lepszą współpracę przedsiębiorstw

Klaster Informatyczny Trident, czyli jak współpracują firmy z branży IT


Mimo wielkiego potencjału, w Małopolsce takich inicjatyw jest naprawdę mało. Do tej pory działały jedynie: Małopolski Klaster Informatyczny, Multiklaster oraz kilka klastrów z dziedziny medycyny, przemysłu i gier.

Tego typu powiązania podmiotów są kolejnym dowodem i potwierdzeniem przysłowia "w kupie siła", dlatego warto przemyśleć czy związanie nowego czy przyłączenie się do już istniejącego nie będzie nie tylko korzystne ale dla szansę na rozwój którego nie sposób osiągnąć w pojedynkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

KLASTRY - sposób na mentalna rewolucję

DIAGNOZA SPOŁECZNA z 2005 roku zwróciła uwagę interdyscyplinarnych badaczy na dwie cechy naszego społeczeństwa:
/1/ olbrzymią mobilność Polaka, jako jednostki
/2/ kompletną niezdolność tegoż Polaka do współpracy, działaniach w zespołach, we wspólnych przedsięwzięciach.

KLASTRY - mogą w naszych warunkach - skutecznie funkcjonować blokując bariery mentalne rozwiązaniami organizacyjnymi właściwymi dla tej formuły. Zachowując własną autonomię, indywidualizm, niezależność - taka forma współpracy daje możliwość osiągania zdecydowanie większych korzyści, niż funkcjonowanie poza klastrem oraz pozwala stopniowo, ale konsekwentnie zmieniać mentalność najbardziej aktywnych i przedsiębiorczych.
Jak wiele dobrych i sprawdzonych w świecie formuł skutecznej realizacji wspólnych zamysłów - klastry wymagają nadal w naszych realiach szerzej, mądrej promocji. szczególnie w samorządach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.