Facebook Google+ Twitter

Klaster sposobem na lepszą współpracę przedsiębiorstw

Tworzenie klastrów w Polsce jest dość innowacyjnym przedsięwzięciem. Przedsiębiorcy z Zachodniej Europy docenili już dawno, że można owocnie współpracować ze swoją konkurencją. W naszym kraju świadomość tego stanu rzeczy dopiero się rozwija.

Klaster to pewien obszar, w którym przedsiębiorcy współpracują ze sobą w pokrewnych sektorach. Największym problemem jest przekonanie właścicieli firm, producentów i przedsiębiorców, że warto ze sobą kooperować – mówi Anna Wieśniak- Wiśniewska, konsultant departamentu projektów europejskich firmy Doradztwo Gospodarcze DGA S.A.

Idea klasteringu polega na wymianie doświadczeń, technologii, pozyskiwaniu kontaktów, podwykonawców i nowych rynków zbytu. Dzięki temu mniejsze firmy - specjalizujące się w jakiejś dziedzinie, posiadające innowacyjny pomysł lub metodę produkcyjną – współpracujące w ramach klastra, mogą podejmować się wykonawstwa większych projektów, którym same nie byłyby w stanie podołać. Skutkuje to wzajemnymi zależnościami i zwiększeniem wydajności produkcyjnej współpracujących firm.

Najlepiej jest, kiedy firmy same widzą potrzebę otwarcia się na konkurencję i stworzenia jeszcze lepiej funkcjonującej działalności. Często pozwala im to na wyrobienie marki, która jest dla wszystkich rozpoznawalna. Polscy przedsiębiorcy stopniowo przekonują się do skupiania w takich ośrodkach. Między innymi dzięki „Programowi szkoleń promujących clastering”. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej (EFS) oraz budżetu państwa.

Jednostki samorządowe bardzo dobrze odnoszą się do tworzenia na ich terenie klastrów - ocenia Anna Wieśniak- Wiśniewska. Zadaniem DGA jest pomoc przy rozwoju takich projektów. Pokazujemy przedsiębiorcom i lokalnym władzom m.in. co to jest klaster, jakie są rodzaje powiązań i możliwości współpracy. DGA służy wsparciem firmom, które chcą współpracować – dodaje. Zdaniem DGA należy tworzyć klastry firm, promujące produkty lokalne, które można wypromować na rynku krajowym i europejskim.

Nową grupą zaakceptowaną przez PARP w ramach projektu jest klaster Infrastruktury Badawczej i Rozwoju Technologicznego z obszaru Wielkopolski i Mazowsza. Projekty skierowane do jednostek badawczo- rozwojowych bez zaplecza nie wytworzą innowacji. Samorządy powinny pomagać przy tworzeniu wszelkich inicjatyw rozwoju przedsiębiorczości i działalności badawczo- rozwojowej, wspierać tworzące się klastry i dostrzegać coś takiego, jak współpraca firm na swoim terenie. Inaczej trudno byłoby klastrom funkcjonować.

Nie ma wytycznych dotyczących wielkości lub zakresu działalności firm, które chciałyby dołączyć do klastra. Może to być nawet małą firma, zatrudniająca kilka osób. Najważniejszy jest produkt. Wchodząc do klastra, każda z firm coś wnosi, a razem można osiągnąć dużo więcej.

W skład konsorcjum, które realizuje „Program szkoleń promujących clastering” wchodzą największe firmy konsultingowe i badawcze w Polsce – notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Gospodarcza DGA S.A., Enterplan Sp. z o.o. oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.


Dowiedz się więcej o klastrach:

Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. ul. Towarowa 35
61-896 Poznań
tel. (061) 859-59-00; faks. (061) 859- 59- 01
www.klastry-efs.pl
mail: clustering@dga.pl

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
ul. Do Studzienki 63
80-227 Gdańsk
tel. (058) 524-49-00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.