Facebook Google+ Twitter

Klastry Polskie zawarły międzynarodową współpracę

9 sierpnia 2013 r. na PGE Arena Gdańsk podpisano ważną dla rozwoju polskiej gospodarki umowę o międzynarodowej współpracy. W dwóch kolejnych dniach w Sopocie rozegrano I Regaty Klastrów Polskich.

Podpisanie umowy o współpracy przez Międzynarodowy Klaster Stosunków Gospodarczych Futura / Fot. archiwum Menu GroupWydarzenia, na które przybyli członkowie klastrów z całej Polski rozpoczęły się na stadionie PGE Arena Gdańsk. Tematem przewodnim spotkania były kryteria wyboru kluczowych klastrów, natomiast najważniejszym punktem podpisanie porozumienia o międzynarodowej współpracy.

Na początku jako gospodarz wystąpiła Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, która zwracała uwagę jak bardzo Województwo docenia rolę klastrów w rozwoju regionu, omówiła sposoby ich wspierania oraz przeprowadzone w ostatnim czasie konkursy wyłaniające klastry kluczowe.

Artur Siódmiak, Bogdan Węgrzynek, Bartłomiej Bodio / Fot. archiwum Menu GroupSwoją obecnością uświadczył wydarzenie także bardzo aktywnie wspierający tego typu inicjatywy Bartłomiej Bodio - Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, który podpisanie porozumienia objął patronatem honorowym, obok m.in. Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego i Premiera Węgier Viktora Orban. Na PGE Arena gościł także Dariusz Dziadzio - Wiceprzewodniczący Parlamentarny Zespołu ds. Polityki Klastrowej, również okazujący duże wsparcie dla działań klastrów polskich.

Podpisanie porozumienia o współpracy przez Klastry Polskie, OKIP i Futura / Fot. archiwum Menu GroupSygnatariuszami porozumienia o międzynarodowej współpracy byli Prezes Międzynarodowego Klastra Stosunków Gospodarczych "Futura" Sarosi Zoltan Ur, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie Krzysztof Krystowski i Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Bogdan Węgrzynek oraz inni przedstawiciele wymienionych klastrów. W ramach międzynarodowego klastra gospodarczego po zawarciu umowy będą współpracować Polska z dotychczasowymi członkami jakimi są m.in. Węgry, Niemcy, Bułgaria, Słowacja, Ukraina, Rosja, Serbia, Rumunia i Stany Zjednoczone.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw podpisuje porozumienie mające na celu rozwój innowacyjnej gospodarki / Fot. archiwum Menu GroupWspółpraca będzie dotyczyła m.in. tworzenia i realizowania wielu międzynarodowych, adaptacji technologii czy prowadzenia działań na rzecz rozwoju regionalnego. Klaster "Futura" wraz z klastrami, które wyraziły chęć współpracy, będzie prowadzić na terenie Polski działania skierowane na tworzenie innowacyjności, realizowanie badań naukowych i współpracę w zakresie gospodarki, sektora rolno-spożywczego, zdrowia, handlu i turystyki.

Podpisanie ważnego dla gospodarki polskiej porozumienia na PGE Arena / Fot. archiwum Menu GroupNa PGE Arena pojawili się znani i utytułowani polscy sportowcy, których reprezentował Artur Siódmiak, piłkarz ręczny, srebrny medalista Mistrzostw Świata 2007 i brązowy Mistrzostw Świata 2009. W wydarzeniach uczestniczył również Jacek Wroński, znany polski dziennikarz muzyczny, który rozpoczął współpracę w ramach OKIP w zakresie działań marketingowych.

W drugiej części spotkania eksperci z zakresu klasteringu i innowacyjności przedstawili zebranym wiele cennych informacji dotyczących m.in. selekcji klastrów kluczowych. Bogumił Hausman ze Szwedzkiej Agencji Rządowej ds. Systemów Innowacji Vinnova zrelacjonował współpracę klastrów w rejonie Morza Bałtyckiego i działanie programu Vinnova.

Minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Dzierżanowski, Ekspert z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Lider analizy klastrowej / Fot. archiwum Menu GroupMaciej Dzierżanowski, Ekspert z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Lider analizy klastrowej, współpracujący ze Związkiem Pracodawców Klastry Polskie, zrelacjonował plany wsparcia klastrów w perspektywie 2014-2020 oraz przedstawił możliwe kryteria, na podstawie których mają zostać wybierane kluczowe klastry. Głównym celem proponowanych zasad dla przyszłej polityki klastrowej jest to wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Ekspert z dziedziny klasteringu przedstawił także szerokie wnioski z doświadczeń międzynarodowych w zakresie selekcji klastrów.

Warsztat - Konwencja Liderów / Fot. archiwum Menu GroupW ostatniej części spotkania odbył się przeprowadzony przez Macieja Dzierżanowskiego warsztat w formie Konwencji Liderów, podczas którego przedstawiciele klastrów, sfery badawczo-rozwojowej i samorządów dyskutowali w kilkuosobowych grupach i sami starali się wybrać najlepsze kryteria decydujące o wyborze klastrów kluczowych. Następnie efekty pracy przedstawili zebranym. Po zakończeniu owocnych debat wszyscy goście mieli okazję zwiedzić stadion piłkarski PGE Arena Gdańsk.

Klastry Polskie na PGE Arena Gdańsk / Fot. archiwum Menu GroupReprezentujący Międzynarodowy Klaster Stosunków Gospodarczych "Futura" Węgrzy, którzy przyjechali do Polski specjalnie w celu podpisania porozumienia z Klastrami Polskimi i OKIPem, byli bardzo zadowoleni z wizyty i wyrazili ogromne słowa uznania dla organizatorów. Byli wdzięczni za tak miłą gościnę. Zaznaczyli również, że bardzo podobał im się Gdańsk i Sopot, gdzie zostały rozegrane I Regaty Klastrów Polskich, a cała Polska to piękny kraj, bardzo prężnie rozwijający się.

ASTRAL Team Nowy Sącz, grupa akrobatyczna z elementami wschodnich sztuk walki zaprezentowała się podczas występu na regatach na światowym poziomie / Fot. archiwum Menu GroupPodczas dwóch kolejnych dni rozegrano I Regaty Klastrów Polskich w Sopocie na dwóch typach jachtów - Skippi i Delphia 28. Przed ich rozpoczęciem odbył się pokaz ASTRAL Team Nowy Sącz, grupy akrobatycznej z elementami sztuk walki full-contact i karate, wielokrotnych medalistów Polski i Europy oraz reprezentantów kraju na arenie światowej. Ich występ był wielką atrakcją, wszyscy uczestnicy regat byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności jakie zaprezentowali nowosądeccy wyczynowcy.

Podpisujący 9 sierpnia porozumienie Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw osiągnął wielki sukces również w zawodach sportowych, zdobywając w sumie 1, 2 i 3 miejsce w dwóch klasach. Reprezentanci OKIP, którzy stanęli najwięcej razy na podium w klasie Delphia 28 zajęli drugie miejsce w składzie: Patryk Węgrzynek, Anna Figiel, Joanna Węgrzynek, oraz Aleksandra Brodiuk. W klasie Skippi zwyciężył jacht, w którego załodze wystąpiła reprezentantka OKIP Aleksandra Brodiuk. Natomiast na trzecim stopniu podium stanęła załoga wyłącznie teamu OKIP - Załoga OKIP, zdobywcy 1, 2 i 3 miejsca na I Regatach Klastrów Polskich / Fot. archiwum Menu GroupMałgorzata Ligas, Joanna Zalewska i Izabela Okarmus. Warte podkreślenia jest, że wszystkie załogi Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw były zdecydowanie najmłodszymi ekipami i do tego niemal jedyne żeńskie. Odebrać to można jako znak, że przyszłość należy do innowacyjnych, młodych liderów.

I Regaty Klastrów Polskich / Fot. archiwum Menu GroupOrganizatorami warsztatu oraz I Regat Klastrów Polskich był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej, Sopocki Klub Żeglarski, Fundacja Sport na Zdrowie, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Agencja Promotorska Menu Group i Związek Pracodawców Klastry Polskie.

Podziękować należy klastrom z całej Polski, ich prezesom i pozostałym reprezentantom klastrów, którzy nie zawiedli oczekiwań i bardzo licznie przybyli na Pomorze, aby uczestniczyć w tak ważnych dla struktur klastrowych wydarzeniach.

Wielkie podziękowania należy skierować przede wszystkim do Ewy Lewandowskiej - Koordynatora Pomorskiego Klastra Żeglarskiego - inicjatora regat. Jej wkład w organizację imprezy był ogromny, dzięki niej wydarzenie zostało zorganizowane bardzo profesjonalnie i osiągnęło końcowy sukces.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.