Facebook Google+ Twitter

Klastry priorytetem Unii Europejskiej

Unia Europejska wspiera rozwój i działalność klastrów powstających w polskich regionach. Koncepcja klastrów należy do istotnych elementów polityki gospodarczej UE i wpisana jest w priorytety Strategii "Europa 2020".

Klastry Polskie zrzeszone są w Związku Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Menu GroupW sposób szczególny, zagadnienie klastrów zostało włączone w jeden z siedmiu projektów przewodnich, wyodrębnionych w strategii przedmiotowej, tj. "Polityka przemysłowa w erze globalizacji". W jego ramach, Komisja Europejska podejmuje się m.in. poprawy otoczenia biznesu, szczególnie w stosunku do małych i średnich przedsiębiorstw, w tym poprzez zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Europie, wspieranie klastrów oraz ułatwienie niedrogiego dostępu do finansowania. To właśnie jest priorytet dla Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Do najważniejszych dokumentów dotyczących klastrów w polityce Unii Europejskiej należy Komunikat Komisji Europejskiej z 2008 roku, którego celem jest tworzenie efektywnych warunków sprzyjających rozwojowi inicjatyw klastrowych w Europie. Skutkować ma to zwiększeniem liczby klastrów na poziomie światowym, wzmocnienie ich potencjału innowacyjnego oraz usprawnienie współpracy międzynarodowej w dziedzinie klasteringu.

Kongres Polski Wschodniej zorganizowany przez Tomasza Kozłowskiego koordynatora 3 klastrów i wiceprezesa Związku Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Menu GroupDokument pokazuje znaczenie jakie Komisja Europejska przywiązuje do roli klastrów w polityce gospodarczej. Ma to związek z poglądem, że w istniejących obecnie uwarunkowaniach społeczno-ekonomicznych, a przede wszystkim nasilającej się konkurencji w globalnym wymiarze, klastry są istotnym czynnikiem rozwoju ekonomicznego. Z tego powodu realizowane i planowane działania na poziomie wspólnotowym ukierunkowane są na tworzenie dla klastrów optymalnych warunków rozwojowych, co następnie przełoży się na konkurencyjność i innowacyjność europejskiej gospodarki.


Najważniejsze decyzje związane z polityką rozwoju klastrów leżą w gestii poszczególnych państw członkowskich. Komisja Europejska prowadzi jednak działania na rzecz promowania wspólnych inicjatyw, których celem jest poprawa funkcjonowania inicjatyw klastrowych, a także ich internacjonalizacja, mająca coraz większe znaczenie w obliczu procesów globalizacji gospodarki światowej oraz integracji europejskiej.

Komunikat zaznacza m.in. istotność inicjatyw oddolnych w budowaniu struktur klastrowych, według których podmiotami dominującymi w klastrze są przedsiębiorstwa lokalne, najbardziej zintegrowane z gospodarką regionu. Państwo swoimi działaniami powinno jedynie pełnić funkcje pomocnicze i koncentrować się na tworzeniu infrastruktury instytucjonalnej w otoczeniu klastrów.

Firmy działające w klastrach mogą ubiegać się o dofinansowanie między innymi w ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, z działania mającego na celu wspierania powiązań pomiędzy firmami a instytucjami otoczenia biznesu i jednostkami naukowymi. Z tego funduszu na rozwój klastrów w latach 2007-13 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości miała do dyspozycji 104,3 mln euro, czyli około 430 mln zł, jednak umowy z beneficjentami podpisała na niespełna połowę tej kwoty. Przedsiębiorcy zrzeszeni w klastrach mogą ubiegać się o dofinansowanie również z innych funduszy europejskich.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.