Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klasyczna elegancja

Aneta Grzegrzółka
Aneta Grzegrzółka
Zdjęcie pochodzi z galerii Wikipedii
Zdjęcie pochodzi z galerii Wikipedii
Mężczyznom kojarzy się z garniturem, kobietom z prostą białą koszulą i spódnicą a co gdy dodamy, że chodzi o auta? Mercedes C klasa, E klasa? Volkswagen Golf? Audi A6? Nie tym razem. Mowa tu o prostej, tradycyjnej rodzinnej perspektywie...

Opel Astra II generacji.

Kilka wersji nadwozia (Hatchback 3D/5D, Sedan, Coupe, Kombi, Cabrio) daje duże pole manewru przy wyborze najodpowiedniejszej opcji dla siebie. Dodatkowym atutem, przy wyborze jest mnogość jednostek napędowych zarówno w wersji benzynowej jak i diesli. Podstawową jednostką dostępną w Astrze II jest 1,2 16V o mocy 65 lub 75 KM, co okazuję się być zbyt słabe do nieco ponad czterometrowego auta o masie 1017 kg. Jednostki 1,4 oraz 1,6 są doskonałym wyborem dla typowej polskiej rodziny, której zależy na połączeniu niskiej awaryjności wraz z optymalnym spalaniem. Moc jednostki 1,4 to 90 KM, zaś jednostek 1,6 to 75, 84, 100 lub 101KM. Jeśli zależy nam na większej mocy mamy możliwość wyboru jednostki 1,8 bądź 2,0 lub 2,2. Z pośród tych jednostek warto wyróżnić silnik 2,0 OPC o mocy 160 KM. Jest to jedyna sportowa jednostka w gamie Astry II. Poza silnikiem wyróżnia je wnętrze m.in. sportowe fotele, skórzana tapicerka oraz cena.

Pod maską możemy znaleźć również diesle, które zdecydowanie bardziej zadowolą osobę robiącą spore roczne przebiegi. Z pośród nich mamy zdecydowanie mniejszy wybór, ograniczający się do jednostek 1,7 o mocy 75/80 KM, 2,0 82/101 KM oraz 2,2 DTI o mocy 125 KM.

Pamiętajmy jednak, że nie kupujemy auta nowego a używane, więc niestety możemy jedynie przebierać wśród ofert rynkowych. Pośród krajowych ofert ciężko znaleźć auto z dobrym wyposażeniem, choć jest sporo aut krajowych. Często kupowały je rodziny, więc łatwiej o auto z zadowalającym przebiegiem, w dobrym stanie. Zdecydowanie łatwiej zweryfikować przeszłość w przypadku aut krajowych niż sprowadzanych. Tu musimy dokonać wyboru – krajowe z łatwą do sprawdzenia przeszłością, ale kiepsko wyposażone lub sprowadzane, gdzie gorzej wszystko sprawdzić a wyposażenie jest lepsze. Choć jak zawsze to nie reguła.

Auto to kupić możemy najczęściej za cenę od 15 tyś. zł, choć produkowane było w latach 1998 - 2004. Cenę "trzyma" dość mocno jak na już tak leciwe egzemplarze. Związane to jest zapewne z odpowiednią eksploatacją oraz niską awaryjnością, którą poza użytkownikami potwierdzają raporty awaryjności TUV. Wśród samochodów 4 - 5 letnich Astra plasuje się na 57 pozycji, lepiej bo na 51 miejscu znajdują się auta 6 - 7 letnie a najlepiej wypadają najstarsze egzemplarze czyli auta 8 - 9 letnie (43pozycja).

Potwierdzają to również fachowcy:
- nie koroduje, silnik i skrzynia biegów bez zastrzeżeń, mało drobnych denerwujących awarii, wytrzymałe zawieszenie dobrze znoszące polskie drogi. Zawodzą raczej drobiazgi takie jak mechanizm wycieraczek, te jednak można łatwo i tanio naprawić. W ten sposób o aucie mówi Grzegorz Paszkowski, pracownik serwisu ASO Opla.

Astra II jest wygodnym, popularnym (zarówno wśród rodzin jak i młodych osób) autem o niskich kosztach eksploatacji i ewentualnych napraw. Prowadzi się dobrze, a fotele dopiero bardzo długie trasy dają odczuć. W przypadku mocniejszych jednostek auto jest bardzo dynamiczne i pozwala na wymijanie innych użytkowników dróg. Doskonałym kompromisem między spalaniem, osiągami a wytrzymałością okazuje się motor 1,6. 75 lub 84 KM, maksymalna prędkość 170/180 km/h i spalanie na poziomie 5,5/7,2/9,5. Zawieszenie o ile jest w dobrym stanie doskonale tłumi nierówności i pozwala na komfortową jazdę nawet po polskich drogach.

Jeśli poszukujemy aktualnie prostego środka lokomocji bez szaleństw i udziwnień a nasz budżet zarówno na zakup jak i utrzymanie nie należy do największych Opel Astra II powinien być ciekawą i godną przemyślenia propozycją. Auto całkowicie przeze mnie polecane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto