Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7201 miejsce

Klasyczne, fantastyczne, zmultiplikowane... Portrety - moja miłość!

Dawniej i dziś portret był dla wielu artystów tylko opłacalną fuchą, ale dla nielicznych był i jest kwintesencją malarstwa - poligonem doświadczalnym, gdzie ćwiczy się technikę, psychologiczną analizę i symboliczny przekaz. Ja je kocham...

litografia "Flamenco-ja" / Fot. Anna SobolTematem mojej pracy dyplomowej był autoportret i jego absolutny subiektywizm. Chyba przekonana główną tezą, rzadko próbowałam zmierzyć się z analizą własnego oblicza i skupiłam się w pewnym okresie na malowaniu innych osób. Było to dla mnie doświadczenie szczególne - nierzadko bardzo stresujące, bo konieczność sprostania wymaganiom klientów jest dużym obciążeniem dla artysty, bez względu na to czy jest nim Rembrandt, czy skromny wyrobnik pędzla...

Zdarzało mi się malować z natury, w tej szczególnej gorączce i pośpiechu jaki towarzyszy seansom (w dzisiejszych czasach rzadko kto może poświęcić pozowaniu więcej niż parę godzin), ale najczęściej i najchętniej tworzyłam najpierw serię zdjęć, z których potem usiłowałam stworzyć coś w rodzaju syntezy, żeby uniknąć nienaturalnej migawkowości charakterystycznej dla fotografii.

Portret podwójny / Fot. Anna SobolPortret klasyczny / Fot. Anna SobolPortret podwójny II / Fot. Anna Sobol

To właśnie te fotograficzne "przymiarki" do portretów i aktów stały się potem punktem wyjścia dla moich artystycznych fotografii, które prezentowałam potem na swoich wystawach na równi z obrazami... Portrety dzieci są przykładem tematu, który najwięcej zyskał dzięki wynalazkowi fotografii - wcześniej trudno było artystom osiągnąć pełnię indywidualnego wyrazu, bo mali modele nie potrafili usiedzieć spokojnie. Wszystkie obrazy były "amorkowatopodobne".

fotografia i portrecik klasyczny / Fot. Anna SobolDziewczynka / Fot. Anna SobolDziewczynka II / Fot. Anna Sobol

Jeśli chodzi o aranżację portretów chcę wyraźnie zaznaczyć, że nigdy mnie specjalnie nie pociągały te klasyczne - z neutralnym tłem i konwencjonalnym upozowaniem i zawsze próbowałam przekonać modela do ujęcia nieco fantastycznego, albo przynajmniej użycia jakichś symbolicznych atrybutów, czy pejzażu w tle... Byli tu zawsze dla mnie wzorem mistrzowie Młodej Polski, a zwłaszcza Jacek Malczewski.

portret fantastyczny II / Fot. Anna SobolPortret fantastyczny / Fot. Anna SobolPortret fantastyczny III / Fot. Anna Sobol

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (11):

Sortuj komentarze:

Wow! Ania, jak dobra wróżka - spełnia marzenia!
... chciałabym mieć w tle wiosnę, taką jak np. na pierwszym zdjęciu - link
Aniu, więcej w mejlu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za kolejne wpisy i ciekawe linki - wszystkim polecam gorąco ten p.Ryszarda Zagórskiego, a w nim np.cudowny zbiór zagadek ludowych. Jesli chodzi o portrety dzieci p.Danuty, to jest to calkiem inna poetyka, bo tam dzieci są nieco bajkowe - wyidealizowane, z ogromnymi oczami, a u mnie zwyczajne - takie jak je natura i kochający sie rodzice stworzyli, ale z pewnoscią ciepły stosunek do modela jest ten sam, a to podstawa, bo wtedy model sie rozluźnia i łatwiej jest wydobyć z niego prawdziwe, nie podrabiane piękno..
Jesli chodzi zaś o marzenia o potrecie, to dzięki internetowi i fotografii łatwo je mozna spełnić i na odległość, a przy okazji i parę moich marzeń też ;-) - wystarczy skontaktować się ze mną i podać swój adres mailowy, żebym mogła przesłać niezbędne szczegóły.
Jolu, nie ma niefotogenicznych kobiet - są tylko niewłaściwie oświetlone! Kiedy robię sesję do portretu, to tak ustawiam oswietlenie, żeby było malarskie i korzystne zarazem - wtedy jest i prawdziwie i pięknie - miękko, ale bez przesłodzenia i bez sztuczek komputerowych! Dokladnie odwrotnie świeci się na mężczyzn - tu trzeba podkreslić rzeźbę twarzy i charakter.. Światło to czarodziej i dla mnie najbardziej "uwodzicielski" element malarstwa i fotografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też miałam takie skojarzenia jak Jola oglądając te portrety dzieci. A marzenia czasem się spełniają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy patrzę na portrety dziewczynek, przypomina mi się Danuta Muszyńska-Zamorska link
Ale mieć taki portret podwójny to marzenie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Różne mamy upodobania, miłości i słabości. Bardzo dobrze, bo możemy pięknie się różnić. Malarstwo to wielka sztuka i trudna.
Próbowałem rysować, ale przeszło mi na rzeźbienie bez rysowania. Jednak nie robię tego, bo wciągnęła mnie muzyka... z której pozostało mi jeszcze sporo do zrobienia w tej szczególnej formie http://www.folklor.biz/kr.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem tak niefotogeniczna, że nie robię sobie zdjęć, chyba że muszę...Gdybym jednak miała mozliwość zamówienia portretu u mistrza pędzla, pewnie bym się skusiła, w nadziei, że to co ukryte wewnątrz, znajdzie w końcu swoje odzwierciedlenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szalenie nam sie podoba! To co robi Anna, trafia w nasze potrzeby esteyczne. W naszym mieszkaniu nie ma żadnego "obrazka" Same portrety i zdjęcia najbliższych. Uważamy ,ze człowiek jet najważniejszym obiektem wszelkiej (i wielkie) sztuki. Co nie oznacza, że nie podobają sie nam też inne tematy malarstwa, fotografii, poezji czy sztuki w ogóle. Szkoda,że Anna mieszka tak daleko od Rudy Ślaskiej. może poprosiłbym Ją o sportretowanie ukochanych wuczek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkim dziękuję za miłe wpisy, a Izę i inne malujące osoby namawiam, żeby też coś pokazały i opowiedziały o tych obrazach . Punkt widzenia autora jest zawsze interesujący, a u Izy na stronie widziałam sporo intrygujących obrazów symbolicznych i żadnego objaśnienia do nich - nawet tytułu - może nadrobisz to na w24?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też maluję i wiem dobrze jak trudno jest to uchwycić o czym pisze Anna Sobol. Portrety są świetne oddają charakter i dusze i o to chodzi aby nie były tym "zwykłym odbiciem".
Gratuluję Pania Anno!!1
Proszę odwiedzić moje strony.
www.isa-degen.de

Komentarz został ukrytyrozwiń

piekne takie prawdziwe żywe normalnie coś niemożliwego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.