Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8605 miejsce

Klasyfikacja (nie tylko) polskich komentatorów

Jacy są polscy komentatorzy - każdy słyszy. Jacy by jednak nie byli, to jesteśmy na nich skazani. Postanowiłem podzielić ich na kilka "gatunków" i na koniec niejako skonfrontować z włoskim gigantem Tiziano Crudelim.

"Cieszą się Portugalczycy, cieszy się cała Portugalia i my się cieszymy dzieląc się w bólu z Anglikami"
Dariusz Szpakowski.

Czy relację z wydarzeń sportowych można oglądać bez komentarza? Wydaje się to mało prawdopodobne, chociaż niekiedy aż prosi się wyciszyć głos w telewizorze. Naszych kochanych komentatorów podzieliłem na kilka "gatunków". Pozwoliłem sobie także przedstawić włoskiego giganta Tiziano Crudeliego.

Gatunek: Dostarczyciel śmiechu niepospolity
Przedstawiciele: Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński
Występowanie i zasięg: Eurosport: biathlon, kolarstwo
Opis: O tej dwójce można opowiadać godzinami, tak jak Wyrzykowski i Jaroński mogliby godzinami komentować biathlon i kolarstwo. Wielce prawdopodobne, że gro osób ogląda transmisję z tych dyscyplin tylko dlatego, by móc wysłuchać niesamowitych komentatorów Eurosportu. Z relacji tego duetu możemy się dowiedzieć takich rzeczy jak: rodowód sportowca, preferencje muzyczne, sytuacja polityczna państwa reprezentowane przez danego zawodnika, życie prywatne. Usłyszymy także wiele cennych wskazówek dla zawodników np.: żeby biathlonistka z Ukrainy nie wyprzedzała Rosjanki, bo może to spowodować przerwy w dostawie gazu do jej ojczyzny. Panowie rywalizują także o to, kto rozmawiał z ładniejszą sportsmenką, kto był w piękniejszym miejscu podczas urlopy, etc. Tomasz Jaroński korzysta tylko i wyłącznie z własnego zeszytu, który stale jest aktualizowany. Jeśli czegoś w nim brakuje, z pomocą przychodzi Krzysztof Wyrzykowski, posiłkując się komputerem.
Cytaty: - Ale zobacz, Andy Schleck nie jest w ogóle podobny do swojego brata.
- A ty jesteś podobny do swojego brata?
- Nie wiem, ale serdecznie go pozdrawiam, o ile nie jest w pracy.

Widzisz tutaj ten ładny zameczek? Chciałbym tam mieszkać. Najbardziej mi się podoba ten zwodzony most. Gdybyś chciał do mnie wpaść z niezapowiedzianą wizytą, to bym go zamknął i byś nie przyszedł.

Gatunek: Nudziarz
Przedstawiciele: Bogdan Chruścicki, Marek Rudziński
Występowanie i zasięg: Eurosport: wszędzie (tak zwane zapchaj dziury)
Opis: Słuchając Bogdana Chruścickiego można odnieść wrażenie, że znajduje się w niewłaściwym miejscu, o nie właściwym czasie. Miejscu: bo często nie bardzo wie o czym mówi, co dzieje się na stoku/rozbiegu/bieżni. Czasie: bo prawie zasypia na antenie, a końcówek zdania nie w sposób zrozumieć. Chruścickiego możemy kojarzyć z kilkoma rzeczami: praktycznie zawsze Ritę Liisę Ropponen tytułuje na odwrót, czyli mówi Liisa Rita Ropponen. Pewne jest też to, że Aleksiej Korolew nie potrafi skakać, a Kazuyoshi Funaki już nigdy nie osiągnie sukcesów.
Za charakterystykę Marka Rudzińskiego niech posłuży to nagranie.
Pozytywną cechą nudziarzy jest fakt, że dostarczają nam sporą dawkę śmiechu...
Cytaty: Oj, ojojojojoj... ojojojojojoj... (Rudziński)
No... No... No... No... No, no, no! Dobry skok Kazacha! (Chruścicki)

Gatunek: Bóg emocji
Przedstawiciele: Dariusz Szpakowski, Piotr Dembowski
Występowanie i zasięg: TVP: piłka nożna (Szpakowski), siatkówka (Dembowski)
Opis: Dariusza Szpakowskiego specjalnie przedstawiać nie trzeba. Komentator ten, cokolwiek by o nim nie napisać, gwarantuje nam niesamowite emocje. Wprawdzie wygłasza często dziwne mowy, poziomem zbliżone go gry naszej reprezentacji (chodzi o mecz ze Słowenią), ale doskonale pamiętamy wiele niezapomnianych piłkarskich wieczorów, okraszonych komentarzem "Szpaka". Któż z nas nie pamięta meczów z Portugalią w ramach eliminacji do ME 2008?
Piotr Dembowski to taki Dariusz Szpakowski polskiej siatkówki. Gorąca głowa, ale w pełni pochłonięta tym co dzieje się na parkiecie, zwiększająca napięcie, pozwalająca nam jeszcze bardziej poczuć atmosferę meczu. Dembowskiego najbardziej kojarzę z okrzykami "Jezus Maria" z tie breaka meczu Polska - Rosja podczas ostatnich MŚ w Japonii, oraz z meczu Polska - Grecja z IO w Atenach, gdy beznadziejną grę Polaków, skwitował słowami "człowieka krew zalewa".
Cytaty: "Bracia - bliźniacy Frank i Ronald de Boerowie, z których większość gra w Barcelonie."
"Nie znam języka brazylijskiego." (Piotr Dembowski).

Gatunek: statystycy, analitycy, znawcy
Przedstawiciele: Mateusz Borek, Bożydar Iwanow
Występowanie i zasięg: Polsat, piłka nożna
Opis: W sporcie mamy także do czynienia z ludźmi, którzy dobrze znają się na tym co robią, jednocześnie jednak nie wywołują u nas aż tyle emocji. Do takich zaliczyć możemy Mateusza Borka i Bożydara Iwanowa. Sporo informacji, analiz, statystyk. Można się dowiedzieć wiele ciekawych i przydatnych informacji. Brakuje jednak pewnej dozy adrenaliny, którą prezentują nam inni komentatorzy. O Borku krąży żart: "Jakie trzy rzeczy Mateusz Borek zabrałby na bezludną wyspę? Odpowiedź: 1) Żel do włosów 2) Romana Kołtonia 3) Żel do włosów dla Kołtonia".
Cytaty: To są jaja, co zagrał Yaya Toure w tej akcji (Borek)
Mam tu na stanowisku kłopoty z głośnością własnego głosu (Iwanow)

Bez kategorii:
Włodzimierz Szaranowicz: żadne zestawienie komentatorów nie może bez niego istnieć. Nie mogłem go jednak zaliczyć do żadnego z gatunków. Właściwie to zaliczyłbym Szaranowicza do każdego, oprócz jednego... Ale nie o tym teraz. Komentator TVP wydaje się pracować w telewizji od zawsze i chyba na zawsze. Kierowany jest do relacjonowania właściwie każdego sportu, nawet jeśli na danym się nie zna.
Cytaty: Wygląda jak półtorej nieszczęścia i tak samo skacze
Gol wyrównujący Golmohammadi. Gol... czyli gdzieś tam Allach przewidział, że będzie grał


Na koniec obiecałem giganta z Włoch. Giganta, bo tak trzeba nazwać Tiziano Crudeliego, włoskiego komentatora pochodzącego i pracującego w Lombardii. Ów komentator wyczynia cuda podczas meczu: skacze, płacze, biega, wypisuje różne rzeczy na kartkach, ale przede wszystkim jest wulkanem emocji i... zobaczcie sami...Wielu się może od niego uczyć. Ale nie narzekajmy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Trafne spostrzeżenia

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2009 16:40

http://www.youtube.com/watch?v=jddeRZXTLVQ

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2009 16:38

Andrzej Twarowski + Rafał Nahorny, Jacek Laskowski + Leszek Orłowski, no i wspomniani wcześniej Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak Otylia zdobywała medal na IO to słuchaliśmy własnie relacji Zimocha...pękaliśmy ze śmiechu z tego co opowiadał :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka tekstów Zimocha: "I jak u stomatologa zaciśnięte kleszcze nie chce ze zmęczenia puścić tej piłki"; "Leży Gattuso. Wojownik o twarzy rzezimieszka z dawnej ulicy Włókienniczej w Łodzi na pewno nie udaje"; "Sędzia stara się być niewidzialny jak Zorro"; "Jaka słodka jest ta trawa, kiedy się ją całuje" ; więcej tu http://www.sport.pl/Mundial2006/1,73035,3406055.html?as=1&ias=16

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo ja o Zimochu mało wiem...szczerze mówiąc, po za tym nagraniem to wszystko. Resztę tych panów mam okazję często oglądać, słuchać. Trudno mi go ocenić.

Mogłem, coś tam o nim w necie jest, chociaż niewiele. Z tego co wiem, to obecnie gdzieś w radio robi, ja radia nie słucham.

A Crudeli to kozak. Ostatni filmik pokazuje, jak właściwie płacze, gdy Zambrotta w 95' uderza w poprzeczkę... w meczu z FC Zurich:/

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czemu Zimocha żeś w zestawieniu nie umieścił?;)

A ten Włoch to po prostu kibic taki jak ja czy Ty Łukaszu czyli kibic Milanu więc przeżywa każdą bramkę ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To był Zimoch. Tutaj masz linka do tego komentarza http://www.youtube.com/watch?v=33qR5XD_5gs
To były czasy:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

no własnie nie ma angielskiego :( PSP ma za słabe wymagania albo twórcy gry woleli ulepszyc inne jej elementy kosztem komentatora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szpakowski wymawiał sławne "Panie Turek, kończ ten mecz!!"? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.