Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17579 miejsce

"Klątwa" dotyka polityków i media. Teatr IMKA zaprasza na spektakl

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2016-03-02 13:06

Pierwszy odcinek "Klątwy" w reż. Moniki Strzępki pt."Don’t mess with Jesus" pokazuje społeczeństwo, które traci zaufanie do polityków oraz władzy i zaczyna wierzyć w przepowiednie i znaki, a w ciągu jednej nocy umierają wszyscy posłowie

 / Fot. mat organizatora Taki jest punkt wyjścia. Te wydarzenia radykalnie zmieniają nie tylko układ sceny politycznej (bo w zasadzie nie ma już sceny politycznej), nie tylko nie pozwalają na polityczne rozgrywanie tragedii i żałoby, ale przede wszystkim sprawiają, że zdarza się coś, czego w demokracji parlamentarnej nigdy nie byliśmy w stanie doświadczyć: stwarzają miejsce na zaistnienie nowego porządku – podkreśla autor scenariusza i dramaturg spektaklu, Paweł Demirski.

Nowatorski na polskich scenach serial teatralny słynnego duetu Monika Strzępka-Paweł Demirski, powstał w odpowiedzi na gorącą polityczną rzeczywistość. Twórcy wybrali tę formę, uznając, że rozbudowana, podzielona na odcinki opowieść, lepiej oddaje pulsującą i zmieniającą się codzienność, szczególnie w obecnych burzliwych czasach. Utrzymane w konwencji political fiction i horroru przedstawienie pomyślane jest jako wielowątkowa opowieść opisująca mechanizmy rządzące historią.


Ty też możesz pomóc Piotrkowi w leczeniu i rehabilitacji

W przedstawieniu znajdziemy odniesienia do poetyki seriali amerykańskich, ale i nawiązania do konwencji konkretnych tytułów, które z pewnością będą ucztą dla fanów serii „House of Cards” czy „American Horror Story”. W pełnym zaskakujących zwrotów akcji spektaklu, artyści starają się sportretować społeczeństwo, które zaczyna wątpić w sens i cel swojego istnienia. Społeczeństwo uwikłane w sieć bezsensownych gier, daremnie szukające wyzwolenia z klinczu podziałów i opozycji.

Pierwszy odcinek pokazuje społeczeństwo, które pozbawione zwierzchniej władzy i rządu, musi na nowo odnaleźć się w sytuacji, gdzie pragnienie rewolucji czy żądza anarchii ścierają się z politycznymi aspiracjami i partykularnymi interesami niektórych grup społecznych. W momencie, w którym wiara w racjonalizm i zdrowy rozsądek zawodzi, ludzie zwracają się w kierunku mocy nadprzyrodzonych, klątw, przepowiedni, magicznych zaklęć…

Abstrakcyjne prognozy giełdowe i próby przepowiadania politycznej przyszłości mogą brzmieć równie surrealistycznie, co wróżby i proroctwa. Skoro wierzymy politykom, dlaczego mielibyśmy lekceważyć np. wyroki kart tarota?


Obsada: Radomir Rospondek, Klara Bielawka, Krzysztof Dracz, Dobromir Dymecki, Anna Kłos-Kleszczewska, Alona Szostak, Paweł Tomaszewski.
reżyseria: Monika Strzępka
tekst: Paweł Demirski
scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
muzyka: Jan Suświłło
zdjęcia: Tomek Michalczewski
asystent reżysera: Łukasz Jaskuła
sufler: Sylwia Merk
współpraca operatorska: Igor Połaniewicz
Producent: Teatr IMKA i Teatr Łaźnia Nowa
Produkcja: Ewa Jedynasty


"Klątwa, odcinki z czasu beznadziei E01"
19 i 20 marca, godz 18.00
Teatr IMKA, ul. M. Konopnickiej 6 w Warszawie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.