Facebook Google+ Twitter

Klątwa PRL trwa - a może to głupota PRLowców

Ostatnio przeczytałem już kolejny artykuł, który okres PRL porównuje do kompletnej klęski gospodarczej, moralnej, finansowej czyli po prostu dno. Wojciech Arciszewski w artykule "Klątwa PRL trwa nadal" podaje oklepane wszędzie już rewelacje

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:PRL_tabliczka.JPG / Fot. Mohylek

Zaskakująca gloryfikacja PRL


Ponieważ autor twierdzi, że obrońcy tego PRL to "Zapewne duża część z tych osób, która naprawdę wiodła wygodne życie, czerpiąc pełną garścią korzyści z systemu, będąc jego aktywistami, politycznymi urzędnikami i strażnikami", to zmusza mnie go określenia moich "zysków", które czerpałem z tego systemu. Ojciec był przedwojennym pielęgniarzem, co już ustawia mnie w grupie "krezusów" tego systemu, a co za tym idzie jego "strażników". Po wojnie razem z wieloma kolegami otrzymał nakaz pracy na Śląsku i nawet "miał wybór", gdyż mógł wybrać jedno z 7 śląskich miast. Wybrał, wyjechał i ... otrzymał pokój w hotelu pielęgniarskim, który dzielił wspólnie z paroma innymi osobami. Później dostał już mieszkanie rodzinne, czyli jeden duży pokój, a do wspólnej ubikacji, łazienki czy maleńkiej kuchni wchodziło się z korytarza. Kuchnia właściwie była nie używana, gdyż posiłki przynosiło się w menażkach ze szpitalnej kuchni. W szpitalnej pralni odbierało się raz na tydzień świeżą pościel zanosząc starą, wypłata była skromna, lecz te wszystkie potrzeby mieliśmy zaspokojone. W wieku siedmiu lat lak przyjechałem już na stałe do rodziców mieszkaliśmy już w 2 pokojowym służbowym mieszkaniu, a potem w 3 pokojowym.


Czy teraz może mi ktoś zarzucić, że gloryfikuję ten ustrój? Ja go nie gloryfikuję, lecz sprawiedliwie oceniam. W 1958 roku urodził się autor opisywanego artykułu, a ja w tym czasie miałem już 14 lat, zdałem egzamin wstępny do bardzo renomowanego technikum, i pięć lat wcześniej zakończył się stalinizm. Mama bez problemu zakupiła granatowy materiał, krawiec uszył odpowiedni garnitur, bo tak ubrani byli uczniowie tego technikum. Taki garnitur, a do tego niebieska koszula, czarny krawat, charakterystyczna czapka i nieodłączna tarcza, były znakiem rozpoznawczym tego technikum. Chodziłem tylko rok, ponieważ ktoś na górze wymyślił, że za mało mamy w kraju geodetów. Ja marzyłem, aby być konstruktorem, a tutaj powiedziano mi, że mam chodzić po polach i robić coś, do czego nie miałem żadnego zamiłowania.


Okupacja radziecka


Autor tej klątwy pisze; "Trzeba przypomnieć, że pod koniec wojny wpadliśmy w łapy sowieckiego totalitaryzmu", lecz autor nie przypomina jednocześnie, dlaczego w te łapy wpadliśmy. A czy była jakaś inna alternatywa? Gdyby tak po-gdybać, to była, ponieważ już czasie konferencji w Quebec (sierpień 1943r) doszło do porozumienia USA i Wielkiej Brytanii w sprawie współpracy przy budowie bomby atomowej. Ta pierwsza bomba miała spaść na Berlin, a nie spadła tylko dlatego, że do pierwszego próbnego wybuchu na pustyni Alamogordo, doszło dopiero 16 lipca 1945 roku, czyli już po bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Dnia 16 lipca nastąpił próbny wybuch, a już 6 i 9 sierpnia spadły bomby na Hiroszimę i Nagasaki, co wskazuje jak spieszyło się amerykanom. Amerykanie już w marcu 1946 roku zastosowali swój pierwszy szantaż nuklearny, żądając od ZSRR wycofania się z terytorium Iranu i grożąc użyciem broni jądrowej. Rosjanie wycofali się szybko, bo już w ciągu 24 godzin.


Czy to nie znaczy, że można było inaczej? Nie! Ponieważ w polityce decyduje siła militarna, siła gospodarcza państwa, a politycy podejmują swe decyzje w danym momencie. Gdybać, a co za tym idzie pokazywać różne możliwości mogą tylko historycy, polityka ocenia się po tym, jaką wybrał opcję znając takie a nie inne realia polityczne.


Jakże łatwo tak jak autor oceniać wszystko z pozycji roku 2013, nie uwzględniając jednak warunków panujących w tamtych czasach. Czy tak można? Można, bo można wszystko dostosować do aktualnie panującej mody. Lecz czy tak się powinno robić? To chce zbijać obecnie punkty nie robi - tylko gdzie jest sumienie?
Cdn

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Marku!

Dziękuję, nawet ładniej to wygląda.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju!

"Solidarność" to typowy produkt państwa socjalistycznego, i myślę, że obecnie nie może powstać taka siła. Opisuję to w części 2. Tylko w socjalizmie, czyli ustroju gdzie dominuje własność państwowa mogła powstać taka struktura. To słaba władza płaciła za strajki jak za urlop wypoczynkowy wiec po co było się przemęczać? Strajki podobno nie nie kosztowały tylko że wtenczas a nie obecnie. Teraz szybko liczymy ile stracił pracodawca, lecz ile straciła Polska na tamtych strajkach jakoś do tej pory nie policzono.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Leszku, pozwoliłem sobie na wstawienie zdjęcia i podkreślenie dwóch śródtytułów. Jeśli uważa Pan, że to zły pomysł to proszę zdjęcie i śródtytuły usunąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.