Facebook Google+ Twitter

Klauzula sumienia czyli prymat dogmatu religijnego nad prawem

Wszystkie religie świata są pochodną wiary w Stwórcę dającego nam prawa i normy etyczne, według których mamy żyć. Zatem, te prawa i normy powinny być wystarczające, ponieważ są doskonałe, ponadczasowe, boskie. Nic bardziej mylnego!

 / Fot. .Według Wikipedii "Klauzula sumienia" - to szczególna i wyjątkowa regulacja prawna, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem. W polskim prawie wynika z art. 39 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996. Klauzula nie upoważnia lekarza do powstrzymania się od leczenia pacjenta w ogóle (tj. powstrzymania się od wszystkich możliwych do udzielenia mu świadczeń zdrowotnych), lecz wyłącznie do powstrzymania się od wykonania tych świadczeń zdrowotnych, które są niezgodne z jego sumieniem. Jest to więc ograniczone prawo do odmowy leczenia.


Nowe wyzwania współczesności

Rozwój nauki i medycyny stworzył dużo nowych sytuacji, z którymi prawa nadane przez Stwórcę sobie nie radzą. Nowe sposoby leczenia, jak na przykład transplantacje całych narządów lub tkanek, operacje plastyczne, ingerencje genetyczne, leczenie niepłodności i wiele innych stworzyły nowe zadania etyczne dla człowieka.

Problem nadzorowania rozrodczością stał się nie lada wyzwaniem. Dotychczas kontrola liczebności populacji ludzi odbywała się przy pomocy mechanizmów naturalnych, chociaż świadome pozbawianie życia w celach "regulacyjnych" znane jest od zarania dziejów. O wojnach tylko dla porządku wspomnę. Dzisiaj, ludzie maja znacznie większą wiedzę na temat płodności i potrafią ją stosować w praktyce.

Pokazane tło współczesnych realiów pokazuje, że jest doskonały czas i powód
dla różnych moralistów, by te prawa boskie według własnych kryteriów poprawiać, a najlepiej usankcjonować autorytetem państwa i stosować powszechnie, przy okazji narzucając je również inaczej myślącej mniejszości.

Skąd ta troska o sumienia lekarzy?

Po pierwsze, zupełnie niepotrzebnie zaczęto majstrować przy zasadach moralnych w odniesieniu do etyki lekarza, bo niby dlaczego akurat w aspekcie tylko tego zawodu? Jest bardzo dużo innych, gdzie też warto byłoby przypatrzeć się z bliska stosowanym zasadom etycznym. Sędziowie, prokuratorzy, politycy, producenci żywności i wiele innych też zasługuje na takie głębokie zainteresowanie.

Dlaczego ktoś chce sztucznie dowartościować współczesnego lekarza? Po co? Aby podnieść estymę tego zawodu? "Puszczanie oka" do medyków, by podkreślić jacy to oni ważni są, gdyż mają podejmować rozstrzygnięcia tak wielkiej wagi, jak rozrodczość drugiego człowieka, zakrawa na głęboką hipokryzję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Panie Marku - hehe - akurat w odniesieniu do pana Gowina nie byłabym taka pewna, gdzie on ma ... resztę świata. Ten pan reprezentuje absolutny doktrynersko - katolicki beton i cały świat, w miarę możliwości, będzie do tego dostosowywał. A możliwości własnie dostał i demonstruje, do czego je wykorzysta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, chłopcy robią sobie symulacje, rozwijają różne warianty, jak w komputerowych grach wojennych. Nazywają siebie zresztą graczami. Ale jakim ogromnym kosztem? Nie chodzi mi nawet o wymiar finansowy. Widać, że liczy się tylko ich kariera, idea a resztę świata mają głęboko w d...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ wyborca Wczoraj 15:03 - rozwalanie od wewnątrz PO?
Wobec postawy ministra Gowina i wspierających go posłów, tak to wygląda. Czyżby, na wypadek zmiany rządu na ultraprawicowy, szykowali sobie wejście do przyszłego rządu ... "bez mydła" ?
-

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety to nie jest temat zastępczy. Posłowie poczuli się "elytą" która ma uszczęśliwić maluczkich czyli stworzyć im taki świat żeby kościół był z niego zadowolony. Tak są właśnie efekty jak się ludzi, którzy ze swoimi poglądami powinni być w PiS wciela do partii bardziej neutralnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdrowy rozsądek zwycięży? - mam co do tego wątpliwości.
Zbyt długi cień na wolną wolę i rozsądek rzuca kościół katolicki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
  • wyborca
  • 01.05.2012 15:03

Poseł Zalek wywodzi się z ZCHN;tego Henryka Goryszewskiego , Jarosław Gowin,Roman Giertych , Marka Jurka , Ryszarda Czarneckiego.Teraz są w różnych partiach i od środka je rozbijają , robią wredną krecia robotę !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko, że "duchowość" kojarzy się z silami nadnaturalnymi, no i tak dookoła można... dualizm, deizm, religia - tylko ucieka nam główny wątek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Buddyzm to religia niedualistyczna. Religia bo zajmuje się życiem duchowym człowieka, ale nie ma w niej czarno-białego obrazu świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Taliesin Dzisiaj 11:19
W dalszym ciągu nie rozumiesz, albo udajesz, że nie rozumiesz tego, co napisałem. Jest to pozorny spór i zupełnie temat poboczny, luźno związany z tematem głównym. Kiedyś, jak będę miał czas - przedstawię swoje stanowisko.
Przeczytaj powoli i ze zrozumieniem. Buddyzm dla mnie jest filozofią, a nie religią. Dlatego nie pouczaj mnie jak mam pisać, aby wyrazić swoje myśli. Masz inny pogląd, to go przedstaw. Nie bój się! Przez to nie stracisz pracy (jeśli pracujesz), nie wybiją ci okien w domu, nie uszkodzą samochodu (jeżeli go masz). To naprawdę wolny kraj, wbrew temu co piszą różni malkontenci. Pokaż twarz i nie zza "winkla" przedstaw to światu! Uszanuję twoje poglądy i nie będę pisał, że pantoprazolisz... w przeciwieństwie do ciebie, gdy napisałeś zarzucając mi "stertę głupot".

Z twoim ostatnim zdaniem zgadzam się całkowicie. Rzeczywiście "i" czy "lub" ma ogromne znaczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bym poszedł dalej .Osoby pracujące w handlu powinny miec mozliwość : odmowy sprzedarzy papierosów, alkoholu bo szkodzi,wegetarianie powinni mieć prawo odmowy sprzedazy mięsa, a weganie nabiału itd ... tylko do czego dojdziemy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.