Facebook Google+ Twitter

Klęczący Hitler wystawiony na aukcję w nowojorskim Christie's

Kontrowersyjna rzeźba klęczącego Hitlera jest jednym z najświetniejszych punktów licytacji nowojorskiego domu aukcyjnego Christie's. Dzieło autorstwa włoskiego artysty Maurizio Cattelana, zostanie oddane pod młotek w dniu 8 maja.

Rzeźba autorstwa Maurizio Cattelana - 'On' (Him), znana jako 'Klęczący Hitler'. http://www.parlandosparlando.com/him-di-maurizio-cattelan/ / Fot. parlandosparlandoKontrowersyjna rzeźba klęczącego Hitlera jest jednym z najświetniejszych punktów licytacji nowojorskiego domu aukcyjnego Christie's. Dzieło autorstwa włoskiego artysty Maurizio Cattelana zostanie oddane pod młotek w dniu 8 maja.

Praca Cattelana przedstawia postać odrobinę przerysowanego "wodza", zredukowanego do postury gimnazjalisty. Hitler klęczący w garniturze koloru urzędowego feldgrau III Rzeszy jest ulotnie groteskowy, trochę lalkowaty, jego oblicze wyraża się dziecięcą niewinnością i siłą spokoju niby pacholęcia rozanielonego w modlitwie. Oczywiście, mamy do czynienia z "wcieleniem zła pod płaszczykiem niewinności", o czym przypominają organizatorzy aukcji.

Rzeźba autorstwa Maurizio Cattelana - 'On' (Him), znana jako 'Klęczący Hitler' w bramie przy ul. Próżnej, Warszawa. Maciej Szczepańczyk, Wikimedia Commons [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Maciej SzczepańczykMaurizio Cattelan prowokuje w dwójnasób, wszak zmusza niejako historię by powtarzała się, pozwalając führerowi powracać do wszystkich tych miejsc w których utrwalił się w pamięci dziejowej. Nie ominął i Polski. W 2012 roku dyktator pojawił się w bramie warszawskiej kamienicy przy ulicy Próżnej 14. Był eksponowany plecami do widza, w pewnym oddaleniu. W ten sposób przypominał nie tyle o sobie, ile o losach skazanych na getto. "Klęczący Hitler" szokował, bulwersował, przywodził do refleksji, zastanawiał, niekiedy okazywał się nie zasługiwać na uwagę...

Włoski artysta dał się już wcześniej poznać polskiemu odbiorcy sztuki. W 2000 roku Galeria Zachęta prezentowała instalację artystyczną "Dziewiąta godzina" ("La Nona Ora"). Figura papieża Jana Pawła II, który upada przygnieciony pod ciężarem meteorytu, okazała się być ponad nerwową wytrzymałość dwojga ówczesnych parlamentarzystów Rzeczpospolitej. Praca została uszkodzona, zaś uczucia religijne posłów poddane kolejnej próbie, tym razem przed obliczem sądu.

"On" ("Him"), popularnie nazywany "Klęczącym Hitlerem", zostanie wystawiony na sprzedaż w temacie przewodnim zainicjowanym przez Christie's - "Bound to Fail", co można tłumaczyć jako "skazane na niepowodzenie". Jak wyjaśnia kurator przedsięwzięcia Loic Gouzer, aukcja "rzuca światło na prace, które zostały celowo wtłoczone w ramy czegoś, co rynek sztuki byłby skłonny nazwać 'pomyślnością' w dążeniu do stworzenia czegoś nowego i przełomowego".

Instalacja artystyczna 'One Ball Total Equilibrium Tank' aut. Jeff Koons (1985). http://www.artsjournal.com/culturegrrl/2010/03/dakis_fracas_aftertaste_from_a.html / Fot. culturegrrlInną ważną pracą wystawianą przez Christie's, jest instalacja artystyczna "One Ball Total Equilibrium Tank", wykonana przez Jeffa Koonsa w 1985 roku. Przedstawia piłkę do koszykówki zawieszoną w witrynie wypełnionej wodą destylowaną. Może przynieść ponad 12 milionów dolarów.

Wśród pozostałych 39 dzieł jest sitodruk Glenna Ligona z portretem Malcolma X, któremu artysta przydał różu na policzkach i ustach, oraz litografia Marcela Duchampa prezentująca zmaskulinizowaną twarz Mony Lisy, z wąsami i bródką.


źródło: ABC News

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Neonaziści kupią. A jaka cena wywoławcza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.