Facebook Google+ Twitter

"Klejnot wolnego sumienia"

Być wolnym to znaczy w moim przekonaniu, mieć także wolne sumienie. Wolne od wpływów takich czy innych, mówiłem o nich na wstępie. Poczucie swobody nie mylmy z poczuciem wolności...


Kiedyś bardzo dawno, dane mi było obejrzeć - na festiwalu popularnej „ósemki“, film fabularny w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Niechaj tytuł tego filmu stanie się, tytułem tegoż felietonu.
Zatem jakby zupełnie poza filmem, rozpocznijmy nasze rozważanie - króciutkie.
Na ile bywa zniewolone sumienie, na ile może taki być, na ile swobodnie pozwalamy na to.
Co leży u źródeł takiego stanu rzeczy?
Należy tu obok swoistego wstępu, poczynić kilka uwag - natury ogólniejszej, mocującej nieco problem - w naszej teraźniejszości.
Zjawiska jakie nam towarzyszą, tak w przestrzeni społecznej, kulturowej czy też w końcu politycznej, a także dotyczącej sfery wysoce prywatnej - jaką jest światopogląd, taki czy inny.
Mają bezpośredni wpływa na poczucie wolności, tak wewnetrzne jak i zewnętrzne.
Wolność jako taka - szeroko pojęta i rozumiana,
niezaprzeczalnie jest wartością, ale także swoistym „powietrzem“, bez którego życie staje się, normalne życie niemożliwe, staje się wegetacją egzystencjalną.
Być wolnym to znaczy w moim przekonaniu, mieć także wolne sumienie.
Wolne od wpływów takich czy innych, mówiłem o nich na wstępie.
Poczucie swobody nie mylmy z poczuciem wolności, albowiem swoista swoboda obyczajów staje się, na dłuższą metę zniewoleniem - w polu wybranym przez nas.
Świadomie wybieramy takowe wyjście, czasem kierując się buntem.
Ale jakie są przyczyny owego buntu, tu warto się zatrzymać może właśnie jest to wyraz protestu, który prowadzi - w pewnym wymiarze do zerwania więzi z zasadami obowiązującymi, wpadamy w swego rodzaju pułapkę, stając się niewolnikami wolności własnej.
W relacjach społecznych odnotowujemy liczne zamachy na wolność sumienia, podobnie jest przy wpływie polityki na nasze życie.
Chmury różnych ideologii, jakimi posługują się ruchy społeczne i polityczne, czy też religijne są swego rodzaju orężem psychologicznym - bronią masowego społecznego rażenia.
Ulegamy wpływom z różnych powodów, bo nie chcemy być inni - postrzegani jako odmieńcy, czasem z powodów bardzo przyziemnych, kwestia wpływu na nasze życie - jaki uzyskują w tenże sposób bywa czasem przerażająca.
Zaczyna się to już w szkole, a ciągnie przez, bywa i całe dorosłe życie.
Trendy i grupy w imię jakiegoś czegoś działające, opanowują relacje społeczne, ulegamy im czasem tracąc wolność - cena Szanowni Państwo jest bardzo wysoka i nieadekwatna do zysków.
Zróbmy sobie rachunek zysków i strat na własny prywatny użytek - jak wypadnie odpowiedź pozostawiam Wam.
Cóż zatem robić ulegać wszystkiemu od konwenasów do ideologii, czy też stosując opcję mniejszego zła kontestować wszystko co pojawia się w tych relacjach.
Powyższe może spowodować nasze powolne wyalienowanie, takie niebezpieczeństwo też istnieje.
Wolność sumienia, nie pozwalanie na systematyczne jego zatruwanie, czasem w mało zauważalny sposób poprzez popadanie konformizm obyczajowy i postaw wobec procesów nas otaczających.
Jest naszą powinnością wobec samych siebie.
Wręcz obowiązkiem, nie dajmy sobie zawłaszczyć tej przestrzeni sumienia, nieważne kto i jak tego pragnie; polityka, religia, czy też zwykłe wygodnictwo, potwór konformizmu, czy także nasze zwykłe lenistwo duchowe.
W imię wolnego sumienia warto rozpocząc każdą krucjatę, nawet jeśli będzie skierowana przeciw samemu sobie.
Nie dajmy się zwariować przeróżnym głosicielom - jedynie słusznych postaw.
Nie milczmy, jak owce w stadzie atakowanym przez wilki.
Sumienie wolne to wolność wyboru, to szacunek do siebie i innych, to wreszcie poczucie wewnętrznej „wagi“ , która pokazuje nam bardzo dokładnie zachwiania pewnej równowagi.
Brońmy w sobie tego „klejnotu“ bo warto by zaprawdę czuć się wolnym.Wybrane dla Ciebie:


Tagi: ludzie


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.