Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15912 miejsce

Klemens Maria Dworzak (Hofbauer) - Patron Wiednia i Warszawy

Pochodzący z Moraw redemptorysta nazywany jest Apostołem dwóch Stolic: Wiednia i Warszawy.

Klemens Maria Hofbauer - płaskorzeźba portretowa / Fot. Michal Maňas, lic. CC 2.5, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Clemens_Maria_Hofbauer_plaque_detail.jpgJan Dworzak, bo tak się pierwotnie nazywał, na świat przyszedł 26 grudnia 1751 r. we wsi Tasovice na Morawach. W 1771 roku wstąpił do klasztoru, gdzie otrzymał imiona zakonne Klemensa Maria - pierwsze na pamiątkę biskupa Ancyrii w Azji, drugie dla uczczenia Maryi, Matki Jezusa.

W uroczystość świętego Józefa, 19 marca 1785 złożył publiczne śluby ubóstwa, czystości oraz posłuszeństwa i został redemptorystą, po dziesięciu dniach zaś w altarskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie. Kilka miesięcy później został wezwany przez generała zakonu ojca de Paola i wysłany do Warszawy. W tym nowym dla siebie mieście Klemens nie wiedział gdzie się podziać; ostatnie trzy srebrne monety oddał żebrakowi.

W Warszawie przypadkowo spotkał jednak delegata apostolskiego, arcybiskupa Saluzzo, który oddał mu pod opiekę kościół św. Benona na Nowym Mieście i polecił pracę duszpasterską z ludnością niemieckojęzyczną. Gdy nauczył się języka polskiego, objął apostolatem także osoby mieszkające w okolicach kościoła. Wreszcie - otworzył również Sierociniec pw. Dzieciątka Jezus. Aby zapewnić wyżywienie podopiecznym, Klemens codziennie wychodził na ulicę i żebrał.

Kościół św. Benona w Warszawie / Fot. MM, lic. Public Domain, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/VarsaviaSanBenonRetro.jpgJak legenda mówi, pewnego razu Klemens poszedł do piekarni. Jej właściciel podzielił się z duchownym swoją troską - brakiem pomocnika. Zakonnik zakasał więc rękawy i przez dwa dni nie opuszczał piekarni, pomagając piekarzowi. W zamian piekarz obiecał codziennie przekazywać do sierocińca świeży chleb.

Klemens Maria Dworzak był założycielem kilku bractw kościelnych, przytułków dla sierot oraz drukarni i wydawnictwa publikującego książki religijne i szkolne. W kościele świętego Benona z inicjatywy Klemensa wspólnota pięciu redemptorystów oraz trzech braci świeckich rozpoczęła tzw. stałe misje. Zamiast jednej porannej mszy św. w ciągu tygodnia, codziennie przez cały rok odprawiali pełne msze św. z kazaniami po polsku i po niemiecku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.