Facebook Google+ Twitter

Klezmerskie piosenki śpiewane przez gojów

Co to jest muzyka klezmerska? To żydowska muzyka grana tradycyjnie podczas wesel i innych odświętnych wydarzeń (klezmer to w języku jidysz "grajek"). Koncert takiej muzyki poprowadził w kieleckim WDK Jacek Cygan.

Fragment koncertu. Przy fortepianie Leopold Kozłowski, na skrzypcach gra Halina Jarczyk, śpiewa Renata świerczyńska / Fot. Monika RedlińskaKoncert odbył się 13 października. Na fortepianie grał Leopold Kozłowski - ostatni żyjący w Polsce przedwojenny klezmer - pianista, kompozytor i dyrygent. Piosenki w wykonaniu Katarzyny Jamróz (przejmujący, silny głos), Renaty Świerczyńskiej, Katarzyny Zielińskiej, Marty Bizoń i Andrzeja Roga, były przeplatane anegdotami i żydowskim humorem. Śpiewane były także w jidysz. Część z nich została przetłumaczona przez Jacka Cygana - okazuje się, że znany poeta i tekściarz doskonale rozumie ten język.

Leopold Kozłowski jest jedynym w zespole artystą pochodzenia żydowskiego - pozostali to "goje" ( tak Żydzi nazywają nie-Żydów) Ale każdy z nich wykonuje ją wspaniale. "Bo w tej muzyce jest klimat, są takie niuanse, zagrania, których nie można zapisać w nutach. Trzeba powiedzieć, jak to wykonać, na której strunie zagrać, kiedy zawibrować, jak załkać, nawet jak zapłakać..." mówi Leopold Kozłowski

Kto oczekiwał piosenek w stylu "Skrzypka na dachu", mógł się rozczarować. Ta muzyka ma inny klimat, trochę z muzyki cygańskiej (nastrój stworzyły szczególnie skrzypce Haliny Jarczyk) trochę z poezji śpiewanej. Jak twierdzi Leopold Kozłowski, tę muzykę ma się w sercu i w duszy, nie można się jej nauczyć. Można jednak dać się jej uwieść, co zrobiła kielecka publiczność, nagradzając artystów owacją na stojąco.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

;)pan Leopold jest super;) świetny pedagog, mistrz;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.