Facebook Google+ Twitter

Klezmerzy na Starej Pradze!

O moskiewskim zespole Nayekhovichi można powiedzieć przede wszystkim to, że nie jest ani nudny, ani mało oryginalny. Klezmerzy przyzwyczaili wręcz swoją publiczność do niesamowitych podróży z muzyką. To już drugi muzyczny spacer po Pradze!

Plakat zapraszający warszawiaków na drugi "idący koncert" / Fot. Damien Brailly- "Muzyczny Spacer", to przejście zespołu klezmerów z Moskwy na ulice Starej Pragi - wyjaśnia Diana Barańska, jedna z organizatorów imprezy ze Stowarzyszenia "My".

W sobotę 12 lipca, równo o godzinie 12, w podwórku przy ul. Ząbkowskiej ruszy "idący koncert". W ubiegłym roku impreza wywarła pozytywne wrażenie na prażanach. W tym roku będzie podobnie, bowiem wszyscy liczą na charyzmę muzyków, która tak niedawno temu porwała do tańca warszawskich przechodniów.

Praga to specyficzna dzielnica Warszawy. W historii zapisała się jako wielokulturowa mozaika, niezbyt przychylna gościowi pochodzącemu z zewnątrz. Jeszcze do niedawna sami prażanie, przekraczający Wisłę mówili: "Jadę do miasta". Obecnie charakter dzielnicy zmienia się, otwiera się coraz więcej galerii, na terenie fabryki wódek Koneser powstał Teatr Wytwórnia, a ostatnio pojawiło się klika sympatycznych lokali takich jak Opary Absurdu czy Skład Butelek. Praga chce być kolorowa i żywa, jednocześnie dąży do likwidacji przepaści między nią a innymi dzielnicami stolicy.

Organizatorzy postawili sobie za cel promowanie kultury żydowskiej wśród mieszkańców dzielnicy Pragi, przywrócenie tradycji "podwórkowych kapel" i zwiększenie wrażliwości mieszkańców na wydarzenia kulturalne.

- Pomysł "Muzycznego Spaceru" zrodził się z chęci organizowania wydarzeń kulturalnych w nietypowych przestrzeniach i chęci dotarcia z nimi do ludzi, którzy zwykle nie chodzą na koncerty. To bardzo ciekawe doświadczenie dla mieszkańców Pragi i dla samych muzyków. W ubiegłym roku udało się stworzyć wspaniałą atmosferę, dzięki połączeniu charyzmatycznej muzyki z tą nietypową przestrzenią - opowiada Diana Barańska.

"Прощай, Корова!"

Grupa Nayekhovichi powstała w 2004 r., nazwa zespołu została wzięta od nazwiska dziadka jednego z muzyków. Debiutancki album, "Прощай, Корова!", nagrali jako kwartet na takich instrumentach jak tuba, klarnet, akordeon i gitara elektryczna. Obecnie Nayekhovichi ma siedmioosobowy skład. Muzycy grają tradycyjne żydowskie pieśni w rockowo-reggae-jazzowym brzmieniu.

Muzyczna trasa

Klezmerzy zaczną swój spacer od ul. Ząbkowskiej 16, a następnie powędrują przez podwórko kamienic 50/52, sam Bazar Różyckiego, finał zaś będzie miał miejsce na ul.Brzskiej 16. Na sam koniec zagra Różyc Orchestra i wystąpi dziecięca grupa Vadiacao z pokazem capoeiry.

Organizatorzy zapraszają zarówno mieszkańców Pragi-Północ, jak i gości przybywających z pozostałych dzielnic miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ za info. Szkoda, że tego dnia nie mogę być w Warszawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna akcja;-) napewno sprawdzę co grają;)plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.