Facebook Google+ Twitter

Klezzmates zagrali w łódzkiej Jazzdze

Muzycy z Krakowa zagrali, 19 marca w łódzkim klubie Jazzga, z okazji dziesiątej edycji "Kolorowej Tolerancji".

W ramach “Kolorowej Tolerancji”, w czwartek, 19 marca, zaproszono łodzian na koncert powstałego w 2005 r. zespołu Klezzmates. Pięciu absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej porwało publiczność swoją muzyką. Sami artyści, opowiadając o swojej twórczości, zwracają uwagę, że nie odtwarzają dokładnie melodii żydowskich, ale czerpią z bogatej kultury klezmerskiej i bałkańskiej, wykorzystując charakterystyczne dla nich skale, rytmikę czy harmonię.

Z pomocą muzyki zabierają nas w podróż na pustynię w towarzystwie arabskiej karawany, by zaraz przenieść się na żywiołową, radosną bałkańską imprezę, to znów na arabski, tętniący życiem bazar. Szybkie zmiany tempa, metrum czy stylu nie pozwalają się znudzić. Świetnie wplatają w utwory fragmenty klasyki, jak choćby melodię piosenki „Panie Janie”, z drugiej strony nie pozwalają odczuć nam klasycznej sztywności, wzbogacając ją jazzowymi improwizacjami.

Nawet jeśli muzyka Klezzmates wyda się niektórym obrońcom tradycyjnie pojmowanej „muzyki żydowskiej” mało dosłowna, doskonale wpisuje się w nurt muzyki świata i po prostu grania klezmerskiego. Muzycy (Klezzmates to połączenie angielskiego „roommate” z klezmerem) pozwalają czerpać radość z różnorodności światowej tradycji muzycznej przefiltrowanej przez ich własną wrażliwość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.