Facebook Google+ Twitter

Klich o katastrofie "Bryzy": Zawiniła technika albo człowiek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-31 21:03

Minister Bogdan Klich przyleciał na miejsce wypadku i zorganizował konferencję prasową, na której rozmawiał z dziennikarzami o przyczynach wypadku samolotu "Bryza" na lotnisku wojskowym w Gdyni w Babich Dołach. Zdaniem szefa MON, przyczyną katastrofy nie były warunki atmosferyczne.

Jak zastrzegł Bogdan Klich dokładne przyczyny katastrofy nie są na razie znane - zbada je specjalnie powołana komisja. Według ministra, komisja jest w drodze i rozpocznie czynności zaraz po przyjeździe do Gdyni. Klich poinformował, że Żandarmeria Wojskowa zabezpieczyła teren, na którym pracuje prokurator wojskowy.

Szef MON powiedział, że 12-letni samolot był sprawny. Jak wyjaśnił, takie maszyny są na wyposażeniu marynarki wojennej i sił powietrznych, zaś MON dokupuje kolejne, unowocześnione, samoloty tego typu.

Bogdan Klich potwierdził, że był to lot treningowy, zaś jednym z jego elementów było ćwiczenie lądowania z wyłączonym jednym silnikiem. Klich poinformował, że pilot pod nadzorem kontrolera wykonywał taki manewr, lecz samolot spadł i się rozbił. Minister obrony narodowej powiedział, że piloci mieli długoletnie doświadczenie, lecz zabrakło im "żołnierskiego szczęścia".

Szef MON złożył też kondolencje rodzinom ofiar tragedii samolotu "Bryza". Bogdan Klich zapewnił, że rząd uruchomi pomoc materialną dla rodzin pilotów.

Do wypadku samolotu transportowego An-28 typu "Bryza" doszło około godziny 16.45 na lotnisku wojskowym Marynarki Wojennej w Gdyni Babich-Dołach. W wyniku tragedii zginęło 4 pilotów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.