Facebook Google+ Twitter

Klich podsumowuje 2009 rok: To był bardzo trudny czas

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-30 13:33

Szef MON powiedział, że w ciągu minionych 12 miesięcy resort musiał pracować w ramach okrojonego budżetu, a jednocześnie starać się wypełnić wszystkie zobowiązania, które zaplanowano na ten rok.

"To był bardzo trudny czas" - tak o dobiegającym końca roku mówi minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Jednak w ocenie ministra Klicha - mimo kryzysu - udało się przeprowadzić zgodnie z planem kilka ważnych zadań. Chodzi między innymi o nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obronnym, nowe przepisy o zakwaterowaniu żołnierzy i dyscyplinie w jednostkach oraz o rozpoczęcie procesu profesjonalizacji armii.

Udało się sprawnie przeprowadzić kwalifikację wojskową - pierwszą w historii armii, udało się sprawnie pożegnać żołnierzy służby zasadniczej, bez problemów odbył się też nabór pierwszych 600 ochotników do zawodwej armii z cywila.

Z końcem roku z wojska odejdzie ponad 1200 żołnierzy, co pozwoli zorganizować kolejną turę naboru spośród ochotników.

W drugiej połowie 2009 roku minister Klich podpisał kilkanaście decyzji dyslokacyjnych. Udało się zmniejszyć liczebność Wojskowych Komend Uzupełnień do 85 oraz przygotowana zmiany w koncepcji żywieniowej w jednostach, co pozwoli zaoszczędzić około 246 milionów złotych.

Wprowadzono też zmiany w szkoleniu wojska zawodowego. Od 2010 roku będzie się to odbywało w rytmie 3-letnim.

Minister Klich przyznał w rozmowie, że w ciągu tego roku niektóre sprawy poszły wolniej niż początkowo zakładano. Chodzi o przekazywanie zbędnego majątku do Agencji Mienia Wojskowego.
Dopiero przed świętami szef MON podpisał decyzję o przekazaniu AMW 13 procent tego, czym dysponuje armia, a co jest jej nie potrzebne. Nadal jednak ten proces nie jest zakończony - mówi minister Klich. W programie Rozwoju Sił Zbrojnych do 2012 roku zapisano, że wojsko przekaże do Agencji 20 procent zbędnego majątku.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi kierownictwo MON nie powołało nowej instytucji. W miejsce Agencji Mienia Wojskowego miała w 2009 roku powstać Agencja Uzbrojeniwa. Nad przepisami powołującymi do życia Agencję nadal pracują posłowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A już myślałam, że powstał jakiś nowy neologizm - "podumowuje" , a tu pewnie w tytule chodzi o to, że pan minister Klich PODSUMOWUJE. No teraz to już rozumiem... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.