Facebook Google+ Twitter

Klich zadowolony z wypuszczenia żołnierzy na wolność

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-11 13:38

Minister obrony narodowej jest zadowolony z wypuszczenia na wolność wszystkich żołnierzy podejrzanych o strzelanie do afgańskich cywilów. Bogdan Klich podkreślił, że od początku był przekonany, iż siedmiu oficerów powinno odpowiadać za ewentualne przestępstwo z wolnej stopy.


Minister obrony narodowej wyraził przekonanie, że do końca czerwca, jak zapowiadał minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąklaski, zakończy się postępowanie prokuratorskie w tej sprawie. Klich wyraził również nadzieję na sprawny przebieg ewentualnego procesu karnego.

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego zdecydowała wczoraj, że cała siódemka oskarżonych żołnierzy powinna wyjść z aresztu. Wcześniej Wojskowy Sąd Okręgowy przychylił się tylko do trzech wniosków obrony w tej sprawie. Sędziowie uzasadniali wtedy, że z aresztu powinni wyjść ci żołnierze, którzy nie mieli wpływu na wydawane rozkazy. Po wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego z aresztu wyszedł m.in. Olgierd C. - uważany przez prokuraturę za inicjatora całego zajścia.

Do ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel doszło 16 sierpnia ubiegłego roku. Polski patrol ostrzelał z moździerza miejscowość w wyniku czego zginęło sześciu cywilów - wśród ofiar były kobiety i dzieci. Śledczy z poznańskiej prokuratury wojskowej oskarżają żołnierzy o zbrodnie wojenną. Grozi za to nawet dożywocie.
Z pewnością na korzyść wojskowych przemawiają ekspertyzy, o jakich od dłuższego czasu spekulują media. Wynika z nich bowiem, że moździerz był bardzo nieprecyzyjny - po strzale pociski miały bardzo duży rozrzut, trafiały często w przypadkowy cel. Potwierdził to zresztą wielokrotnie szef MON.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.