Facebook Google+ Twitter

Klich zapowiada likwidację 2.5 tys. etatów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-11 17:25

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich zapowiedział podjęcie w przyszłym tygodniu decyzji o likwidacji ponad dwóch i pół tysiąca etatów, by zaoszczędzić pieniądze na modernizację Sił Zbrojnych. W rozmowie z TVP Info, minister podkreślił, że jego celem jest aby od 2010 roku wprowadzić całkowite uzawodowienie armii.


Zgodnie z założeniami resortu obrony, wojsko ma, tak jak obecnie, liczyć 150 tys. żołnierzy. Oprócz liczącej łącznie 120 tys. etatów służby czynnej - stałej, kontraktowej i kandydackiej - mają powstać narodowe siły rezerwy (30 tys. stanowisk) złożone głównie z żołnierzy, którzy zakończyli służbę czynną. Pobór będzie można w razie potrzeby odwiesić, a liczącej ok. 30 tys. żołnierzy służby ochotniczej będzie można użyć bez podnoszenia stanu gotowości.

Szef MON zaznaczył, że obecny model służby zawodowej nie różni się tego, jaki przyjął poprzedni minister Aleksander Szczygło, ma być jednak osiągnięty o dwa lata wcześniej niż zakładał poprzedni rząd. Magnesem przyciągającym ochotników do służby mają być - według Klicha - prestiż armii, wynagrodzenia i system motywacyjny. Przypomniał, że MON zdecydowało o podwyżkach wynagrodzeń i dodatkach dla żołnierzy.

Do końca czerwca mają być gotowe propozycje zmian w ustawach o powszechnym obowiązku obrony, służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o przebudowie i modernizacji technicznej armii; zmienić się ma też ustawa o zakwaterowaniu sił zbrojnych. Łącznie propozycje legislacyjne zmierzają do zmian w 70 ustawach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.