Facebook Google+ Twitter

Klienci w pętli szybkich pożyczek

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-11-27 08:51

Firmy pożyczkowe i banki mają świąteczne żniwa. Szybkie i łatwe do uzyskania pożyczki kuszą, ale mogą okazać się pułapką bez wyjścia. Finansowa pętla długów nieraz prowadzi do tragedii. Właśnie z jej powodu w ubiegłym tygodniu samobójstwo popełnił 47-letni mieszkaniec Pabianic.

Czy Ty też oddajesz się szałowi świątecznych zakupów? / Fot. Polska Dziennik ZachodniOd początku roku policja odnotowała w powiecie pabianickim jeszcze sześć innych samobójstw - wszystkie na tle problemów finansowych. O dramatach dłużników opowiada mieszkanka Krakowa, która przez cztery lata była agentką Providenta - firmy specjalizującej się w udzielaniu szybkich i łatwych pożyczek. - Były płacz i błagania kobiet, że nie mają co włożyć do garnka - wyznaje była pracownica Providenta. - Kiedy mieli spłacić ostatnie raty, firma proponowała im kolejną pożyczkę, żeby mogli spłacić do końca starą. W ten sposób brali kolejne zobowiązania - wspomina była pracownica Providenta.

W 2007 r. suma zaciągniętych przez Polaków kredytów hipotecznych wyniosła 110 mld zł, a łączny stan zadłużenia z tytułu pożyczek i kredytów konsumpcyjnych - 70 mld zł. W porównaniu z listopadem 2006 r. to ok. 10 mld zł więcej. Firmy udzielające pożyczek, robią, co mogą, by zdobyć klientów. Żeby dostać pieniądze, nie trzeba wychodzić z domu. Zadzwoniliśmy do Providenta, by zapytać o szybki kredy przedświąteczny. - Do pożyczki dostaje pan 10 proc. kwoty gratis - zachęca przez telefon konsultant. Wymagania są niewielkie: stałe miejsce zamieszkania, wiek od 17 do 80 lat, dowód osobisty i uregulowany stosunek do służby wojskowej. Kwota pożyczki? Od 300 do 5000 zł. Oprocentowanie wynosi 20 proc. na 6 do 9 miesięcy, na rok - 21 proc.

Jak mówi Małgorzata Domaszewicz z Provident Polska, każdego roku przed okresem świątecznym liczba pożyczek rośnie o 10-15 proc. - Najczęściej dajemy pożyczki do 2 tys. zł. Przed udzieleniem kredytu staramy się ocenić zdolność do spłaty pożyczki - zastrzega Domaszewicz.

Do wzięcia kredytu świątecznego zachęcają też banki. Decyduje dostępność i szybkość.

Przed świątecznym szaleństwem kredytowym ostrzega Izabella Dąbrowska, ekspert ds. bankowości z Federacji Konsumentów w Warszawie. Doradzała setkom klientów, którzy szybko brali pożyczki , nie czytając uważnie umowy i narażając się na spłatę dużo wyższej kwoty.

- Nie wolno podpisywać niczego bez przeczytania dokładnie umowy, łącznie z regulaminem - podkreśla Izabella Dąbrowska. - Obowiązuje ograniczone zaufanie do sprzedawcy, bo przecież nawet pracownik banku jest handlowcem, który chce sprzedać produkt - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.