Facebook Google+ Twitter

Klienci z Polski utrzymują sklepy za zachodnią granicą

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-10-17 11:29

Kryzys bankowy sprawił, że zakupy za zachodnią granicą stały się znacznie bardziej atrakcyjne niż jeszcze kilka miesięcy temu.

W niemieckich przygranicznych sklepach język polski nikogo już nie dziwi / Fot. PAPJuż blisko połowa kupujących w niemieckich sklepach przy granicy to Polacy. Za Odrą i Nysą zaopatrujemy się w ubrania, meble, kosmetyki, środki czystości, artykuły budowlane, telewizory plazmowe, buty sportowe i inne rzeczy.

Teraz zamiast napisów ostrzegających przed złodziejami z Polski są reklamy w polskim języku zachęcające do zakupów. Firmy prześcigają się w promocjach i zachętach. Dzięki klientom z Polski udało się utrzymać wiele miejsc pracy w niemieckich sklepach. Na zakupy do Niemiec przyjeżdżają bowiem Polacy już nie tylko z przygranicznych miast, lecz także z coraz bardziej odległych miejscowości.

W największych sklepach w Görlitz wszędzie można usłyszeć język polski. Posługuje się nim już prawie co drugi klient i coraz więcej sprzedawców. W kawiarni na pasażu Strasburskim w centrum miasta lody można zamówić po polsku. W sklepie Hornbach w Görlitz, gdzie jest największy wybór materiałów budowlanych, również jest polska obsługa.

- Opłaca się zatrudniać dwujęzycznych sprzedawców, bo kupuje u nas dużo osób z Polski - przyznaje kierownictwo sklepu. Rok temu nikt nie dbał, czy polski klient dogada się ze sprzedającym. To było zmartwienie kupującego.

W pobliskim salonie meblowym Porta także bez problemu można porozumieć się po polsku. - Każdy z nas potrafi liczyć. Odkąd złotówka zyskała do euro, wiele rzeczy opłaca się przywieźć właśnie z Niemiec - mówi Bartosz Świderski ze Zgorzelca. Razem z żoną oglądają meble do dziecięcego pokoju. - Tu jest zdecydowanie większy wybór, a ceny są porównywalne - zauważają.

Dowiedz się więcej o nowym zjawisku na polsko-niemieckiej granicy na stronach Polska.W niemieckich przygranicznych sklepach język polski nikogo już nie dziwi / Fot. PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.