Facebook Google+ Twitter

Klimatyczny kryminał we Lwowie - Paweł Jaszczuk "Marionetki"

We Lwowie trwa festiwal lalek. Ktoś szykuje krwawy spektakl... Recenzja książki Pawła Jaszczuka "Marionetki" - kolejnej powieści z cyklu "Asy Kryminału".

 / Fot. Okładka książkiAutor urodził się w 1954 roku w Ostródzie. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Jego twórczość publikowana była m.in. w "Wiadomościach Kulturalnych", "Kamenie" i "Odgłosach". W dorobku Jaszczuka znalazły się kryminały o lwowskim dziennikarzu Jakubie Sternie ("Foresta Umbra", "Plan Sary"), sztuki sceniczne ("Aktorski Pasjans", "Moja siostra Stella"), słuchowiska ("Prywatka") oraz powieści ("Sponsor", "Honolulu", "Testament"). W 2005 roku został uhonorowany prestiżową "Nagrodą Wielkiego Kalibru", przyznawaną przez stowarzyszenie "Trup w Szafie".

Akcja rozgrywa się w środowisku aktorów i tytułowych marionetek na przełomie czerwca i lipca 1938 roku. Tym razem Jakub Stern musi rozwikłać zagadkę morderstwa urzędnika bankowego Konrada Rewalskiego, którego bezgłowe zwłoki zostały znalezione w czasie wycieczki szkolnej przez grupę uczennic gimnazjum przy ul. Krasickich. Dziennikarz na własną rękę podejmuje się śledztwa, które prowadzi go do zamykanego Teatru Colosseum i skupionych wokół niego artystów. W miarę zagłębiania się w lekturę, ginie coraz więcej osób związanych z odbywającym się we Lwowie festiwalem lalek.

Paweł Jaszczuk umiejętnie przenosi czytelnika w czasy przedwojennego, klimatycznego Lwowa. Niezwykle plastyczne i sugestywne opisy powodują, iż miasto nie jest tylko tłem całej historii, lecz także jednym z bohaterów. Na uwagę zasługują również dialogi, opierające się na specyficznym słownictwie tamtych lat. Minusem dzieła Jaszczuka jest brak emocjonujących zwrotów akcji, przyspieszających bicie serca. Wiele podjętych przez prozaika i dramaturga ciekawych wątków ku rozczarowaniu czytelnika umiera śmiercią naturalną. Co więcej, odbiorcy lektury dość szybko mają okazję rozszyfrować tożsamość mordercy.

Książka "Marionetki" nie jest typowym kryminałem. Warto jednak zaznajomić się z dziełem Jaszczuka dla atmosfery i klimatu, jakimi czaruje nas autor.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.