Facebook Google+ Twitter

Klniesz? Możesz zapłacić nawet 1500 zł

O tym, czy wlepić mandat za przeklinanie, czy poprzestać na upomnieniu ma decydować policjant lub straż miejska. W samej Łodzi w ubiegłym miesiącu służby interweniowały w tej sprawie 800 razy.

fot. AKPAChłopak i dziewczyna idą na dworzec autobusowy,. Uśmiechnięci, weseli. Pada słowo „zajeb…”. Nagle zza kiosku wyłania się dwóch policjantów i zaprasza delikwentów na obskurny posterunek. Młodzi ludzie opuszczają go z mandatem za przeklinanie w miejscu publicznym.

Ta historia wydarzyła się niedawno we Wrocławiu, a jej bohaterami byli Iza i Łukasz, mieszkający niedaleko dolnośląskiej stolicy; wracali do domu z pracy.

Wszystkie blondynki to...

– Zapytałam policjanta uprzejmie, czy nie ma czegoś ważniejszego do zrobienia, a on odpowiedział, że to jest ważne, bo użyłam wulgarnego słowa w miejscu publicznym – mówi Iza. Zapytał też, czy gdyby Iza była w domu i jadła obiad z mamą, powiedziałaby: „Mamo, ty stara k…, zrobiłaś zajeb… zupę!”, albo czy nie obraziłaby się, gdyby powiedział: „Wszystkie blondynki to k…”?

– Kompletnie mnie zamurowało – mówi Iza. – Nie spodziewałam się takiego ataku i nie wiedziałam, co odpowiedzieć. Sprawę dokończył Łukasz. – Zdenerwowałem się, jak ten policjant traktuje Izę i zapytałem go, co on by powiedział, gdybym stwierdził, że wszyscy policjanci to ch…?

Tym razem zamurowało policjanta. W tym czasie do pokoju wszedł drugi policjant i zapytał swojego kolegę czy idzie zajarać, a ten skarcił go za mówienie „zajarać” zamiast „zapalić”. Policjanci wyszli… zapalić, a Iza otrzymała 100 zł mandatu.

Nie warto przeklinać

– Kary za publiczne używanie słów powszechnie uważanych za nieprzyzwoite, nakładane są na mocy kodeksu wykroczeń. Przepis stanowi, że sprawca podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany – informuje nas nadkom. Artur Falkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

O przyznaniu mandatu za używanie wulgaryzmów w miejscu publicznym decyduje policjant. Tu nasuwają się pytania: czy istnieją swoiste „listy słów zakazanych” i kiedy sprawa może zakończyć się na upomnieniu?

– O wysokości grzywny decyduje policjant w drodze mandatu karnego albo sąd grodzki, gdy sprawa trafi do tej instancji. Zawsze mogą zaistnieć okoliczności, w obliczu których policjant może poprzestać na pouczeniu – odpowiada nadkom. Artur Falkiewicz. – Z inną postawą sprawcy będziemy mieli do czynienia, kiedy np. potknie się o jedną z płyt chodnikowych i pod nosem zwyczajowo zaklnie, a z inną kiedy w centrum miasta, przy innych osobach, wypowie słowa niecenzuralne.

Kara za wulgaryzmy

Można by dyskutować czy takie mandaty są uzasadnione i komu powinno się je wręczać: zwykłym obywatelom, którym się „zdarzyło” – ze szczęścia, chwilowego zdenerwowania - czy może tylko ludziom, którzy chrzczoną polszczyzną raczą nas nagminnie w tramwajach, na ulicy, w sklepie, powodując u innych uczucie niepokoju i dyskomfortu.

Straż Miejska w Łodzi tylko w ciągu jednego miesiąca ukarała mandatami 191 osób za używanie wulgaryzmów w miejscach publicznych. Do sądu grodzkiego skierowano 25 wniosków o ich ukaranie, 553 osoby pouczono, a w 13 wypadkach nakazano usunięcie napisów z elewacji budynków.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

rębak
  • rębak
  • 26.03.2012 07:11

W Krakowie w autobusie nr 502 pełnym pasażerów z dziećmi Pani z farbowanymi włosami na czerwono do swoich trzech koleżanek używała wulgarnych słów ze sfery stosunków płciowych m.in. pier..., wypier....
h... i t d. Nikt w autobusie nie zareagował na takie zachowanie pani. Kiedy nie mogłem dłużej znieść tych
wulgaryzmów zwróciłem uwagę pani z czerwonymi włosami na karalne używanie wulgarnych słów w miejscu publicznym przy dzieciach, to siedząca obok mnie pani w ostrych słowach zwróciła się do mnie, że "jakim prawem zwracam tym paniom uwagę,bo ona nie słyszała żadnych słów wulgarnych i przeszkadzam jej w czytaniu książki". Obecnie jest równouprawnienie kobiet i mężczyzn w 2012 r, lecz kobiety przodują
w wypowiadaniu słów wulgarnych w miejscu publicznym, gorszych niż wypowiadał dawniej szewc czy murarz. A może należałoby tej młodej 20-latce z farbowanymi włosami na czerwono wlepić mandat 1 500 zł
w myśl art. 141 Kodeksu wykroczeń za takie wypowiadanie słów wulgarnych w miejscu publicznym i przy dzieciach, to może odniosłoby skutek wychowawczy i zmniejszyłoby ŁAMANIE NORM SPOŁECZNYCH ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Porządny obywatel
  • Porządny obywatel
  • 18.09.2011 14:54

Moim zdaniem te cale mandaty za przeklinanie są chore. Policja powinna sie wziasc za sciganie kryminalistow a nie zgrywac cwaniakow i brac nastolatkow na komende i karac ich takimi mandatami , ktorych i tak nie zaplaca bo nie pracuja. Potem w państwie jest kilkumilionowa dziura budżetowa za te mandaty , a kto je pokryje no oczywiscie nasze podatki. Ostatecznie uważam ze mandaty za przeklinanie moga dostawac osoby ktore robia wiazanki do kogos a nie ci ktorzy na co dzien w rozmowie uzywaja slowa k***a , i przedewszystkim wysokosc kary jest straszna do 1500zl , to nawet tyle nie ma za jazde bez prawka i wiele innych rzeczy ktore zagrazaja zyciu a nie tylko uchu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Cichy
  • Kuba Cichy
  • 22.01.2011 02:46

To jest jakieś chore i bez logiki od kiedy jest przepis ze można wlepiać mandaty za przeklinanie??Polska policja nie mysli za przeklinanie wlepiaja??a ludziom którzy sprzedaja nieświeże mieso w sklepie z któego wyłazą robaki to maja w dupie!!!jeszcze troche a dojdzie do tego ze nie ebdzie można palić papierosów w domu własnym a jak pierniesz w łózku to dostaniesz pół miliona za to ze zasmrodziłes własne wyro....zal.pl PAŃSTWO POLICYJNE BO INACZEJ SIE TEGO NAZWAĆ NIE DA!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
mm
  • mm
  • 30.11.2010 00:59

Dostałęm 500 zl mandatu za przekleństwo podczas rozmowy przez telefon ze znajomym, byla to gdzina 4 rano, znajdowałem się na kompletnym odludziu, nie wiem czy kara była stosowna do wyrządzonej 'krzywdy' panu w mundurze, bo nie bylo tam nikogo innego. Totalny bezsens. A piraci drogowi którzy pędzą przez teren zabudowany 100, wyprzedzają na zakręcie otrzyma maksymalny mandat 500, gdzie tu jest logika ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka jest kara za używanie wulgaryzmów na literę "k" i innych przez policjanta, na służbie, w miejscu publicznym, przy dzieciach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o mnie to uważam,że kary za przeklinanie to dobra metoda na walkę z patologiami w Polsce. Karał bym, też sklepikarzy, którzy sprzedają nieletnim alkohol.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie straż miejska powinna bardziej zwracać uwagę na papierosy na przystankach. Jestem niepaląca, a z kom. miejskiej muszeę korzystać i na prawdę mi to przeszkadza. Za przeklinanie też powinno się karać, ale bez przesady - nie za zajeb... czy jednorazowe przekleństwo, tylko za na prawdę gorszace zachowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

monkichote - masz rację. Każdy czasem sobie przeklnie :) Może lepiej żeby straż miejska i policja zajęła się "podejrzaną" młodzieżą czy często starszymi osobami "pod wpływem". Ja codziennie, niestety, muszę jeździć z nimi tramwajami, autobusami, spotykać ich w sklepie i na ulicy i wysłuchiwać przekleństw (2 na 3 wypowiedziane słowa). Tylko czy to coś pomoże...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem z Łodzi. Szkoda tylko, że Straż Miejska traktuje "ofiary" upominania wybiórczo. Do bandy "chłopców w dresach" plującej na głównej ulicy Łodzi i przeklinającej tak, że wszyscy ich słyszą nigdy nie podchodzą....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeklinanie jest sprawą tylko i wyłącznie naszą, jeśli nie są obrazą dla innego człowieka to czemu mamy dostawać za to mandaty!!!
Policja niech się lepiej weźmie za poważne sprawy a nie będzie wlepiać mandaty za takie coś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.