Facebook Google+ Twitter

Kłócą się o moje pieniądze, a gdzie moja emerytura?

Nasze państwo ma problemy z niedoszłymi emerytami. Niejednemu przeszkadzają i burzą misternie tkane plany. Jednak przy odpowiednio ludzkim podejściu władza mogłaby liczyć na znaczącą pomoc i zrozumienie. Od dawna wszyscy wiemy, jakie efekty daje uczciwy dialog społeczny.

"Dziennik Gazeta Prawna" w dniu 13 czerwca 2011 roku wydrukował dwa materiały nawiązujące do naszego urzędowego wieku przechodzenia na emeryturę. Oba materiały przedstawiały przeciwstawne tezy. Ale żaden z nich nie przekazywał rzeczywistości i naszych realiów.

Instytut Badań Strukturalnych


W imieniu Instytutu Badań Strukturalnych powagę sytuacji przedstawili gazecie eksperci: Maciej Bukowski i Piotr Lewandowski. Najważniejsze tezy ekspertów i doradców premiera Tuska oraz aktywnych twórców strategii Polska 2030 są następujące:
Porównanie długości życia, wieku emerytalnego i długości pobierania świadczenia emerytalnego w różnych państwach Unii. / Fot. R. Grzeszczyk- Polak pracuje połowę życia i żaden system tego nie wytrzyma (choć omawiane są szczegóły tylko w stosunku do płci pięknej). Eksperci wskazują, że Polki pracują krócej o 10 procent od Holenderek, Dunek czy Estonek, a na emeryturze przebywają o 27 procent dłużej. Widocznie sprawa mężczyzn już nie jest tak bolesna dla ekspertów Instytutu Badań Strukturalnych.

- zaledwie 12 procent polskich kobiet pracuje w wieku od 60 do 64 lat, czyli 3-4 razy mniej niż „w krajach, w których zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą skorzystać z emerytur po skończeniu 65 lat”. Uważany czytelnik zwróci uwagę, że chodzi o kraje, które ustaliły wiek emerytalny dla kobiet na 65 lat, tym samym nie dopuszczając kobiet do emerytur w wieku krótszym, np.: w wieku 60 lat. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę Francję, to może się okazać, że analiza statystyczna „naszych” ekspertów zawali się jak domek z kart.

- Polska marnuje 1 milion miejsc pracy, które mogliby zająć dzisiejsi, zbyt wcześni emeryci. Temat marnotrawienia miejsc pracy przy oficjalnym poziomie bezrobocia na poziomie 14 procent, a nieoficjalnym około 17-18 procentach, jest bardzo śmiały. Tym śmielszy, gdy uwzględni się bezrobocie wśród młodych, w tym po studiach, w wysokości 27 procent.

Warto wspomnieć że aktywność zawodowa Polaków w wieku od 15 do 65 roku życia wynosi zaledwie 53 procent (jeden z najniższych w Europie), podczas gdy w krajach nordyckich przekracza 73 procent. Poziom aktywności zawodowej nie wynika z ustawowego wieku emerytalnego lecz z polityki gospodarczej i społecznej państwa.

Temu podobne eksperckie tezy, które trafiają później do opracowań planistycznych, pokazują żałosną twórczość wyalienowaną od realiów, pełną manipulacji, tworzoną na polityczne zamówienie. Pamiętajmy więc o ekspertach: Macieju Bukowskim i Piotrze Lewandowskim.

Eksperci zapomnieli jeszcze i innej istotnej kwestii: o długości pobierania emerytury w różnych państwach. A ta wskazuje na rzecz zupełnie odwrotną, na duży wysiłek Polaków w stosunku do obywateli innych krajów Unii. Albo na ... niewielkie znaczenie, jakie przywiązują władze Polski dla standardów życia i opieki zdrowotnej dostępnej Polakom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Emerytura krótka- jak nigdzie i niska - jak nigdzie.
http://zus.pox.pl/zus/emerytura-w-polsce-krotka-i-niska.htm
To medialne kłamstwa dzisiejszych poliklik

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Usprawnione OFE (które powinno zarabiać na wzroście naszych składek a nie na poborze daniny od naszych wkładów) byłoby gwarantem naszych dochodów na emeryturze, niezależnie od biologicznego wieku, a zależnie od czasu opłacania składek. Takie OFE byłyby silnym graczem na rynkach Europy."
Robert. Cały czas mówię, że pieniądz powinien procentować i przynosić zysk inwestorom. Ale w wielu przypadkach jest odwrotnie. W wielu przypadkach na zainwestowanych przez nas pieniądzach zarabiają oszuści, cwaniacy, wszelkiej maści hochsztaplerzy. Przypomnij sobie co ludzie zyskali z pieniędzy za prywatyzację. Te pieniądze składowano na fundusz inwestycyjny Pionier. I co się z nimi stało? To ze obywatel dostał grosze. Przy funkcjonowaniu Giełdy Papierów Wartościowych i Spółek z Ograniczoną Odpowiedzialnością, jak również "Działaniu w dobrej wierze" wszystkie pieniądze złożone na OFE mogą "przekręcić" ci cwaniacy i wygrać "gracze giełdowi". Napisałem w cudzysłowie, dlatego, bo GPW pogrywają, nie tylko ci zwykli gracze. Cały system finansjery w świecie, to szakale. Oni nie liczą się z nikim i z niczym. Dla nich człowiek to zwykły robak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto się ośmieli pokazać "władzy" taką prostą kalkulację naszej emerytury: http://www.youtube.com/watch?v=IR2MdaD_nKo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę powiększyć załączony w tekście wykres sporządzony w oparciu o dane statystyczne. I zwrócić uwagę na długość pobierania emerytury przez różne nacje Europy. Polacy nie wypadają tu rewelacyjnie. Dodając do tego wysokości świadczeń jakie otrzymują różne nacje Europy - to Polska wygląda już jak nie Europa. Dlatego hochsztaplerstwa Instytutu Badań Strukturalnych czy też Minister Fedak nie powinny zasługiwać na większą uwagą. Poważne omawiane ich w prasie może świadczyć o ogromnych pokładach spolegliwości ludzi. I wiary przelewającej się z miejsc kultu do życia publicznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznaję jesteś niePOprawny, bo błędna ocena mojego wieku. Mam 59 lat i o swoja emeryturę zadbałem wcześniej bo nie wierzyłem komunie a jeszcze bardziej Bolkowi i dziś mogę pomagać swoim dzieciom i żyć na przysłowiowym luzie ciesząc się z życia i odpoczywając. To tylko kwestia rozsądku jakim należy się kierować w życiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
niePOprawny
  • niePOprawny
  • 29.06.2011 10:13

do Krzysztof Bień.
Nasze pokolenie walczyło, a to że wybrańcy z Wałęsą nas oszukali to jest jak jest. Ale pocieszającym jest fakt, że twoje pokolenie nawet takich emerytur nie dostanie bo wy w ogóle nie potraficie się zorganizować i walczyć o swoją przyszłość. Widzisz co się dzieje z OFE i jak rozkradają twoje pieniądze? Nie bądź krótkowzroczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego teraz ludzie biadolicie jak to źle się wam żyje. A gdy mieliście po 30-40 lat to dla czego wtedy nie myśleliście o swojej przyszłości i starości. Teraz musicie się pogodzić z szarą rzeczywistością. I pazernością rządzących. Na łzy za późno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja proponuje zastosować rodzaj rozszerzonej wymiany barterowej, usługi za usługę lub towar żywność inny produkt. I nie płacąc podatków ani składek na ZUS. wiecie co by było. ANARCHIA

Komentarz został ukrytyrozwiń

@levy: spójrz kapkę szerzej i przeanalizuj ile dopłacamy do ZUS :(. Odetchniemy głębiej, gdy będziemy dopłacac mniej: a więc koncepcja redukcji emerytur do wysokości zasiłków socjalnych powinna nas satysfakcjonować . Obie drogi zmierzają ku temu samemu: maksymalnego darcia kasy i minimalnych lub krótkich świadczeń. Różnią się jedynie rozłożeniem nacisków. Cała reszta to "parole" - jak śpiewa Dalida i Delon. Za to jak ładnie brzmią.
Ale system, który by nas uniezależnił od prestidigitatorów powoli trafia do lamusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 28.06.2011 07:31

Panie Grzeszczyk, ja bym postawił tezę inaczej, to właśnie dzięki KRUS będzie pan miał tak niską emeryturę. Ktoś chyba musi dopłacać do idiotycznego systemu rentowego rolników, którym nie należą się nawet te ''ochłapy'', gdyż ich składki są śmiesznie małe i dlatego pana muszą bilansować wypłaty także tamtych świadczeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.