Facebook Google+ Twitter

Kłopotliwa rejestracja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-27 14:18

Od dawna wiedziałem, że ten spędzę w domu przed komputerem. Wszystko przez USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studenta.), poprzez który studenci WDiNP mieli zapisać się na zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim.

strona startowa USOS / Fot. USOSDziś miała wybić dla mnie oraz moich koleżanek i kolegów z roku godzina "0". Właśnie o tej godzinie miała się rozpocząć I tura rejestracji na zajęcia dla Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Odbywa się przez USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studenta.), który dotychczas często zawodził.

Wciąż nie wiadomo dokładnie jak ma wyglądać proces rejestracji. Instrukcja miała się ukazać przedwczoraj na stronie internetowej pełnomocnika ds. USOS, ale nie ma jej do dziś (do chwili gdy piszę te słowa). Pozostaje jeszcze kwestia niezawodności serwera; dotychczas niemal zawsze zawodził. Co ciekawe padł on już wczoraj, ale obiecano nam, że od dziś powinien działać bez zarzutu. Niepokojąca była jednak wiadomość od pełnomocnika o tym problemie: - Niestety, nie jest to sprawa zależna ode mnie i nie mogę rozwiązać tego problemu. / Fot. AKPA

Chodzi o wybranie konkretnych grup zajęciowych na następny semestr, a co za tym idzie również ustalenie planu. Oprócz godzin niemałe znaczenie mają też prowadzący. Rejestracja odbywa się na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" co znacznie zwiększa emocje, ponieważ o zapisaniu się do preferowanej grupy będą decydować szybkie łącze internetowe, refleks i szczęście.

- Wszystko zależy od fartu i od tego, czy jakimś cudem uda mi się zapisać na zajęcia, a system pewnie i tak padnie po 5 minutach - twierdzi student III roku.

Gra toczy się o dużą stawkę. Dlatego większość ze studentów Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego przy planowaniu wakacji uwzględniła ten dzień jako taki, kiedy musi być przy komputerze z dostępem do internetu. Jeśli serwer się przeciąży i system się zawiesi to rejestracja może się przeciągnąć o kilka dni. Nie wiedzieliśmy nawet czy się rozpocznie.

- No i stało się. Z powodu nieprawidłowego działania strony usosweb.dak.uw.edu.pl jestem zmuszony przełożyć rejestracje. Myślę, że rozsądnym terminem będzie 29 sierpnia, czyli najbliższa środa. Mam nadzieję, że DAK UW do tej pory poradzi sobie z problemem. Wszelkie bieżące informację będę umieszczał na stronie. Przykro mi, że rejestracje nie wypaliły w oczekiwanym terminie. Godziny rejestracji będą takie same jak miały być dzisiaj - taki wpis pojawił się dziś ok. godz. 12 na stronie pełnomocnika.

Dopiero po kilkudziesięciu godzinach od falstartu I tury elektronicznej rejestracji na zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, zapadła ostateczna decyzja – studenci nie będą się rejestrować ponownie.Jak możemy przeczytać na stronie pełnomocnika uniwersytetu do spraw USOS, dziś, około godziny 17, zostaną wstrzymane rejestracje na przedmioty. Dotychczas dokonane rejestracje nie będą kasowane. Rejestracja zostanie wznowiona w środę 29 sierpnia, w godzinach wieczornych.

USOS to system, za pomocą którego studenci rejestrują się na wybrane grupy zajęciowe. Dla Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych rejestracja miała zacząć się wczoraj, o godzinie 14, ale w związku z problemami z funkcjonowaniem serwera, już o 12 pojawiła się oficjalna informacja o odwołaniu rejestracji. Jak tłumaczy kierownik Działu Aplikacji Komputerowych, Agnieszka Majewska, problemy spowodowane były uszkodzeniem dysku serwera – awarię usunięto około godziny 14.

Zmiany w USOS-ie nie zachodzą jednak natychmiastowo, dlatego rejestracja została wstrzymana zbyt późno i część studentów zdążyła się zarejestrować. – W związku z licznymi mailami, które od państwa otrzymałem, rozważę decyzję czyszczenia dotychczasowych rejestracji – taka informacja pojawiła się wieczorem na stronie pełnomocnika, po fali protestów wywołanej decyzją o anulowaniu niedzielnej tury zapisów. Studenci, którzy zdążyli się już zarejestrować, uzasadniają swój protest od dawna zaplanowanymi wyjazdami, oraz odbyciem rejestracji w wyznaczonym przed wakacjami terminie, a zwolennicy powtórzenia rejestracji domagają się równych szans dla wszystkich użytkowników.

Całe to zmieszanie podzieliło i skłóciło studentów, dlatego wiele osób czeka na oddzielenie USOSa centralnego od wydziałowych. Takie starania są podejmowane przez samorząd od około roku, ale dotychczas nie widać efektów. Część większych wydziałów (np. Prawa i Administracji), posiada własne, niezależne serwery USOS, reszta korzysta z serwera DAK, tak jak w przypadku WDiNP. – Wydział nie posiada własnego serwera – tłumaczy Agnieszka Majewska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.