Facebook Google+ Twitter

Kłopotliwe legitymacje studenckie

Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziły niemałe zamieszanie. Dotyczy ono obowiązku wymiany dokumentu uprawniającego m.in. do zniżek na przejazd komunikacją miejską i innymi środkami publicznego transportu.

A ty, jaką chciałbyś legitymację? / Fot. APP - Adam Warżawa/ Dziennik BałtyckiOd kilku miesięcy media nagłaśniają wejście w życie elektronicznych legitymacji studenckich, których posiadaczami są pierwszoroczniacy. W wielu uczelniach istnieją one już od poprzedniego roku akademickiego. Jednak do niektórych żaków wiadomość o obowiązkowej wymianie dokumentów dotarła dopiero na przełomie października i listopada.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2. listopada ubiegłego roku wydał rozporządzenie, iż legitymacje studenckie wydawane na blankietach według dotychczasowych wzorów zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2007 r. Wynikałoby z tego, że kartonikowe dokumenty należy wymienić na nowe. Jednak nie podano do wiadomości, że legitymację można wymienić na papierową lub plastikową, więc studenci z góry płacą 17 zł za tą bardziej nowoczesną. Tym samym przepłacają 12 zł. Decyzję o tym, jakie będą wydawane, podejmują władze uczelni.

Jest też grono osób, które nie musi czynić tej wymiany, ale o tym nie wie. Legitymacje wydane po 18 lipca 2005 roku są ważne, gdyż ich wzór nie uległ zmianie. Plastikowe dokumenty są bardziej funkcjonalne, mogą służyć jako karta biblioteczna, bilet (np. komkarta w poznańskim MPK) czy karta kredytowa do wykorzystania w punktach ksero. Jednakże nie ma co się niepokoić. Studenci nie będą musieli płacić 100% za bilety PKP, zostanie zwołana konferencja, dzięki której kontrolerzy zostaną powiadomieni o ważności papierowych legitymacji.

Wiadomości o zaistniałej sytuacji z pewnością zostaną przekazane przez media. Niecierpliwi mogą sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Informacja w sprawie wzorów legitymacji studenckich

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Wiadomo o wymianie było wczesniej, ale niektore uczelnie maja u siebie taki b... nieporzadek, ze na prosbe o wczesniejsza wymiane mowili: teraz nie, a w efekcie jest polowa grudnia, legitymacji nie ma i na pewno przed feriami nie bedzie... Nie pozostaje nic innego jak kupic bilety bez ulg, wspolczuje tylko tym, ktorzy tak jak ja maja bilet trzymiesieczny wiec bede placic podwojnie, ba! nawet potrojnie za styczen...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie zmiany nie dotyczą, mam legitymację wydaną w tym roku - być może dlatego nikt nie raczył nas poinformować, że nie mamy się czym przejmować i legitymacji wymieniać nie musimy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm, mnie wymieniono papierową na drugą papierową (z aktualną informacją co do zniżek). Za darmo :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fuji89, tak, decyzja należy do uczelni, co gorsza, niektóre w ogóle nie chcą wymienić tych legitymacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyno, uczelnie są różne;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za wyjaśnienie. Jeśli na jakiejś uczelni zadecyduje się, że wydawane są tylko plastikowe, to nie można ubiegać się już o papierowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyna, na mojej uczelni dowiedzieliśmy się o tym jesienią, nie składaliśmy wniosków, niektórzy wpłacili, ale nadaremnie - i tak mamy stare legitymacje... Może zrobią nam je w styczniu, może... Ale informacja zamieszczona na stronie ministerstwa mnie uspokoiła, bo nie ukrywam, że zniżki na bilety to dla mnie nie jest kwestia 20 zł, ale około 80-90...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem, jakim cudem do niektórych studentów informacja o wymianie dotarła dopiero teraz. Przecież już na początku czerwca pojawił się komunikat na ten temat i na przykład na mojej uczelni (UW) termin na składanie podań o nową legitymację minął pod koniec września...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Wreszcie jakaś rzetelna informacja na ten temat podana w krótkiej i przejrzystej formie. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.