Facebook Google+ Twitter

Kłopoty mieszkańców Golęcina w Szczecinie

Szczeciński Golęcin zamieszkują prawdopodobnie ludzie, którzy nie mają możliwości przeniesienia się gdzie indziej. Miasto chyba zapomniało o tej, kiedyś wypoczynkowej, rekreacyjnej dzielnicy Szczecina.

Tiry jeżdżą stadami / Fot. Wincenty SadowskiW artykule „Problemy mieszkańców ul. Wiszesława” pisałem że: „Mieszkańcy przedwojennych budynków czynszowych na ul. Wiszesława, na Golęcinie, podobnie jak mieszkańcy starej zabudowy Szczecina (szczególnie na peryferiach miasta) nie mają łatwego życia. Stare, niefunkcjonalne bramy w budynkach, nie remontowane od dziesiątków lat klatki schodowe, niezabezpieczone szafki (skrzynki) prądowe, brak łazienek, wspólne ubikacje na korytarzach, wspólne pralnie na podwórzu, obskurne oficyny i sutereny, zniszczone i obskurne podwórza, to norma dla tego typu zabudowy, szczególnie w północnych dzielnicach Szczecina”.

Gdyby to jeszcze były wszystkie problemy mieszkańców tej dzielnicy, można je uznać za normę w peryferyjnej dzielnicy miasta, jednak jednym z największych problemów mieszkańców tej dzielnicy jest hałas i drgania podłoża (które czuć na chodnikach i w mieszkaniach) podczas przejazdu ulicami tirów z nawozami sztucznymi z Polic i Fosfanu.

Nie wiem czy ktoś badał natężenie ruchu tirów (ja podczas 5-minutowego oczekiwania na tramwaj doliczyłem się 4 przejeżdżających tirów), hałasu i drgań (czułem jak drga chodnik na przystanku) podczas ich przejazdu. Swoją działkę dodają też przejeżdżające ulicami tramwaje i manewrujące przy wyjeździe i zjeździe do wozowni tramwajowej przy ul. Wiszesława, na Golecinie. A wszystko to na bagiennym podłożu dzielnicy, które powoduje drgania domów, ulic i chodników zwiększając efekty hałasu przejeżdżających tirów.

Wiem tylko, że w opracowanej na zlecenie miasta (przez konsorcjum firm) mapie akustycznej miasta, w tym rejonie jest najwyższe przekroczenie poziomu hałasu (od 15 dB do 20 dB). Jak z tym żyją mieszkańcy dzielnicy Golęcin, nie wiadomo (chociaż miedzy sobą skarżą się na hałas i natężony ruch tirów), chyba że się przyzwyczaili, bo nie wiem nic o jakiś wnioskach mieszkańców, czy Rady Osiedla do zarządu miasta o przeciwdziałaniu tej uciążliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Mieszkaniec Golęcina
  • Mieszkaniec Golęcina
  • 17.06.2012 19:56

Postawili niedawno nowe przystanki na Zajezdni Golęcin, stały kilka dni, zostały rozbite okna, połamane dachy. Towarzystwo, które tu zamieszkuje nie ma szacunku do samych siebie a więc i do nikogo i niczego. Jedyne ich zainteresowania, to pójść na mecz i co wypić. Potem stoja pod oknami i centralnie się sikają, butelki po wódce i piwie rzucają wręcz na chodnik, wieczorami słychać tłuczone szkło, krzyki i rozruby. Młodzi ludzie idący donikąd.... Trochę się nie dziwię Szczecińkim zarządcom, bo po co tu cokolwiek robić i dla kogo skoro i tak osikają a jak będzie za ładnie to trzeba to zniszczyć, bo przecież półgłówki i tak nie zrozumieją po co komu ładne skwery czy czyste przystanki. Nie ma co tu kryć , to jest dzielnica niedorozwiniętych umysłowo. (Proszę o wybaczenie resztę normalnych , inteligentnych mieszkańców tej dzielnicy, którzy tu normalnie chcą żyć)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mieszkaniec Golęcina
  • Mieszkaniec Golęcina
  • 17.06.2012 19:35

Golęcino to straszna dzielnica, tu się zatrzymał rozwój ludzki już 1945 roku. Szkoda, że władze przez tyle lat zaniedbały tę dzielnicę, która kiedyś, za Niemców była jednym z najbardziej atrakcyjnych rejonów Szczecina. Dziś stoją tam jedynie zrujnowane domy, smierdzące i brudne, do niektórych klatek aż strach wejść, bo może się sufit zawalić. Kible na półpiętrach i wychodki, nieczyszczone szamba i morowe powietrze. Smród na ulicach Dębogórska, Ziemowita, Strzałowska, itd... Administracje, tak zwane Wspólnoty Mieszkaniowe, które w różny sposób "uzyskały" tam zarządzanie kompletnie się nie interesują niczym. Po nocach rozróby i krzyki pseudokibiców, w większości klatkach meliny, w nocy nie idzie spać, bo wszystkie żury stoją po klatkach, na ulicy, piją i drą mordy. Komisariat w pobliżu, ale nie reaguje, nie pamietam kiedy widzi kidy przechodził po ulicach policjant. Od tych przekleństw i prymitywnego języka człowiek ma dość już mieszkania tutaj. Większość ludzi, która mieszka na tej dzielnicy to nieroby i pijaki. Nie twierdzę, że wszyscy, ale normalnych tam jest może 5 %, 95 % to margines. Jeśli ktoś chce kupić tu mieszkanie lub wynająć niech się dobrze zastanowi, bo szkoda pieniedzy, czasu i życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefek Burczymucha
  • Stefek Burczymucha
  • 26.03.2012 15:01

Na Golecinie biedaki mieszkaja wiec wladza ma ich w powazaniu, jakby Krzystkowi pod domem jezdzili zaraz pogonilby Soske i paragrafy by sie znalazly ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Sałata
  • Jan Sałata
  • 05.02.2012 22:14

Chyba rzeczywiście się przyzwyczaili!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.