Facebook Google+ Twitter

Kłopoty z maturą. Czy tylko z matematyki?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-04 13:36

Nauczanie – nie tylko matematyki – leży od lat na całym prawie tzw. Zachodzie. Przyczyn jest wiele, ale podstawową jest chyba zwykła kalkulacja; czy warto się uczyć?

Przeczytałem niedawno artykuł o „tragicznych” rezultatach matury z matematyki. Jakoś tak zaraz potem trafiłem na tekst o równie „tragicznym” poziomie przyszłych nauczycieli tego przedmiotu, tj. studentów matematyki, którzy maja problemy z rozwiązywaniem nawet prostych zadań. Autor przytaczał przykład zadania polegającego na policzeniu „obwodu bryły”. Ja nie wiem co to takiego (może chodziło o powierzchnię?), ale wierzę, że chodziło o coś, co w opinii piszącego było naprawdę elementarne. No i nie wiem teraz czy śmiać się głośno (bo ktoś już się odważył o tym nauczaniu matematyki napisać) czy tylko cichutko chichotać (bo wielu takich nie widać).

Kto lubi naukę?

Nauczanie – nie tylko matematyki – leży od lat na całym prawie tzw. Zachodzie. Przyczyn jest wiele, ale podstawową jest chyba zwykła kalkulacja; czy warto się uczyć? Każde społeczeństwo ma pewien – na ogół niewielki – procent ludzi ciekawych świata, którzy wartość wiedzy mierzą samą wiedzą. Oni bardziej lubią poznawać rzeczywistość przez szkiełko mikroskopu lub rozumowanie matematyczne niż ekran telewizora czy „siłę swoich pieniędzy”. Nie wiadomo dokładnie, czy są to mędrcy czy głupcy, ale na pewno są to pasjonaci, którzy swymi odkryciami i pracą inżynieryjną przepychają pozostałych w kierunku wygodniejszego życia. Stanowią tak ze dwa, może góra pięć procent populacji. Cała reszta pyta o rentowność inwestycji w nauczenie się czegoś, co bezpośrednio, na co dzień, czy nawet na konkretny moment, nie wydaje się użyteczne. A trzeba pamiętać, że myślenie generalnie boli. Myślenie „naukowe” boli podwójnie, bo nauka jest bardzo nienaturalna. Nie tylko fizyka, gdzie intuicja przegrywa z rachunkami (np. w teorii kwantów), ale również w tzw. naukach humanistycznych, gdzie np. zamiast uniwersalnych określeń typu „zaj...ście” czy „k...a”, każą używać słów, którymi „normalny człowiek” nie gada nawet z księdzem.

To gdzieś w tym miejscu przebiega granica między nauczaniem a wychowaniem, które we współczesnej szkole jest właściwie nieobecne. A ustawienie tzw. wiedzy naukowej na właściwym (broń Boże za wysokim) miejscu hierarchii wartości, to właśnie rola zepchniętego na – niewydolną na ogół – rodzinę wychowania. Ta społeczna nieokreśloność wartości rzetelnej wiedzy to podstawowa przyczyna tego, co mamy.

Czy jest czym się martwić?

Matematyka uważana jest powszechnie za miarę owej rzetelności, a Kant miał ponoć powiedzieć, że tyle w nauce nauki ile w niej matematyki. Trochę sensu w tym jest, bo mówiąc matematyką, trudno jest nakłamać. To na tym m.in. polega jej użyteczność. Chodzi o to, że w rozumowaniach matematycznych „wychodząc od prawdy dochodzimy do prawdy”, a przynajmniej dotąd zawsze tak bywało. Wygląda na to, że gwarancji tej niezawodności matematycznych rozumowań nigdy mieć nie będziemy, ale mamy przynajmniej solidne podstawy by wierzyć, że matematyka jest naprawdę niezawodna.

Zderzenie tej wiary z ułomnością ludzkiej intuicji jest przyczyną wielu frustracji. Weinberg („Sen o teorii ostatecznej”) wspomina fizyka, który z tego powodu zrezygnował z naukowej kariery. Przeciętny uczeń, student czy nauczyciel matematyki problemów takich nie ma, ale na co dzień nie gada matematyką, lecz pełnym wieloznaczności i nieścisłości językiem potocznym. Bo, w odróżnieniu od takiej np. fizyki, matematykę trudno jest uznać za naukę; nie ma np. ani dobrze określonego przedmiotu zainteresowań ani języka. Można wprawdzie np. uznać, że przedmiotem zainteresowania matematyki są idee (byłaby to wówczas najbardziej humanistyczna z nauk), ale z językiem matematyki nic zrobić się nie da więc bezpieczniej jest nie uznawać matematyki za naukę i potraktować ją jako język.
(Waldemar Korczyński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.