Klubowe MŚ: Barcelona zniszczyła Santos i zdobyła mistrzostwo!

FC Barcelona Klubowym Mistrzem Świata. Ekipa Pepa Guardioli nie dała najmniejszych szans brazylijskiemu Santosowi i pokonała zespół Neymara 4:0. Trzecie miejsce w turnieju przypadło katarskiemu Al-Saad, które wygrało z Kashiwą.

/ Fot. EPA/FRANCK ROBICHONKibice zgromadzeni w Yokohamie mogli obejrzeć "pod rząd" dwa spotkania. Na tym samym stadionie rozegrano zarówno mecz o 3. miejsce, jak i wielki finał.

"Mały finał" rozgrywali Mistrz Japonii - Kashiwa oraz katarskie Al-Saad. Po 90 minutach było 0:0 i zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne. W nich, lepsi byli Katarczycy, którzy pokonali Kashiwę 5:3 i zdobyli prestiżowe trzecie miejsce w KMŚ.

O 11.30 polskiego czasu rozegrano najważniejszy mecz tego turnieju, czyli wielki finał. W nim spotkali się gracze brazylijskiego Santosu oraz Mistrz Hiszpanii - FC Barcelona. Ładny gest wobec swojego klubowego kolegi wykazała Barcelona, której piłkarze wyszli w koszulkach z napisami "Mucha fuerza Guaje", czyli "dużo sił Guaje" (Guaje to pseudonim Villi, który kilka dni temu doznał koszmarnej kontuzji złamania kości piszczelowej - przyp. red.).

Spodziewano się meczu wyrównanego, gdzie główne skrzypce mieli grać zarówno Neymar, jak i Messi. Tak jednak nie było, bowiem mecz był jednostronny i panowała wyłącznie Barcelona. Duma Katalonii wygrała wysoko, bo 4:0, tym samym po raz drugi wyrównała swoje osiągnięcie z 2007 roku (4:0 to najwyższa wygrana w Klubowych Mistrzostwach Świata - przyp. red.).

Pojedynek rozpoczął się wzajemnym "sondowaniem" swoich możliwości. Dłużej przy piłce była Barcelona, która od pierwszych minut szturmowała bramkę Brazylijczyków. Już w 17. minucie ataki Katalończyków zakończyły się pomyślnie i Barcelona wyszła na prowadzenie. Akcję Messi - Fabregas - Xavi, wykończył ten pierwszy, który otrzymał prostopadle podanie od Xaviego i podcięciem piłki pokonał bramkarza Santosu. Interweniował jeszcze obrońca brazylijskiego klubu, jednak futbolówka i tak wpadła do bramki.