Facebook Google+ Twitter

Kluby Warszawskie - Aeroklub Warszawski

Kluby Warszawskie to seria artykułów o przedwojennych klubach rodem ze stolicy. Niektóre z nich działają do dziś, a o niektórych już nikt nie pamięta. Zarówno o jednych jak i drugich dowiemy się z serii Kluby Warszawskie.

Lotnisko Warszawa-Babice / Fot. Foma, C.C. 2.5Warszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii „Kluby warszawskie” będą ukazywały tą inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. W pierwszym odcinku przyjrzymy się działającemu do dziś Aeroklubowi Warszawskiemu.

Aeroklub Warszawski powstał w 1927 roku jako Aeroklub Akademicki i zrzeszał młodych entuzjastów lotnictwa sportowego. Większa część członków klubu była jednak absolwentami Politechniki Warszawskiej, po której wielu z nich miało już doświadczenia w podobnej inicjatywie. Aeroklub przechodził od początku liczne zmiany i swoją właściwą nazwę, obowiązującą do dziś, uzyskał w 1930 roku.

Franciszek Żwirko (po lewej) i Józef Lewoniewski / Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-W-274, data 1923-1924/domena publicznaKlub podzielony był na różne sekcje, jednak wszystkie dotyczyły sportu lotniczego. Były to sekcje: samolotowe, szybowcowe, balonowe oraz spadochroniarstwo. Obecnie ofertę rozszerzono o sekcje motolotniową, paralotniową oraz modelarską. Aeroklub Warszawski rozwijał się bardzo prężnie, a w 1939 roku zrzeszał ponad 400 członków, między innymi takie osoby jak Franciszek Żwirko czy Stanisław Wigura.

Aeroklub Warszawski istnieje do dziś. Jego główna siedziba mieści się przy ulicy Księżycowej, a loty odbywają się na lotnisku Warszawa-Babice.

Strona internetowa Aeroklubu Warszawskiego: http://www.aeroklub.waw.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.